Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V každé generaci se objeví nějaká osobnost, která má natolik příznivý vztah k vyvolávání skandálů, rebelii a porušování tabu, že se jí dříve či později podaří překonat obecný světový názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. V 17. století byl touto osobností jednoznačně John Wilmot, známý také jako Hrabě z Rochesteru - prohnaný a talentovaný rošťák, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda a stal se známým potížistou, géniem i jedním z nejnezkrotnějších prostopášníků v historii.

Příběh, který se odehrává v době osvícení, kdy rychlý vývoj v oblastech vědy, náboženství a umění a rostoucí pocit sexuální svobody přispěl ke vzniku moderního světa, dokumentuje rychlý vzestup hlavního hrdiny a jeho ještě rychlejší pád. Na začátku příběhu přitahuje zájem okolí svým odvážným psaním a získává pověst talentovaného dareby s lascívním životním stylem. Hrabě, který je důvěrným přítelem krále Karla II. (na dva Oscary nominovaný John Malkovich), se vyžívá v zesměšňování anglické šlechty a neustále šokuje londýnskou společnost svými sexuálními eskapádami - a všechno mu neustále prochází. Když se však zamiluje do divadelní herečky Elizabeth Barry (taktéž na dva Oscary nominovaná Samantha Morton), z níž chce udělat největší hvězdu celé Anglie, jejich vztah a následná zrada zvěstují začátek Earlova sestupu z výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku, hledající své poslední vykoupení. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (247)

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Johnny Depp je král podivínu a rolí Johna Wilmota si do své sbírky přidal další svérázný kousek. Už v prologu nám "hrdina" vysvětlí co je zač a o čem film bude ale v pozdějších fázích jsem začal zjišťovat, že tak horké to zase nebude. John Wilmot sice nechodí pro ostřejší výrazy daleko a řekne to co se mu zrovna honí hlavou ale i tak je film docela mírný a chvílemi by se klidně dalo říci, že se jedná o klasickou romanci. Ale díky Deppovi jsem se celé dvě hodiny docela slušně bavil. ()

Smok odpad!

všechny recenze uživatele

Laurence Dunmore si asi povedal, že keď už má v živote natočiť len jediný film, tak to bude poprdeli historická drámička so šokujúcim námetom, že si diváci normálne na zadky posadajú. Škoda len, že rozpočet a scenáristu si zohnal od fachu lacných pornofilmov, lebo inak si jeho predstavu o živote v Englande v 17. storočí neviem vysvetliť. Keby si niekto v tom čase dovolil spraviť stotinu tých vecí, čo som videl, tak Johna Wilmonta cirkev nielenže sfleku upáli, ale ešte aj dá jeho popol vystreliť do vesmíru. Nadávky a zobrazovanie erotiky mi samozrejme nevadí, len nesmie ísť o samoúčelnú dekadenciu s cieľom šokovať a byť zaujímavý za každú cenu. To ja rád nemám. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

ŠÍLENÍ+MARKÝZ DE SADE Klubovka určená pre náročnejšieho diváka. Zaujímavá kombinácia historického prostredia a práce kamery (rozprávanie do objektívu, pohyblivé zábery). Libertina naozaj nebudete mať radi, ale dokážete ho pochopiť, pretože je skvelo vykreslený a pripomína skutočnosť... Libertinov boj s vlastným životom je vlastne skutočnejší než svet, v ktorom žije. Hlavný hrdina sa búri vyumelkovanej a pokryteckej spoločnosťi, no pritom je jej súčasťou. Nie je vzorom, no tak ako svojou zvrhlou hrou nastavuje zrkadlo kráľovi, tak svojou rozpoltenosťou nastavuje zrkadlo divákovi. Hľadanie zmyslu života v nezmyselnom svete... Láska... Vnútorný boj... Film vás osloví tým viac, čím viac dokážete nahliadnuť za hranice vlastnej poslušnosti... ()

