Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• Jižní Korea Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (více)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

vitekpe

Mozna jsem netrefil ten spravny okamzik, ale tenhle film (prestoze formalne dokonaly) se mnou nejak nezacloumal...mozna priste, zatim 3 ()

Houda666

Krásna ukážka toho ako sa dá zdeliť veľa myšlienok a emócií tak malým počtom slov. Tento film má dušu a mňa si ňou rozhodne získal. Ide o veľmi jednoduchý symbolický snímok ... celý scenár by sa dal vtesnať do niekoľkých riadkov, no to mu vôbec neuberá na kvalite. Len ťažko sa mi ho opisuje alebo hodnotí, no určite ho vrele odporúčam premýšľavým dušiam. Hodnotenie: 85% ()

insurgentes

Formálně a vizuálně dokonalý film postrádá jádro pudla, jakousi elementární logiku, nezbytnou k tomu, aby jakékoliv dílo bylo uceleným a dokonalým celkem. Proč se mistr zasebevraždil? Měla to být sebevražda z toho, že se již stal dokonalým a jeho další existence ztratila smysl? Nebo to mělo být prostě proto, že neunesl ztroskotání svého žáka? Nevíme, ve filmu nám to nikdo nevysvětlil, a já se obávám, že to ani vysvětlit nemohl, protože Kim Ki Duk to sám neví. A tak z překrásné pastvy pro oči nakonec zůstává jen hořká pachuť z toho, že nás vlastně tak trochu tahali za nos. Kdyby neměl námět tak velké ambice, film by snesl 3 nebo i 4 hvězdy, ale takto je to - brak. ()

Maynard.

Velice uklidňující a zároveň znepokojující snímek o lidském sebepoznávání. Jedná se o mé první setkání Ki-duk Kimem. Na doporučení jednoho z Vezekmínů (Fíka) jsem film vyhledal a po dlouhém vyčkávání konečně i skouknul. Je to velmi krásný film, který mě ale nechytl za srdce tak jak by asi měl. Je to obrázková podívaná, která se točí kolem jednoho neuvěřitelně magického místa. S porovnáním ale s jinými "obrazovými" filmy mi tento ale přišel poněkud slabší. Asi právě tím, že se neustále pohybujeme jen kolem toho jednoho rybníčku :o). Popravdě, vůbec nevím co si o tom mám myslet, mám v hlavě střepinu jako pěst z korejské války :o) ()

adamulefa

Nebudem podrobne rozoberať duchovné a filozofické posolstvo, ktorým film priamo srší. Jednoducho poviem, že sa mi páčil + priťahovanie lode pomocou kohúta bol priam geniálny nápad. Vytknem však toto: Ako je možné, že na jar keď išiel chlapec loďkou na breh, starý mních ho tajne sledoval spoza kameňa? Veď chlapec išiel na lodi sám, iné plavidlo nemali a mních bol suchý, takže na breh jazera nemohol preplávať! Budú v tom asi nejaké tie čáry či telekinéza :) ()

Circumscriptor

Nádherný povznášajúci filmík o zbytočnej krutosti ľudskej mysle. Toto dielo je presne ten typ kinematografického počinu, ktorý je natočený v extrémne jednoduchom filtri vizuálne-rituálnych fetišov, na základe ktorých ho stačí iba sledovať očami, nepremýšľať a jeho myšlienka sa vám skrz obraz úplne podvedome zažerie hlboko pod kožu. ()

!Borec!

Rád bych hodnotil větším stupněm, ale bohužel se po chvíli pro mě stává snímek lehce nudným. Příroda, atmosféra, podchycení barev a vše výborně ladí, ale chybí mi tam nějaká třešnička, která by dodala tu správnou chuť. ()

chef

Vo filme padne síce asi 10 viet, výpovedná hodnota je však ohromujúca. Film sa mi pozeral veľmi ľahko, autor toho necháva hodne na divákovi a podáva mu iba presné symboly a indície. Je to úžasné. 90% ()

bari68

Až s týmto dielom som zistil čo je to filmová meditácia.Veľmi kľudný a tichý film, ktorý má v sebe veľa múdrosti a poznania.Lyrika o životnej ceste. ()

Seti

Interpretace životní cesty na korejský způsob, která pro mě byla až příliš těžký kalibr. Ne každá artovka mi sedne. ()

BlueZero

Pekný film. Ale tak ako veľa som od neho čakal, tak málo som toho dostal. Všetky pozitíva už boli napísané v ostatných príspevkoch. Ja by som len dodal, že druhá polovica filmu bolo skôr výsmechom buddhizmu. Tak ako to bolo poetické, tak to dokázalo byť nechutné. Tento film nemohol natočiť človek s pozitívnym vzťahom k buddhizmu. ()

Theraphosa

Film plný poetičnosti a zamyšlení se nad zločinem a podstatou existence, kontrast novodobé společnosti se železnými zvyky starého mnicha.Ki-duk Kim prokázal, že krásný snímek, promlouvající k diváku, nemusí mít dialogy, které se skládají z více než dvaceti vět.85% ()

Stromovous87

Přesně to co jsem čekal, jsem i našel. Nádherná filmová báseň, podobenství, vše v duchu zenových příběhů. Můj druhý film od Kim Ki-Duka a opět mě nezklamal. ()

showxman

.:|*|:. V dokonalé formě se režisérovi, scénáristovi a herci v jedné osobě podařilo velmi působivým způsobem zachytit věčné téma koloběhu ročních období potažmo koloběhu života. Věřím, že tak sobě i svému dílu zajistil nesmrtelnost. Jaro, léto, podzim, zima... a jaro je meditativní, uklidňující a klid přinášející "epos", na který by se měl alespoň jednou podívat každý. Masterpiece ()

Scevola

No vidim ze aj v Azii maju svojho Bergmana :) Od filmu cakam zabavu, inspiraciu, to som radsej mohol byt vonku v prirode a pozerat sa okolo seba. Absolutne ma to nebavilo a nehanbim sa za to :) 3/10 ()

Giggs

Komu je načo psycholog či psychiater?! Na zmätenu dušu stači takato katarzia. Kim podava ten najlepši liek. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí