foto

Tom Burke

  • nar. 30.6.1981 (35 let)
    Kent, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Britský, talentovaný herec, celým jménem Tom Liam Benedict Burke, se narodil 30.6.1981 v Kentu, jako jediné dítě Davida Burka a Anny Calder-Marshallové, kteří jsou v Británii taktéž uznávanými herci. Již tento fakt jistě Tomovi pomohl při výběru jeho budoucí profese, protože již od dětství se pohyboval ve filmovém a hlavně divadelním prostředí. Není tedy divu, že jeho kmotrem byl známý herec Alan Rickman, který byl velmi dobrým rodinným přítelem a kmotrou herečka Bridget Turner.

Tomovi byla v dětství diagnostikována dislexie, díky které měl problémy se studiem, a tak školu předčasně opustil. Chvíli navštěvoval i taneční školu a v 18 letech byl pak přijat na Royal Academy of Dramatic Art v Londýně. Jeho první filmovou rolí byla postava Rolanda ve filmu Dračí srdce 2. Od té doby se pak pravidelně objevoval v televizi, ze začátku v epizodních rolích či krátkometrážních filmech a brzy na to ve výraznějších rolích jako byla v roce 2004 ve filmu Bella and the Boys nebo jako syn Casanovy v podání Davida Tennanta v mini-sérii Vzpomínky Casanovy. V roce 2007 hrál Napoleona v jedné z epizod docudramatu stanice BBC Válečníci. Dá se říci, že tím začala jeho velká spolupráce s touto stanicí, protože převážná většina jeho práce byla právě pod hlavičkou BBC.

Značně na sebe upozornil rolí Davyho ve filmu Třetí hvězda z roku 2010, kde exceloval po boku Benedicta Cumberbatche a JJ Feilda. V roce 2012 sekundoval Seanu Beanovi v krimi-thrilleru Bez záznamu. Ale řekněme, že český divák si Toma bude nejlépe pamatovat jako Athose, ze seriálu Tři mušketýři, opět z produkce BBC, který se ale celý natáčel v Čechách nebo zfilmované knižní předlohy War and Peace (Vojna a mír), z roku 2016, kde ztvárnil charismatického Fedyu Dolokhova.

Tom během své kariéry působil ve spouště divadel, kde vystřídal mnoho zajímavých rolí, od klasických Shakespearovských, jako byl Hamlet, Romeo či Malcolm v Macbethovi, až po úspěšné zpracování hry G.B. Shawa The Doctor's Dilemma, která se hrála na prknech Národního divadla v Londýně v roce 2012.

Mimo jiné Tom pracoval na několika projektech pro BBC rádio, kde předčítá známé knihy. Tom se narodil s rozštěpem rtu a byl jedním z prvních pacientů v Británii, který podstoupil kosmetickou operaci. Ve volném čase rád čte, chodí na procházky, pije spoustu čaje a je velkým odpůrcem kávy, o které tvrdí, že je velkým nepřítelem dobrého herectví. Oblíbenou destinaci pro dovolenou má Mani Peninsulu v Řecku a obdivuje herce Marka Ruffala.

Pavla "Kikina33" Kinkorová

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace