Fantom opery

The Phantom of the Opera

Fantóm opery

Muzikál / Drama / Romantický / Thriller

USA / Velká Británie, 2004, 143 min

Schumacherův Fantom opery je určitě nejzdařilejší filmovou adaptací stejnojmenného Webberova muzikálu a to musím ocenit. Lehká zkratkovitost z toho citelná je, popravdě řečeno to ale po sto padesátém zhlédnutí, kdy už člověk zná všechny písničky i pozpátku, nijak zásadně dojem nekazí. Ostatně hudba je hlavním tahounem tohoto filmu a jen díky ní celý snímek navzdory téměř dvouapůlhodinové délce uteče skutečně rychle. Hudební klip v polovině taky nevypnete, délka na tom nic nezmění. A co na tom, že Gerard Butler spíš řve než zpívá? Já nejsem učitel hudby a zas TAK moc mi to uši netrhá. Obsah v tomto případě tedy hrdě kráčí před formou, avšak ani ta nijak zvlášť (vyjma zmíněného Butlera) nekulhá. Think of Me, The Music of the Night, Masquerade, Angel of Music... Pro mě to jsou už skoro hymny.(26.6.2013)

Schumacher je macher. Moje prvé stretnutie s postavou svetoznámeho Fantóma dopadlo aj napriek obavám, veľmi uspokojivo. Joel sa snažil nepodriadiť film bežným diváckym nárokom, požiadavkám a trendom, a spracoval muzikál dosť netradične, klasicky a staromódne. Zabudnite na veľkolepé choreografické kreácie z muzikálov typu 'Chicago'. 'Phantom of the Opera' je skromné dielko s veľkolepou výpravou a impozantnými kostýmami, vznešenou a pompéznou hudbou, prakticky celý dej je s citom prespievaný v operných piesňach. A to musím pripomenúť, že keby dávali zadarmo lístky na operu, dlho by som rozmýšľal, či si jeden vziať. Napätie má film veľmi poctivo stupňované a jeho vrchol príde na scénu len veľmi sporadicky, čo ma trošku mrzelo, pretože to mohol byť aj poriadny trhák. Okrem toho, že herci nijak zvlášť neokúzlili, aspoň viem kto z nich by sa mohol uživiť aj na hudobnej scéne. 75%.(13.5.2009)

Režie je snaživá, hlavně akční scény jsou nabité vizálními nápady, výprava je opulentní a přepísknutá (ale to k opeře patří) a herci pohlední. Jenomže ani s touhle výbavou se nepodařilo sentimentálně brakovitý příběh Fantoma opery vytáhnout k ději, nad kterým by se divák mohl zamyslet. Stále zůstává tou přeplácanou břečkou s nesmyslnými zvraty.____ Moc tomu nepomáhá ani Gerard Butler, kterému tu sice sluší s maskou i bez (má pak takový trochu drsnější vzhled - no a co?), ale hrát se mu daří jenom bitky s vikomtem a scény naštvanosti - ale předvést hluboké vnitřní utrpení a zklamání z celoživotní izolace se mu nepodařilo ani za mák. V těchle scénách měl raději nosit masku přes celý obličej, pak by bylo jeho podání uvěřitelnější. ____ Postava Fantoma je vůbec problematická, zákonitě by s ním měl divák soucítit (jako například se Sloním mužem), ale to nejde, protože on je opravdu zrůda i duševní. Ještě kdyby tu tak fungovalo nějaké trochu zvrácené sexuální napětí mezi mladou naivní kráskou a drsným zohyzděným monstrem - ale na tomhle poli je absolutně ticho po pěšině. ____ Někdy občas zdlouhavé, ale dá se. Škoda že nemohli provést ve scénáři razantní změny. /22. 7. 13./(22.7.2013)

Oscar 3 nominace: Kamera, Výprava, Píseň - "Learn To Be Lonely"(26.1.2005)

Místy neskutečná nuda k uzoufání, občas perfektní atmosféra s nějakým tím nezapomenutelným hudebním motivem. Nejsem muzikálový fanda, ale například Sweeney Todd mě oslovil. 50%(31.1.2011)