Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

GTS_PUNK

Na úvod snáď len toľko, že ak by si divák namiesto tohto filmu pozrel dokument o Caligulovi a následne porno, pravdepodobne by mu to dalo viac, než počin talianskeho režiséra Tinta Brassa z roku 1979. Otvorene zamaskovať regulárne porno ako historickú drámu (a natiahnuť ho na dve a pol hodiny) by možno pri iných tvorcoch prekvapilo, pri pohľade na Brassovu režisérsku filmografiu ani veľmi nie. Hoci je nahota a erotika v snímke prítomná hneď od začiatku, s výskytom a predovšetkým množstvom tvrdého sexu to tvorcovia postupne stupňujú. Nemožno sa preto čudovať zobrazeniu masových orgií, ktoré kvázi predstavujú vyvrcholenie (no pun intended) Caligulovej (Malcolm McDowell) despotickej vlády a zároveň príbehu celého filmu. Ak sa však divák (ťažko, ale predsa) dokáže odosobniť od pornografického obsahu, nie je to s Brassovým filmom v konečnom dôsledku najhoršie. Dá sa povedať, že niektorými prvkami dokonca príjemne prekvapuje. Najväčším pozitívom je pravdepodobne herecký výkon Malcolma McDowella. Ten sa síce zo začiatku javí ako príliš teatrálny, pričom sa zdá, že bude skôr slabinou. S postupne plynúcim dejom a charakterovým vývojom postavy Caligulu, ktorého pred zrakmi divákov naplno zožiera moc, sa prejavuje zdanlivo prehnaná teatrálnosť ako veľké plus. McDowellova mimika, gestá a vystupovanie razom umožňujú do maximálnej možnej miery vyniknúť postupnej premene despotického rímskeho vládcu. Okrem hereckého výkonu hlavného protagonistu dokážu vo filme zaujať takisto kostýmy, ktorých je vzhľadom na množstvo hercov (a ešte väčšie množstvo scén, v ktorých v podstate nikto žiadny kostým nepotrebuje) požehnane. Pochvalu si zaslúžia aj kulisy a výprava. Caligola nie je filmom pre celú rodinu. Caligola je porno. A Caligola sa popritom snaží byť aj historickou drámou. Do akej miery je snímka historicky presná, divák v pozícii historika-amatéra iba ťažko posúdi. Počin Tinta Brassa nie je jednoduché hodnotiť. Na jednu stranu príjemne prekvapuje, na stranu druhú treba povedať, že sledovať dve a pol hodiny v kuse porno je "záhul". Preto je na posúdení každého diváka, či lepšou voľbou nie je iný, skutočne historický film. ()

_Ccooffee_

Nevim co presne rici po shlednuti tohoto filmu. Je to neco mezi lacinym pornem, historickym filmem a dokumentarnim portretem. Pro me z filmu cisi prevazne urcita "lacinost". ()

coco.brice

já mám pocit,že Tinto Brass ani tak dobrej film natočit nechtěl:-)ale prostě se to stalo shodou okolností..a ano,takhle bych si dokázal představit Caligulovu vládu...pokud Vás neviděsí pohled na prsa a sem tam nějaký penis-o jak šokující,že:-))))a doufám,že většinu z Vás to nerozhodí ..protože předpokládám,že už jste je někdy viděli:-)tak si ten film můžete celkem užít..podle mne šílenství nevypadá jinak:-)a možná právě chlípník Tinto Brass byl ten pravej kdo měl natočit film právě o téhle době...a ještě jedna poznámka..film se poměrně dobře drží i historie a zachovává v ní jednotlivé postavy...jak Macra,Chareu,Claudia(taky rozporuplná postava,někde vykresován jako slaboch,jindy jako velmi inteligentní člověk ,který ale netoužil po moci) ..a nebo Tiberia(i když ten si spíš liboval v dětěch-což bylo i na pana Brasse asi moc).. a tady je možná i problem pro spoustu lidů,neznalost římské historie..protože kdo se o toto období trochu zajímá tak ho tohle nemůže nudit.. ()

Rodin

Ponecháme-li stranou hodnocení eroticky pornografických výjevů (tedy pro mě osobně jsou spíš erotické), jde o opravdu jeden z mála reálných pohledů na život ve starém Římě v podobě, jak mohl skutečně vypadat. Malcolm se tentokrát opravdu překonával, jeho studie šílence obdařeného prakticky neomezenou mocí snad ještě překonává výkon v Mechanickém pomeranči. Brutální. Hnusné. Ovšem téměř skvělé. ()

Grissom

Neviem ja som zatial videl len Director's cut, a tam toho "porna" ako to tu kazdy pise nebolo....alebo myslite to, ze tam bola sem tam naha ritka a sem tam vidno musky pohlavny ud?? skor teda by som to nazval len erotikou....skusim zohnat a pozriet 156min verziu aby som tu teda ostanych, co to este nevideli nezavadzal tymto mojim komentom...Inak po filmovej stranke ma to az tak nenadchlo ako som cakal aj ked McDowell sa drzi celom sluzne v roli Caligulu to treba uznat... ()

Magoor

Nejspíš ještě velmi umírněný obraz té doby a to jsem viděl i tu nezkrácenou verzi. Zato hrozný HORROR pro moralisty. ()

fantomas19

Americko-taliansku drámu o starorímskom cisárovi Caligulovi natočil Tinto Grass v roku 1979. Boj o moc v starom Ríme bola vždy záležitosťou zvláštnych zákulisných vzťahov a ani Caligula (Malcolm McDowell) nebol výnimka. Vražda jeho otca Tiberia (Peter O´Toole) odštartovala kariéru plnú zvrátených chútiek, užívania života i čistiek nepriateľov. v spoločnosti svojej sestry Drusilly (Teresa Ann Savoy) a manželky Cezonie (Helen Mirren) sa pretlčie k tradičnej povesti rímskych cisárov - tyrana, zvrhlíka a podivínskeho blázna, a jeho život speje k neodvratnému koncu, zavraždeniu. Hra o moci, ovplyvniteľnosti ľudí, hľadanie hranice poslušnosti a oddanosti, v búrlivej dobe morálneho úpadku a slabých ľudských pováh, je typicky pre Tinta Brassa zobrazovaný v plnej surovosti a nekrytej odhalenosti, na hranici škandálnosti. ()

vozralec

Caligula byl solidní magor, což McDowell zahrál obstojně. Nemravné dodatečně natočené záběry byly jaksi navíc, spíše jen pro šokování diváka. Navzdory dlouhé minutáži to nuda nebyla. ()

Doomer

Toto je jeden z nejtěžších filmů k ohodnocení, vlastně vůbec nevím jestli se mi líbil nebo ne - ukazuje kam to vede když se k moci dostane naprostý magor a ukazuje na zvrácenost tehdejšího říma, nicméně film je od začátku do konce zkrátka až moc divnej. ()

Tormentor665

Hodnotím necenzurovanou verzi. Itálie na přelomu 70./80. let byla vybarvená a zvrácená, tohle je její reprezentativní představitel nejvyšší kvality. Přiznám se, že se mi první polovina filmu příliš nelíbila, ten bolákovitý O'Toole na Capri příliš nesedl (dokud nechcípla sestřička). Film však doplyne do strhujícího finále, kdy poslednich 45 minut je naprosto geniálních. Bečení senátorů, císařský bordel, legionáři útočící na rákosí, to jest ve své dekadenci facka zaejakulovanou rukou kterémukoliv vládci minulých i budoucích dob. Řekl bych nejlepší role McDowella, zaujme i holohlavý John Steiner, který vypadal jako ztopořený penis. Bééé bééé béééé bééé béééé béééé béééébéééé béééébéébééébééébééébééébéé ()

megan017

Zhlednuta necenzurovana verze. Výsledek? Už nemusite chodit do greenpeace chranenych rezervaci, aby jste videli plno bobru, koz a ptáků. Ta cenzurovana nejspis mela neco do sebe. Film na serviruje nefalsovanou nahotu, realisticke zabery, no kontroverze jak prase. S tim rozdilem, ze film by se lepe hodil jako starověké porno, nez historicky film. Z porn z osmdesatek mam obrovske chute zvracet. Nadmiru sadisticky Caligula byl moc dobre zahran, ale neni to film, na ktery by mohl byt herec MacDowellovych kvalit pyšný. Zachyceni antickeho Říma ať s hromadnymi orgiemi, nebo bez, to bych udelila dobre hodnoceni, ale strkat orgie do kazde kapitoly mi prislo az moc zbytecne. Nicméně se mi libily hratky s Caligulovou psychikou a v podstate ho vykreslili tak, jak jsem si Caligulu představila. Jen McDowell měl moc glancu a praticky si sebral veskeré scény pro sebe...muj Caligula byl o něco ubožejší. Z filmu mam tudiz smíšené pocity. Film je sice po realisticke strance skvělý, ale úmění v tom nevidím. ()

