Dotek Medúzy

• Česko Dotek Medusy (více)

Freemantle

Dotek medúzy má zpočátku nádech kriminálky, ve které se francouzský inspektor Bruel v řadách britské policie snaží odhalit a dopadnout pachatele, jež velmi brutálním způsobem napadl a téměř k smrti ubil podivínského spisovatele Johna Morlara. V polovině filmu se rouška tajemství poodhaluje a divákům je servírován fakt, že na původně kriminální zápletku se nabaluje něco mnohem horšího, než "jen" pokus o vraždu. A protože zlo má mnoho tváří, věci, které si lidský mozek nedovede představit, natož si jejich existenci připustit, dostávájí novou indentitu. Zlo obřích rozměrů, zlo skryté v hrůzném pohledu očí, hluboko uvnitř, poháněné hněvem vycházejícím z nitra lidské duše, zlo, které vychází na povrch, když se z oběti stává podezřelý... Výborné a dlouhé dialogy, zápletka, která se rozhodně nedá nazvat klišé, nápaditost, výborný konec a ty zvuky... zvuky EEG, které věští, že pacientův stav je opravdu velmi nebezpečně "podivný". ()

Tamdydam

Dotek Medúzy je vcelku zajímavý a chytlavý thriller. Richard Burton vás svým charismatem jako vždy dostane a pomalu odkrývané pozadí nedokonané vraždy záhadného muže s temnými schopnostmi podbarvené zdařilou filmovou hudbou vás nenechá jen tak odejít. Škoda jen, že kromě zmíněného Burtona a Ventury působí drtivá většina ostních herců tak neuvěřitelně toporně a nepřirozeně. Skoro jako karikatury tipických angličanů. A bohužel ani samotný závěr, který ponechává až přiliž velkou volnost výkladu mě zvlášť neoslovil ()

haffen

Je to už nejaký ten rok, čo som naposledy videl tento film. Vlastne, ešte v dobe, keď komunizmu zvonil umieráčik. Ani neviem, ako som mohol zabudnúť na tento skvelý výtvor, v ktorom si zahral v dnešnej dobe už žiaľ u mladej generácie zabudnutý herec Lino Ventura. Paradoxne som s ním v tej dobe videl množstvo filmov, pretože Československá televízia nás ním doslova bombardovala. A k tomu mu krásne sekundoval diablom posadnutý Burton. Po dlhej dobe som videl v nejakom filme aj Gordona Jacksona (Profesionáli). No čo si viac priať? Musím napísať to, čo tu napísali viacerí: PREČO SA DO PRDELE UŽ NETOČIA TAKÉTO FAMÓZNE FILMY!?!?!? Krásne kriminálny začiatok, ktorý sa postupujúcim časom menil na mysteriózne psycho. Od nezabudnuteľnej havárie lietadla to už začalo gradovať do takých otáčok, že som doslova priadol blahom nad tiesnivou atmosférou. A ten koniec, ten nemôže skrátka nikoho nechať v kľude. Takmer vyhrkla slza sentimentu. Dámy a páni, toto nie je Americký brak o happy ende. Toto je desivá realita. A tak to má byť. Skutočne vynikajúci depresívny film ktorý môžem len a len doporučiť. Dávam 5* (95%) ()

Bobyatopici

Vůbec moje první drama, které jsem viděl a které si pamatuju. Možná je to i věkem, kdy jsem to viděl poprvé, ale Dotek Medusy je pro mě i po těch letech stále neskutečně silným zážitkem. Původní dabér Richarda Burtona ve mně skutečně probouzel bázlivou úzkost, věřil jsem, že je skutečně schopen dělat co dělá. Po větě "Tak už sakra skoč !!!" mi běhá dodnes mráz po zádech, což se často nestává. 5* ()

Godhaj

,,In the state he’s in, he must have a bloody good reason to stay alive.“ Zkušený starý detektiv vs. tajemný případ s prvky mysteriózna zní jako zajímavý scénáristický nápad. Jack Gold ho přetavil do vynikajícího, strhujícího a drsného thrilleru, který mi vlezl hluboko pod kůži. Naprosto uchvácen jsem byl ze sedmdesátkové špinavosti a neuhlazenosti, perfektních hereckých výkonů v čele s Linem Venturou a hlavně chytrého a promyšlené stavbě příběhu, ve kterém se divák dostává postupně od racionální detektivky až k hororovému dramatu. Malinko mě zamrzela některá trochu nevěrohodná jednání některých postav a někdy určitá divadelnost prostředí, nicméně to jsou jen detaily na jinak vynikajícím filmu. ()

Tormentor665

Když si tak říkám, jak moc je mi postava R. Burtona sympatická a jak se ztotožňuji s jejími názory, asi je se mnou fakt něco špatně. Každopádně vytahuji ze skříně sošku Napoleona a nechávám pro ostatní uživatale dveře otevřené. ()

Shanen29

Kdo neviděl,nepochopí,opravdu skvěle natočený film a herecké obsazení precizní s L.Venturou v hlavní roli.Film má atmosféru tajemna a strachu,to zlo je cítit opravdu v každém záběru a tomuto snímku se vyrovná pouze OMEN....Od té doby čekám na podobný filmeček,ale bohužel... ()

ŠpetaMarek

Videl jsem v 5 letech pri hrani s vlackem o Vanocich byl jsem posr. az za usima a dlouhou dobu jsem mel film v podvedomi. V roce 2010 jsem na nej narazil a musel jsem uznat, ze ma sve genialni chvile a myslim si, ze ted to pustit jakemukoliv 8-12ti letemu decku. Triky zalozene na miniaturach jsou i ted koukatelne a herecke vykony hlavnich dvou muzskych protagonistu jsou presne a u Burtona az demonicke (takze presne). Nyni v roce 2016 muzu smele prohlasit, ze film je urcite v top 20 meho zivota. ()

MindTuber

Ne nadarmo se vybízí srovnávat Dotek Medusy s mistrovským Přichází Satan!, protože i tento snímek je příkladem ,,zfilmovaného zla" a to jen za pomoci poctivé filmařiny a uhrančivě zlověstného pohledu. Lino Ventura jako hlavní vyšetřovatel je nejen sympaťák, ale jeho postava jedná přirozeně se všemi aspekty, které divák očekává (podezřívá, pochybuje, chová se racionálně s ohledem na dění). Přesto si pro sebe ukrajuje velkou pozornost i Richard Burton nejen svým démonickým pohledem, ale i monology jeho duševních pochodů. Filmu nechybí spád a vybízí k zamyšlení. V podstatě pětka. ()

Knor

Mistrovsky natočená hra s divákem, která pomocí napětí, pomalého poodhalování faktů, hororově laděné atmosféry a především geniálně mrazivému Burtonovi nedá vydechnout do posledních chvil. Naprostá paráda, kterou si vychutnám určitě znovu. ()

J.e.r.e.c

Mohl bych Medůzu odbýt s tím, že jde o dnes již poněkud obstarožně působící kombinaci detektivky s mysteriózním hororem, při jejímž sledování jsem si uvědomil, jak mám rád Lina Venturu.  Jenže, ono to zase tak jednoduché není. Film totiž trousí různé indicie a po divákovi chce, aby se do pátrání zapojil také. Když si ho pustíte podruhé, ty nápovědy tam odhalíte, třeba hned v první scéně s doktorkou. Dávat pozor a použít dedukci je důležité zejména kvůli tomu, že jedno klíčové odhalení si vypravěč nechá jen pro sebe. Kdo je onen tajemný L? Fanoušek Záhady hlavolamu ve mně křičí: No přece Losna!, ale obávám se, že inspirace českou klasikou je pouze mým bezbožným přáním. Zbývají tedy stopy roztroušené a poschovávané přímo pod Venturovým velkým nosem. Tou patrně nejvýraznější je rozhovor s vydavatelem, který vzpomíná, jak Morlar vyběhl z jeho kanceláře a šel se bavit s kýmsi na lavičku. Podle něj tam seděli 3 hodiny a byli tam ještě v šest, když odcházel domů. Pořád „No sign of L“? A koho že to malý Morlar volal v horečce na pomoc? 75 % ()

Duke90

Stejně jako mi sedla role detektiva v o dvanáct let mladším pokračování "The Exorcist" - Vymítač ďábla III (1990), kterého ztvárnil George C. Scott, tak i v tomto případě byl Lino Ventura trefou do černého. Zásadní rozdíl je ve zpracování, protože "The Medusa Touch" rozhodně není žádné béčko, ale plnohodnotný mysteriózní thriller s hutnou a děsivou atmosférou. To se samozřejmě týká i dialogů, kterých je tu opravdu hodně a rozhodně nenudí. Naopak divákovi svírají žaludek s ubíhajícím časem čím dál víc, protože právě o čas se ve zdánlivě klasickém vyšetřování postupně hraje s útočníkem nebezpečnějším, než by si normální člověk kdy připustil. Závěr už je pak jeden děsivý "nervák", kdy se z posledních sil detektiv snaží zvrátit téměř neodvratitelné. Víc takových filmů! ()

Dinsberg

Naprosto brilantní filmařský počin, který děsí ještě po třiceti letech. Zlo není vnější síla, zlo je v nás. A pokud ho nebudeme umět potlačit, dočkáme se biblické apokalypsy. ()