Anděl smrti z Auschwitzu, i tak je nazýván neblaze proslulý nacistický lékař Dr. Josef Mengele, který má na svědomí více než 300 000 mrtvých v koncentračních táborech. Ve fiktivním příběhu režiséra Rolanda Susa Richtera je vyhrocen problém jeho morální odpovědnosti za veškeré spáchané zločiny. Mengele se zde jako starý a nemocný muž vrací z Argentiny do Německa a touží před soudem obhájit svoje činy a svůj vědecký přínos lidstvu. Jeho obhájcem se stává, více méně z donucení, mladý právník a novinář Peter Rohm, který sám sbírá léta informace o jeho zločinech. Převzetím případu Rohm vstupuje na tenký led, je ohrožen nejen okolím, ale svým vlastním svědomím, bojujícím s profesionalitou. (oficiální text distributora)

Rockerman

Fiktivní proces s Josefem Mengelem byl hodně zajímavý a už ten nápad, že by se "anděl smrti" dobrovolně vzdal, aby očistil před soudem své jméno zaslouží uznání. Film zároveň nastolil mnoho otázek kolem euthanasie, která je stále více méně tabu a nelegální, přestože se všude provádí. Nakonec se tvůrci zalekli, že by mohl být takový netvor osvobozen a vše nasadili do správných kolejí. ()

RobLord

Poměrně nudný film, který není zdaleka tak silný, jak se o něm píše. Škoda, velká ŠKODA(!), že snímek neobsahoval osvětimské flashbacky, které by pomohly lépe vykreslit povahu Anděla smrti, který mimochodem vypadal jako Róm. Více v knize Posnera a Wareho s názvem Mengele. ()

Primavera

Veritas vos liberabis. Pravda oslobodzuje. A preto chcel aj taký bezcitný človek ako Mengele vykričať tú svoju pravdu do sveta, aby sa pred smrťou oslobodil. Nepodarilo sa mu o svojej pravde nikoho presvedčiť, ani svojho obhájcu. Napriek tomu nastolil množstvo zaujímavých otázok o eutanázií, ktorá vďaka pokročilej medicíne bude čoraz viac na pretrase, o hraniciach ľudského posudzovania viny-neviny. Napadla mi tiež kacírska myšlienka - keby bol lepší vedec a lekár než bol a dosiahol by výrazne lepšie výsledky svojich výskumov, bol by tiež tak zatracovaný alebo by sa mu to možno odpustilo? Zaujímavý film. ()

bakeero

Já teda nevim. Podle mě hrozně promarněná příležitost. Místo aby to byl souboj ideií, potažmo ideologií, tak to byla čirá demagogie. Škoda. ()

Argondia

Tématika druhé světové války mě odjakživa velmi zajímá. O Dr. Mengele jsem zatím jen četla a tohle byl první film, který jsem o jeho maličkosti viděla. Přesto, že byly jeho dobrovolné vydání se systému a soud fiktivní, působilo to velmi věrohodně a přesvědčivě.Nejsou zde k vidění žádné děsivé, krvavé scény a hrozné činy se odhalují pouze formou vyprávění, ale herecké výkony jsou tak výrazné a strhující, že i pouhá představa a pohled do očí svědčících obětí, jsou pořádně znepokojivé. Obhájce svou práci zvládá (až na konečnou scénu) bravurně a Mengele je tak výtečný manipulátor a okecávač, že jsem se přistihla v momentě, kdy jsem ho na nepatrný okamžik viděla jako člověka, nejen jako sadistickou zrůdu. Každý z nás má v sobě dobro i zlo, ale záleží na tom, co z toho přikrmujeme. Nikdy nepochopím mučení, brutální zabíjení a braní životů v údajném jménu vědy a stejně tak nerozumím myšlení Nacistů. V Rusku teď akorát probíhá soutěž Miss Hitler. Dívky, které se tam hlásí, musí mít v hlavě fakt nasráno. Za chvíli by se tam mohla pořádat soutěž Mr. Mengele, o nejnápaditějšího a nejbrutálnějšího vraha. Mengele se musí navěky smažit v pekle, ať už si to možná, stejně jako v tomto filmu, zdůvodňoval jak chtěl. ()

Roucky

Pan Mengele je roztrpčen. A mě z jeho závěrečné řeči mrazí po zádech. Zvláštní pohled do lhostejnosti a mysli jednoho z největších Hitlerových pomocníků, i přesto, že jím byl nepřímo a víc než nacistou byl zvráceným sadistickým "andělem smrti", nesoucím na svých bedrech vinu za smrt tisíce lidí, a přesto vinu, kterou sám vůbec nepociťoval. Proč mám pocit, že přesně takhle lhostejně, bez lítosti a bez pocitu viny by promlouval Mengele před soudem, kdyby tuto možnost ve skutečnosti dostal? "Mengele je vinen, avšak z tohoto soudu i přesto vychází jako vítěz." ()

Marv

Velice důležitý, ale i velice nebezpečný film. Při obhajobě Mengeleho před soudem mi běhal mráz po zádech, když jsem si uvědomil, že takto se obhajovalo samo před sebou ohromné množství lidí, kteří páchali za 2.světové války neuvěřitelná svinstva. "Proč jste přežili Osvětim? Protože si vás dr. Mengele vybral na své pokusy." Nejslábší částí filmu je pro mne únos Petera Rohma do Argentiny, nejsilnější výpovědi svědků a obhajoba Petrem Rohmem. ()

frantad odpad!

Nechápu jak se Götz George mohl nĕčemu tak hloupému propůjčit, nehledĕ na to, že maskéři na nĕm udĕlali tak "skvĕlou" práci, že vypadá skoro jako Fantomas. Vĕřící nebo spíše propagandisté náboženství holokaustu po mnoha letech zjistili, že přes veškerou svou snahu stále neexistuje žádný skutečný fyzický důkaz pro jejich pohádky, tak si svůj sen splnili tímto filmem, kde se fiktivní Dr. Mengele "doznává" ze svých činů před soudem. Zatímco tak nĕjak zůstává zapomenuto, že skutečný Dr. Mengele, který dožil v Brazílii, veškerá obvinĕní vždy odmítal. Obsah jeho deníku také dodnes nebyl zveřejnĕn i když je v židovských rukou a tudíž tomu přece nic nebrání. ()

Agnostik

Na fiktivní soudní drama o dopadení doktora Josefa Mengeleho nechvalně známého jako zvráceného vědátora který dělal pokusy na lidech v nejhorší vražedné mašinerii v dějinách lidstva Osvětimi,to nebylo vůbec špatné.Už jen z představy s toho,že by byl dopaden spravedlností/což se bohužel nestalo/a následně souzen vás zamrazí.Německým filmařům se ale v určité formě podařila jistá možná fikce toho,co by bylo kdyby přeci jen dopadla ruka spravedlnosti i tohoto bestiálního a nelidského netvora..75%. ()

Kylee

Pominu-li konstrukt, kterým filmaři "dotáhli" Mengeleho před soud a jeho obhájce do Argentiny, pak jde o hodně zdařilou reflexi hrůz, které se odehrály, i tehdejšího v medicíně dominujícího výkladu slova eutanazie... myslím, že přesah filmu tkví právě v těch úvahách o tom, kdy léčit a kdy neléčit... což bylo lékaři ve službách nacismu rozšířeno o třetí, zrůdnou variantu - a kdy zabít... Do filmů s touto tématikou zpravidla bývají vsunuty dokumentární záběry nebo fotky z vyhlazovacích táborů... V tomto filmu se neobjeví ani jednou - a přece mě z pouhých popisů "experimentů" dost zamrazilo... ()