Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (247)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Druhý hrabě z Rochesteru je pro mě asi nejzajímavější Deppovou figurou ("Do you like me now?"), druhým esem byl John Malkovich jako anglický král Karel II., no a další postavy také hodně zajímavé. Dobová stylizace, atmosféra atd. dopadla na jedničku, no a k samotné postavě Libertina asi nemá cenu nic moc dodávat. Snad jen "do you like me now?" btw. Jeden z mála filmů, u kterých jsem nechal dohrát hudbu v titulcích až do konce :-) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Poslať naňho Robina Williamsa z Dobrého Willa Huntinga. Uvedomil by si, že jeho psychické problémy a egoizmus pochádzajú z nejakej ťažkej príhody z ranného detstva a spoločne by si poplakali. Dôkaz, že v súčasnosti sa do kina nechodí na hviezdy, ale na postavy, triky a sfilmované známe predlohy. Film poslali do kín až po premiére pirátov, aby na Deppovi zarobili...ježišikriste.... ()

Reklama

Tommy987 

všechny recenze uživatele

Johnny Depp je kráľ sveta, génius, ktorý na herecký olymp zasadol už dosť dávno a teraz už prakticky nemá inú možnosť, ako tento svoj štatút neustále potvrdzovať a brániť si svoju pozíciu. A samozrejme to v Libertine opäť potvrdzje. Doslova vládne plátnu a temná charizma a smutná tragickosť postavy lorda Rochestera z neho priam sála. Nebyť jeho, Libertine by bol o hviezdičku slabší film, bezpochyby. John Malkovich na relatívne malom priestore tiež podáva svoj vysoký štandard a Deppovi zdatne sekunduje aj Samantha "precog" Morton. Problém som mal jedine s Rosamunde Pike, ktorá ma ani tentoraz nepresvedčila o tom, že by vedela hrať. Okrem hereckých výkonov je obrovskou devízou filmu jeho atmosféra. Libertine je veľmi temný a svojím spôsobom aj nekonečne smutný film o skazenom človekovi v skazenej dobe. Atmosféra prostredia je budovaná precízne, či už ide o hudobný doprovod alebo o vizuálnu stránku. Celý film je veľmi tmavý, prakticky neustále sme ponorení v tme alebo hmle, a to dusno pociťujeme na sebe aj my, diváci. Ešte mi nedá nespomenúť dialógy, ktoré sú na veľmi slušnej úrovni a pár Deppových hlášok teda fakt stojí za zapamätanie. Celkovo Libertine nie je "kulervoucí" päťhviezdičkový film, ale skutočne veľmi slušné nadpriemerné dielo, ktoré má moje odporúčania. 9/10 ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

72 % - Libertin je určen hlavně pro náročnějšího diváka, fanoušci Johnnyho Deppa by ho ale určitě neměli minout. Depp rozehrává parádní hereckou etudu, je očividné, jak mu znázorňování podobných týpků činí herecké potěšení. Jeho výkon nemá chybu, herec jde až na úplné dno svého talentu – a že je hodně hluboké. Ve světle toho pak další postavy působí trochu méně výrazně, dokonce až nudně: Deppovi pouze sekundují a v jeho světle se ztrácejí. Jinak Libertin nabízí opravdu působivou atmosféru neutěšených středověkých let (práce kamery, světlo, výprava). Tahle „deka“ je hodně povedená a vyvolá ve vás pocit opravdové tísně. A ještě jeden postřeh, Samantha Morton se mi mnohem víc líbila dohola jako Tušitelka z Minority Report než jako rebelující herečka ze 17. století. Tady mi trochu vadila... ()

Jordan 

všechny recenze uživatele

ústredná hviezdna dvojica film naozaj utiahla a režijná koncepcia ma tiež očarila, žiadne "hranie sa" na dobodý film v štýle "ukážme veľké scény, architektúru, počítačom rekonštruované dobové stavby, masové scény" a podobne . . . naopak, ručná (takmer dogmovská) kamera pohybujúca sa vo večnom šere, pare a pochmúrnych priestoroch a zábery len zriedka ukazujúce niečo viac ako detail či polodetail, to vytvorilo naozaj hutnú atmosféru a možno ešte viac dobovejšiu, ako pri iných filmoch. čo však tomuto filmu uškodilo je, že postaviť tému na kontroverznej postave, ktorá nie je po všetkých formanových postavách alebo markízoch de sade či iných až tak veľmi kontroverzná, nie je zárukou úspechu, ak nemáte nejakú tajnú kartu v zálohe. postaviť to na láske k divadle by takouto kartou mohlo byť, keby to bolo rozpracované omnoho viac. a to je asi ten základný kameň úrazu - scenáristicko dramaturgické ukočírovanie tohto filmu bolo, napriek vysoko potenciálnej a nasadenej réžie, zvládnuté mizerne. niektoré scény či súscénia doslova a vyslovene nudné, niektoré pasáže akoby prilepené na film a celkovo akási chaotická štruktúra. pár dobrých scén som si tam našiel, ale film je komplexný celok (až na pár úzko špecifických výnimiek - a jedná sa o prípady, kedy dotyčný režisér je buď blázon alebo génius alebo oboje, takže to dokáže dokonale zladiť - viď monty pythoni alebo wes anderson či pán lynch) takže by sa k nemu v prípadoch ako je tento malo aj komplexne pristupovať. tie dve hviezdy sú veľmi dobré, zaslúžené a spravodlivé, odniesla si ich atmosféra, herci a réžia - ale akonáhle sa na jedno ohnivko zanevrie, reťazová reakcia potopí výsledný pocit z filmu. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • John Malkovich, Lianne Halfon a Russell Smith domlouvali s Johnnym Deppem natáčení filmu už v roce 1996, ale různé finanční problémy zdržely výrobu filmu na několik let. (HappySmile)
  • Většinu natáčení se místo běžného filmového osvětlování používaly svíčky. Aby se udržel efekt svíčkového osvětlení a aby ale zároveň bylo dost světla, kameraman Alexander Melman navrh zvláštní vybavení - stojan s reflexivním podkladem, na kterém bylo umístěno nesčetně svíček. Na place se mu říkalo "narozeninový dort". (HappySmile)

Související novinky

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)

Reklama

Reklama