Život je zázrak

• Srbsko a Černá Hora Život je čudo (více)

Bosna 1992. Luka, srbský inženýr z Bělehradu, se usadí ve vesnici na konci světa se svojí ženou Jadrankou,operní pěvkyní, a se synem Milosem. Luka připravuje stavbu železnice, která přemění tento zapomenutý kraj v turistický ráj. Hluboce ponořen do práce a zaslepen přirozeným optimismem, Luka jako by ani nevnímal stálé hřmění blížící se války. Když boje vypuknou, Lukův život je vzhůru nohama. Jeho žena Jadranka se mu ztratí v objetí jednoho muzikanta, zatímco jeho syn je povolán na frontu. Luka s neutuchajícím optimismem čeká na svou rodinu, aby mohli odjet, ale Jadranka se nevrací a Milos se stává zajatcem. A pak potká Sabahu Život je zázrak je oslavou radosti ze života, lásky a humanity. (oficiální text distributora)

karlee

První hodina by se dala prostříhat, tam se nic moc neděje a některé scény byly celkem zbytečné, ale jinak slušné. Stejně jako ve zprávách TV Nova jsou nejlepší zvířátka. Černá kočka nebo Undeground se mi líbily víc. ()

Hank

Ponekud rozmachle dilo, kdy ze zacatku vlastne neni vubec jiste, zda to nebude film vyplneny nepretrzitym sledem balkanskeho veseli se postupem promeni v opetovny kusturicuv majstrstyk...na jeho filmech se clovek proste nikdy nenudi.... ()

Hydr0gen

Trochu jiný a dost absurdní pohled na válku rámovaný převážně komediálně stojí za to-i jako moje první setkání s Kusturicou. A i ta stopáž se dala přežít... ()

herrbierer

Další expedice na "divoký východ" v podobě balkánského poloostrova v době jugoslávských válek. Tahle kusturicovina ale není sžíravě cynickou satirou, jako spíš oslavou života a jeho krás. Přes všechen černý humor, kterým z filmu skoro přetéká, se vám vryje do paměti především neutuchající optimismus všech zúčastněných, který tak trochu kontrastuje s tím, čím byl svět krmen západními médii (kterým to kusturica v tomhle snímku nádherně nandavá). Režisérovi pak zdatně pomáhají herci v čele se spolehlivým Slavkem Štimacem a krásnou a rovněž skvělý výkon odvádějící Natašou Šolak. I když tenhle kousek nemá takový tah na bránu jako Underground a je na první pohled takový neuchopitelný (já jsem ho plně docenil až po druhém zhlédnutí), plné hodnocení si dle mého zaslouží. ()

petisek

Zo začiatku som sa skoro nudil a to mám Kusturicu rád. Druhá polovica filmu však všetkému dala zmysel a Kusturica nám naservíroval love story a lá Rómeo a Júlia na balkánsky spôsob, tak dojímavú a nádhernú, že na tento film rozhodne tak skoro nezabudnem. ()

stainboy

Po třetí projekci měním čtyři hvězdičky na pět, protože tenhle film mě přesvědčil, že se na něj dá koukat mnohokrát. Proč se takové filmy netočí u nás? Máme sice mnoho filmů s podobnou tématikou (Musíme si pomáhat, Želary, možná Tmavomodrý svět), ale podle mě žádný nedosahuje Kusturicových kvalit. Proč? Kusturica dokáže vyprávět silný příběh, ale ještě do toho namíchá koňskou dávku balkánského koření -- směsice temperamentu, bláznivého humoru a především neodolatelného optimismu. ()

Jaromír

Prvního půl filmu se jedná o šílenou komedii typu "Černá kočka, bílý kocour", či "Svéráz národního lovu", aby se pak vše válkou "zvrhlo" do dramatu. Jak to vidím, tak si říkám, ještě že u nás nebyla dvě generace válka. Nejlepší způsob, jak ukázat absurditu války, je komedií, a tady se to Kusturicovi opravdu povedlo. ()

soldiersn

Kusturica je podle mého výborný vypravěč, který dokáže i přes tak dlouhou stopáž skvěle bavit. V „ŽIVOT JE ČUDO“ jsem se bohužel nebavil na 100%, jak je u jeho filmů (pro mě) zvykem a tak měním z 5* na 4*. Konkrétní výtku bych hledal dlouho, snad jen že to nebylo tak bláznivé, jak jsem očekával. Nicméně pokud jste Kusturicův fanoušek, vřele doporučuji zhlédnout. ()