Nelishka91

Nevím, vždycky když mi někdo řekne Caligula tak si představím jeden velký harém aneb děvky, chlast a chlebíčky. O Caligulovi jsem četla hodně, ale tenhle film na mě působí jako dobře natočené s příběhem zpracované porno. ()

IvonaK

Dala bych i vyšší hodnocení za tu netradičnost v těchto letech. Nemluvím o dobrém hereckém výkonu hlavní postavy. Ale hodina a půl by bohatě stačila. Přes ty dvě už jsem se nudila a bylo to zbytečné. ()

Amonasr

Víc pornografický než historický film. Snímek se soustředí pouze na Caligulovu perverzní zvrácenost a nevyhýbá se v jejím zobrazení prakticky ničemu. Proč ne, pokud by ovšem nezůstalo jen u toho. O historických souvislostech či tehdejším Římu se divák nedozví téměř nic. Všechno se navíc odehrává v sice efektních, ale až příliš kýčovitých kulisách. Tahle nevyvážená směska začne být časem až příliš jednotvárná, takže ke konci už dokonce nudí. Psáno po shlédnutí plné verze 156 min. ()

pepino

Ještě když jsem chodil na gymnázium, učili jsme se o tomhle v dějepisu. Naše hodná paní profesorka (nevědíc o tom, co to je zač) nám tento skvost pustila jako "studijní materiál". Asi 30 minut to běželo, všichni čučeli s otevřenou pusou a nechápali, co to má být. Po te pulhodince se paní profesorka ozvala (v rozpacích) s tím, že : "myslím, že jako názorná ukázka nám to bude stačit, na zbytek se můžeme dodívat, až vám všem bude 18 (byli jsme mám pocit v druháku)." Dodnes se tím bavíme na třídních srazech. Myslím, že jako "názorná ukázka", si to zaslouží ty zatracené 2 hvězdičky. ()

Jaromír

Pokud má film především burcovat, tak tento splňuje očekávání na 100 procent. Nářez :). Depresivní psycho podané ve velkolepých scénách sexu a násilí, které nic nezakrývají. Nekonečný sled násilí, mučení, vražd, tvrdých sexuálních praktik atd.! Nedoporučuji pro slabé povahy! Caligula byl brutální šílenec, jestli lepší a nebo horší, než je popsáno ve filmu je otázka. "Populus:Why I'm here? Caligula:treasen! P:I always was loyalty! C:It's your treason, you are honest man Populus, that mean bad roman, that's your treason, logical... :)" ()

Andrew159

Musim se přiznat že hodnotit tenhle film je docela tvrdý oříšek na který by bylo zapotřebí hydraulického louskáčku. Na jednu stranu je to fakt nechutná úchylárna, ale na druhou stranu taková asi alespoň z části byla realita v prohnilém Římě. Nicméně nekteré scénky a záběry by si tvůrci tohoto poloporna no co to povídám spíš 4/5 porna přeci jen odpustit. Místo "skvěle" obsazeného Malcolma McDowella by se spíš do hlavní role hodil Robert Rosenberg. Nutno dodat že pro děti je tento film skutečně nevhodný. Tak za tento realistický pornoshit dávám.** Přeci jen je to asi jeden z nejdražších pornofimlů všech dob a to se musí ocenit:-) ()

Ele(a)nora

Viděla jsem sestříhanou verzi, takže hodnotím především ji. ad Erotický - nejsem sice znalkyní podobných filmů, ale přesto myslím, že jako porno by Caligula dneska moc neobstál. ad Drama - určitě a velmi silné. Tvůrci ale mohli zkusit lépe propracovat jednotlivé charaktery postav. Caligula samotný je výjimečně pojat spíše jako libertin než sadistický psychopat, jak bývá obvyklé a je velmi skvěle zahrán Malcolmem McDowellem. Přesto se jeho postava mohla obohatit o některé prvky (třeba se mohl více rozvést vztah k Tiberiovi, který zavraždil jeho rodiče a většinu sourozenců). ad Historický - co se týče historických fakt tento film trochu kulhá. Např. Tiberius nebyl uškrcen, ale (údajně) udušen polštářem a Macro nebyl v žádném případě sesazen takto veřejně. Ale to už jsou spíše poznámky pro hnidopichy, pro snímek samotný to není až tak podstatné. Co se týče hereckých výkonů, považuji je za opravdu skvělé. Výhrady bych měla pouze k představiteli Claudia - tak, jak ho předvádí, vyhlíží Claudius spíše jako líné omezené prase, jdoucí od jednoho žrádla k druhému, než jako tělesně postižený historik. Výprava je velmi bohatá a vypůjčená hudba od Prokofjeva a Chačaturjana vhodně použitá.:-) ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)