Sentiment

Drama / Životopisný

Česko, 2003, 75 min

Martin Smolka

Unikátní dokument co do formy i obsahu. Jiří Kodet ztvárňuje legendu československého filmu, kterou sám je, velmi sugestivním způsobem. Nevíte, jestli sledujete poctu velkému muži, jak napovídají prostřihy se zvukovou stopou z jeho nejvýznamnějších filmů, nebo sondu do podzimu života dlouhou a výjimečnou poutí unaveného starce. Jedním slovem - nepopsatelné.(25.5.2005)

Jiří Kodet je tak dokonalý, že by se lépe nezahrál snad ani pan Vláčil osobně. Zato režisérovi občas není rozumět a na konci se ještě nechá přeřvávat hlasitou hudbou. Záběry krajiny jsou výtvarně zajímavé a zvuk z nejznámějších Vláčilových filmů jim dodává sílu. Ideální hlavní náplň bonusového disku k Marketě Lazarové - ale to je asi utopie.(14.12.2003)

Jiří Kodet je ve velkých detailech kamery neuvěřitelně podobný Františku Vláčilovi. Bezpochyby velmi zajímavý snímek, který ale, bohužel, nedokázal plně dostát svým ambicím vzdát hold jak Vláčilovi, tak stvořit obecně platnější úvahu o výjimečnosti a osamělosti géniů.(1.11.2003)

Ve chvílích, kdy je "Kodet Vláčilem", jde o brilantní kousek, ovšem intermezzím mezi jeho monology (částečnými dialogy s autorem) chybí podobný šmrnc a i když se snaží navodit atmosféru Vláčilových snímků, působí křečovitě a zbytečně.(1.4.2004)

Úžasný netradiční dokument o největším českém režisérovi Františku Vláčilovi realizovaný tak, že byla ,,zdramatizována" Vláčilova autentická zvuková nahrávka - rozhovor s tvůrcem filmu, tehdy ještě studentem FAMU. Kongeniální Jiří Kodet jako František Vláčil (nechce se mi napsat: hrající Františka Vláčila) s podobným prokletím složité solitérské fragmentované povahy, s obdobným vykořeněním stářím... Působivý černobílý obraz, zaměření na detail, jednotlivosti pokoje, minimalistický střih... Jen ta intermezza evokující Vláčilovské filmy mi tam nějak nepasovala...(23.12.2006)

• - Dlouhé monology byly Jiřímu Kodetovi předčítány do sluchátka, takže se je nemusel učit. (Hans.)