nula87

Zapomenutý kus země kdesi v Bosně na počátku války. Opět množství postav a postaviček, nemálo absurdního humoru, netradiční love story, to vše s vážným podtextem blížící se války.To vše pod stmelujícím vedením Emira Kusturicy se skvělým doprovodem jeho No Smoking Orchestra. ()

boombang

Balkánský nářez se vším všudy - folklór, hudba, válka, šílenství, láska, sex, zvířátka a humor, ten sice jaksi nechtěný, ale o to víc nepřehlédnutelný. Záběry barevné přírody jsou pastvou pro oči. Hrdina vypadá jako Jozef Króner zamlada a jeho milá trochu jako Franka Potente, fakt, že jo. A scény z fotbalového zápasu jsou balkánským konfliktem v kostce. Ovšem, malinké minus bych tu našel - film je trochu moc dlouhý. ()

Herr_Karotte

Kusturicu mam velmi rad, ale tenhle film me trochu zklamal. Sice tu najdete nektere typicke prvky balkanskeho humoru, krasnou prirodu a velmi dobry soudtrack, ale bohuzel mi chybela trochu pointa toho filmu. Byla to valka, laska nebo balkansky zivot? Od vseho trochu, ale to pointa? ()

SirGawain

Naprosto neobvyklý film, ve kterém si každý najde to co se mu zalíbí. Neuvěřitelně vtipná komedie, neuvěřitelně smutné drama a neuvěřitelně krásný romantický film tedy úplná směsice žánrů nepostrádající silný příběh, jak je u takové směsice běžné. ()

faTal9ty

Pamätám si to ako sme boli trieda počas strednej školy tomto filme. Vtedy som mu nejako neprišiel na chuť, ale až teraz, po rokoch zisťujem, že som sa v ňom vtedy zmýlil. ()

Yossarrian

Podruhé vyluhovaný sáček čaje...poprvé (Černá Kočka) to bylo skvělé, ale teď už tomu něco chybí....nejspíš přirozenost gagů, které v této grotesce působí až příliš strojeně. I tak skvělý režisér jako je Kusturica by měl vědět, že vstupovat dvakrát do stejné řeky se nevyplácí. Pro mě velké zklamání, pramenící z velkého očekávání. Takže dávám ***. ()

COLOR

Až príliš živelne plynúci film, ktorý však dokonale vystihuje povahu Balkánu v chvíľach nedávnej vojny. Zábery, pri ktorých neviem, či sa mám smiať alebo premýšľať o balkánskej realite. Hudba, pri ktorej ma ovláda divoký rytmus a podupkávam si nohou. Možno by sa viac hodilo 4,5*, ale v porovnaní s niektorými pseudokomédiami dávam radšej 5. Český dabing je ale dosť veľkým mínusom. ()

T.S.Garp

Oproti Kocourovi a kočce mi zhruba tak do poloviny scházela taková ta lehkost a přirozenost, s kterou snímek musí plynout sám a bez křeče, těch pádů mi přišlo tak nějak moc a samotného mě děsilo, že se docela nudím. Naneštěstí se to s příchodem války skvěle rozjelo. Kusturica nezklamal, začátek mi ale přišel krapet slabší. Nakonec to ale všechno dobře dopadlo, i oslice přestala plakat a já jsem moc rád, že občas můžu zhlédnout film takového typu, kterých se moc netočí. ()

StrixCZ

Válka jako všední každodennost, dilema "láska versus rodina", neotřelé prostředí, svérázný humor, vynikající výkony neokoukaných, sympatických herců, skvělá hudba, výborná práce s kamerou a nenapodobitelná atmosféra. Co víc ještě může člověk od filmu chtít? Hollywood se může jít zahrabat... :) ()

vancho

Starý dobrý Kusturica. Film je bizarný, akoby chaotický, dokonca je označovaný za komédiu. Áno, nejako tak mohla začať posledná vojna na Balkáne, od bitiek pri futbalových zápasoch, cez vraždy na poľovačke až po genocídu. Tým koncom sa film už nevenuje, ale to nie je podstatné, lebo každý vie, ako sa to skončilo. Pomedzi srbsko-bosniansky konflikt ľúbostný vzťah srbského železničného inžiniera prežívajúceho "krízu stredného veku" a mladej bosnianskej zdravotnej sestry. Nie je na tom nič prekvapujúce, títo dvaja ľudia v sebe nemajú nenávisť, obaja určitým spôsobom ignorujú vojnu. A ten, kto v sebe nemá nenávisť, má schopnosť milovať. Pre mňa najlepší Kusturicov film. 4,5* ()