Jordan 

všechny recenze uživatele

ústredná hviezdna dvojica film naozaj utiahla a režijná koncepcia ma tiež očarila, žiadne "hranie sa" na dobodý film v štýle "ukážme veľké scény, architektúru, počítačom rekonštruované dobové stavby, masové scény" a podobne . . . naopak, ručná (takmer dogmovská) kamera pohybujúca sa vo večnom šere, pare a pochmúrnych priestoroch a zábery len zriedka ukazujúce niečo viac ako detail či polodetail, to vytvorilo naozaj hutnú atmosféru a možno ešte viac dobovejšiu, ako pri iných filmoch. čo však tomuto filmu uškodilo je, že postaviť tému na kontroverznej postave, ktorá nie je po všetkých formanových postavách alebo markízoch de sade či iných až tak veľmi kontroverzná, nie je zárukou úspechu, ak nemáte nejakú tajnú kartu v zálohe. postaviť to na láske k divadle by takouto kartou mohlo byť, keby to bolo rozpracované omnoho viac. a to je asi ten základný kameň úrazu - scenáristicko dramaturgické ukočírovanie tohto filmu bolo, napriek vysoko potenciálnej a nasadenej réžie, zvládnuté mizerne. niektoré scény či súscénia doslova a vyslovene nudné, niektoré pasáže akoby prilepené na film a celkovo akási chaotická štruktúra. pár dobrých scén som si tam našiel, ale film je komplexný celok (až na pár úzko špecifických výnimiek - a jedná sa o prípady, kedy dotyčný režisér je buď blázon alebo génius alebo oboje, takže to dokáže dokonale zladiť - viď monty pythoni alebo wes anderson či pán lynch) takže by sa k nemu v prípadoch ako je tento malo aj komplexne pristupovať. tie dve hviezdy sú veľmi dobré, zaslúžené a spravodlivé, odniesla si ich atmosféra, herci a réžia - ale akonáhle sa na jedno ohnivko zanevrie, reťazová reakcia potopí výsledný pocit z filmu. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Vizuálně nevzhledný snímek, odehrávající se v 17.století na pozadí uvolněné morálky, zapříčiněné lehkomyslnou vládou anglického Karla II. Hlavní hrdina, hrabě Rochester, v úvodní předmluvě staví na odiv svou zkaženost , hodnou přinejmenším markýze de Sade, jeho démonické "nebudete mě mít rádi" však slibuje víc, než je schopno splnit. Kromě oplzlých hlášek se zmůže na jednu div ne romantickou milostnou scénu a k obrazu bezbřehé prostopášnosti nám bude muset stačit pohled na zpocená ňadra prostitutek a propletená nahá těla úzkostlivě maskovaná mlhovou clonou. Celý film působí nesourodě a rozsekaně a ústřední postava mně byla navzdory svému varování zcela lhostejná. Celkově špatný dojem zmírnila snad jen závěrečná část, kdy syfilidou stižený hrabě spěje ke svému konci (tam to paradoxně trochu žilo) a vcelku působivá, vhodně zvolená hudba. Johnny Depp nijak zvlášť nevyčnívá, ačkoliv se nehne z obrazu, Malkovich většinu času jen nervózně těká malýma očkama a na denním světle mu trestuhodně prosvítá vosková náhražka špičky nosu. Naopak jsem ocenila výkony ženských představitelek - Samanthy Mortonové a Rosamund Pikeové. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (13)

  • Většinu natáčení se místo běžného filmového osvětlování používaly svíčky. Aby se udržel efekt svíčkového osvětlení a aby ale zároveň bylo dost světla, kameraman Alexander Melman navrh zvláštní vybavení - stojan s reflexivním podkladem, na kterém bylo umístěno nesčetně svíček. Na place se mu říkalo "narozeninový dort". (HappySmile)
  • Snímek byl v Singapuru povolený až pro diváky od 21 let a v Malajsii ho dokonce zakázali promítat. (imro)

Související novinky

Hříšní lidé města temného

Hříšní lidé města temného

09.04.2007

Hororové kombo Grindhouse je připravené na start a Robert Rodriguez se může konečně pustit do dlouho slibovaného Sin City 2. Premiéra byla původně plánovaná už na léto 2006, ale z rychlovky, kterou… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno