Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• Jižní Korea Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (více)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

lakikaki

Bezpochyby prekrásny film, na ktorom mi však vadil trochu za vlasy pritiahnutý scenár. Škoda, mohlo to byť 5 hviezdičiek... ()

Flynn

Poselství tam snad vidí každý, jak život naučil.. některé věci jdou asi mimo moji rovinu pochopení... celkový výsledek takový nějaký rozpačitý... obávám se, že nebudu mít odvahu to vidět ještě někdy znova. Asi mi ten Kim Ki Duk prostě nepřiroste... kdysi jsem nedal 3-iron... říkal jsem si.. zkusím tohle.. snad zbystřen věkem a pár šedinama pochopím lépe a příjdu na chuť.... tak asi až v důchodě, nebo v dalším životě..... ()

Jim_Beam

Opět nádherné... Život a smrt, láska a bolest, provinění a hledání a nalezení odpuštění jsou v Kim Ki-dukově podání okouzlující... ()

SeanLSD

Na jar som plakal, v lete som sa triasol, na jeseň mi bolo horúco, a v zime mi skutočne behal po chrbte mráz . . ale v duši som mal teplo. Zostala nádej na nový začiatok a smútok z toho, že v skutočnosti sa nič naozaj nemení. ()

E=mc2

Jedinej postave ktorej som tuna nepochopil bol ten stary majster-mnich. Preco to upalenie. To urcite nieje cesta budhizmu..Obrazy naozaj pekne miestami mi navodzovali pocit dokumentu. Cakal som inak lepsiu kameru heh :) ()

Splasher

To, že příští jaro bude hmm jako jaro, přece nebudu kritizovat, to už nám autor řekl v názvu (no vlastně nevim, protože korejsky neumim a znám českou distribuci). Film velmi zdůrazňuje nutnost prožitku. Musím ještě přiznat, že jsem zase vsadil na špatného koně - teleportaci, když šlo o starou dobrou tele*cenzurováno - spoiler*. ()

danliofer

Film, který mě oslovil jako žádný jiný. Slovy nevyjádřitelný, jelikož se v něm na mnoha úrovních v průběhu proměn ročních období jeden dobírá základních pravd o sobě... A kolikrát se nechtěně pousmějete nad krutostmi malého kluka... Paradox... ()

MJMilan

Kdo nezná Ki-duk Kimovu tvorbu, doporučuji tímto dílem začít. Film Jaro, léto .... a jaro je totiž především o harmonii mysli. Pro Evropany možná ne všechno je úplně k pochopení, ale na konečném dojmu to nic nemění. Film je ale také o koloběhu života, jak už vypovídá sám název. Pro mě byl po shlédnutí filmů Čas a 3-Iron, nechci říci slabší, ale jiný. Určitě stojí za podívání. ()

Noviik

Silný příběh, jemuž zcela určitě nerozumím v dostatečné míře, přesto jsem si v něm dokázal najít přesně to, co jsem potřeboval, co jsem chtěl a věřím, že to je právě jeho podstata. ()

Radiq odpad!

Hm, tady asi zas hodnotilo samé artové publikum, že to má 85%. Mě to teda nedalo vůbec nic, jen mi to vzalo čas. Nevím, jakou hlubokou myšlenku to mělo nést, asi jsem na tyhlety filozofické domněnky blbej nebo línej o tom přemýšlet. Já v tom viděl leda tak následující myšlenky: 1) nedávejte děcko osamocenejm budhistickejm mnichům, nebo se z nich stanou malí týrači zvířátek. 2) pokud chcete, aby se z vás stala zbytečná lidská existence, staňte se osamoceným budhistickým mnichem - zaručuju vám, že život na plovoucí plošině bude tak zbytečný, jak potřebujete. Budete se jen modlit, meditovat, ťukat do dřeva a psát vodou na kameny. Určitě ještě mnohem víc různých zbytečností. Může vám z toho hrábnout. 3) snažte se co nejmíň mluvit - kdyby o vás náhodou točili film, tak aby byl co nejvíc nudné. 4) pokud máte rádi poetické metafory, nevšímáte si moc logiky a myslíte si, že i mystika by v takovejch filmech měla mít své místo, jste asi blbí a určitě pomatení. Nebudu vám to ale brát. No, to by stačilo. Prostě mě to totálně nudilo a asi jsem to nepochopil. Spíš je to ale blbej film. Třeba jsem vůbec nepochopil, jak se starej mnich mohl dostat suchou nohou přes jezero, když mu mladej ujel s loďkou. Nebo takové detaily, že vymalované znaky byly i pod spícím provinilcem. Ať je to jaké chce, nic to nemění na tom, že to bylo strašně zdlouhavé a nic mi to nedalo. Někde by tady mělo být varování, že se jedná o duchovně založený film, abych věděl, že se na to nemám koukat. Na konci mě ale vlastně napadla jedna jediná otázka: proč?! PS: kdybych hodnotil jen vizuální stránku filmu, asi bych si nestěžoval. ()

Decker

Fantasticky a genialni film. Nebudu nikterak skryvat sve nadseni, protoze tohle bylo tak krasne a symbolicke, ze se mi o tom bude jeste hodne dlouho zdat. Zaroven jsem timto filmem poznal Ki-duk Kima a jeho nezamenitelnou rezii. Jednoznacne doporucuji vsem jako mozny pohled do sebe sama a uvolnujici a zaroven naplnujici meditaci, zprostredkovanou minimalnim pouzitim vyjadrovacich prostredku, ktere jsou obvykle pro ostatni filmy, ale maximalnim zvyraznenim obrazove symboliky a poetiky. Musim uznat, ze Evropa se ma v mnohem co ucit od asijskych filmaru. Hlavne tu nadhernou uvolnenost, poetiku a odusevnelost, jak zde predvadi Ki-duk Kim. ()

Wallas

Lyrický film, kde dialogy nemají opodstatnění a dějová linka nesojí za řeč. Díkybohu za to. Vedle 3-iron jeden z nejlepších. ()

Hafran

Východní film s jinou "východní" estetikou než na jakou jsme zvyklí z čínských a japonských filmů. Podobenství o životě lidskou a nenásilnou formou a i když se mi moc nelíbilo finále se samotným cvičícím Kim Ki-dukem jde pořád o křehkou a milou hříčku, která mě oblafla na 5*. Jako u mnoha náboženských východních filmů si však nejsem jistý jestli jasné životní pravdy a zažitá moudra, i když krásně podaná, nezakrývají jenom povrchnost a nedostatek myšlenek - proto se trochu bojím druhého shlédnutí. ()

LeoH

V myšlenkové hloubce si to nezadá s Kung-fu pandou, korejské je to asi tak, jako je Tmavomodrý svět český, ale medituje se na to fakt moc pěkně. Z nutkavé potřeby vyvažovat zaokrouhlím dolů. ()

chelseaman22

Hned na úvod zůstanete nevěřícně zírat na dvoje dveře v jedné velké místnosti. Existence těchto dveří zjevně souvisí s buddhismem, jinak si vážně nedokáži vysvětit, proč že tam jsou a všichni je bez logického důvodu používají. Šestiletý učedník čapne bez ostychu hada a mrští s ním do krajiny. Tentýž parchant jeden malej přiváže šutr k rybě, žábě a hadovi, načež se následně diví, že mu mistr k trupu taktéž přiváže balvan - takhle se na ty fakany musí! Tomu pořád stejnému učedníkovi se rozlije blažený výraz po tváři, když uvidí hada a hadici (samice hada)i, jak se na šutru "obtahujou". Ženská vede dceru k mistrovi - její kabelka od konglomerátu LVMH vypadá v džungli extravagantně. Hlavní hrdina (opět učedník) poprvé uvidí spící mladou kost, načež jí sáhne na ňadro, načež chytne lepáka (tuto ženu nakonec na skeletu u vodopádu ojede). Šaolin driftuje dřevěnou bárkou po jezeře, načež kočka ječí na celé kolo, protože mistr kreslí jejím ocase modré klikiháky na podlahu. Na podzim se mistr upálí v loďce a jeho zuby jsou vybrány v zimě. A začíná jaro..... 69% Celosvětový výdělek k 15. 4. 2013: $9,524,745..........5,569. nejvýdělečnější snímek historie ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí