Život je zázrak

• Srbsko a Černá Hora Život je čudo (více)

Bosna 1992. Luka, srbský inženýr z Bělehradu, se usadí ve vesnici na konci světa se svojí ženou Jadrankou,operní pěvkyní, a se synem Milosem. Luka připravuje stavbu železnice, která přemění tento zapomenutý kraj v turistický ráj. Hluboce ponořen do práce a zaslepen přirozeným optimismem, Luka jako by ani nevnímal stálé hřmění blížící se války. Když boje vypuknou, Lukův život je vzhůru nohama. Jeho žena Jadranka se mu ztratí v objetí jednoho muzikanta, zatímco jeho syn je povolán na frontu. Luka s neutuchajícím optimismem čeká na svou rodinu, aby mohli odjet, ale Jadranka se nevrací a Milos se stává zajatcem. A pak potká Sabahu Život je zázrak je oslavou radosti ze života, lásky a humanity. (oficiální text distributora)

dANo

Kusturica vie, ako má brnkať na moju notu tak, aby som sa skvele bavil viac ako 2,5 hodiny a pritom som mal z filmu ešte aj dobrý a zároveň zlý pocit... Tradične zbŕdol do vojny v Juhoslávii, ktorá je evidentne nevyčerpateľnou studnicou námetov pre jeho filmy, ale opäť dokázal z tejto problematiky spraviť niečo nadčasové, príbeh lásky, ktorá nepozná hranice. Popri týchto dvoch hlavných líniách filmu sa divák môže dosýtosti zabaviť na množstve komických situácií, ako futbalový zápas, privítanie starostu, šňupanie koksu z koľajníc a hlavne smutná oslica na koľajách. Bravó, Emir! ()

skretik

Veľmi zaujímavý film... Vynikajúco som sa bavila na absurdnom humore... A aj napriek tomu, že nemám rda vojnové filmy, toto bola inak podaná vojna. Prekvapil ma (príjemne)... Výborná hudba. ()

KimmyJ

I když se střídaly momenty perfektní s momenty slabšími, nemůžu si pomoct. Film mě prostě dostal svojí bezprostředností. Čekal jsem něco podobného Černé kočce, ale naprosto se nezlobím že jsem viděl něco jiného. Sice jsem se méně smál, ale alespoň rád vidím, že umí Kusturica zahrát i na vážnější notu. ()

MIGHTTREE

Další z filmů, které jsem viděl ve filmovém nočním klubu na ČT 2. Film zachycující příběh člověka oddanému svému snu, který do poslední chvíle nevnímá a ani nechce nic jiného připustit než zdárný konec svého projektu. Snímek jsem viděl dvakrát a ani jednou nezklamal. Několik nezapomenutelných scén lemované pozadím blížící se války. Zajímavá zápletka kořeněna černým humorem a střídající se zvláštní prapodivné scény.... Vynikající práce. ()

Imune

Přiznám se, nedodíval jsem se do konce. Málem jsem u toho usnul. Nemám tomu zase co vytknout, ale nevím, prostě mi to nějak nesedlo. 50% ()

Master19

Dlouhé, předlouhé. Do začátku války parádní jízda, pak už to začíná být místy slabší. Je to asi tím, že jsem válku nezažil a spoustu věcí nemohu pochopit. Je skoro neuvěřitelné, že se válčilo tak blízko a tak nedávno... Jinak je to ale samozřejmě další parádní kousek z dílny Emira, tektokrát ale u mě nestačí na plný počet... ()

ravenir

Přímo po filmu jsem přemýšlel nad 80%, ale ten krásný film mi pořád ležel v hlavě, vyzrál jako dobré víno a já si nemůžu pomoci a musím dát za plný kotel! Miluju "jugoslavské" filmy, Kušturica je jednička mezi jihoslovanskými režiséry a potvrdil to i tímto filmem. Mix citů, balkánského temperamentu, skvělé hudby a vynikající Slavko Štimac. Už teď se těším na další Mistrovo dílo... ()

Autogram

Tento štýl humoru nesúceho sa celým filmom v kombinácii s divným príbehom mi vôbec nevyhovuje. Naviac protivná dychovka a operné pokusy to diskvalifikovali. ()

Pecival

Místo, kde se zastavil čas....oproti Kočce trochu zvolnění tempa, ale pořád je tu temperamentu narozdávání. Humornými situacemi režíser trochu šetří (ač některé jsou kouzelné) a taky občas pořádně zhořknou. ()

Bernhardiner

V některých okamžicích ve svém životě prostě na zázraky věřím. A kdyby mi poté, co byl můj syn zajat ve válce a mou manželku svedl nesympatický kudrnatý Maďar, uprostřed noci za deště přivedli Sabahu, asi bych štěstím omdlel. Snímek okouzluje diváka svým pozitivním náhledem na svět, který může být krásný i během války. Jediné, co mě ve filmu trochu vyrušovalo z pohody, byla ukrutně přehrávající Vesna Trivalic. Obzvlášť její koncertní vystoupení bylo šílené. Naštestí to ve výsledku tak moc nevadilo, protože všichni ostatní hrají naprosto přirozeně. Navíc je to celé podbarveno kvalitní Kusturicovou hudbou. 95% ()

Fox85

Hodně dlouho jsem přemýšlel o celém filmu i o jeho hodnocení. Komických scén tu není tolik jako třeba v "kocourovi", ale i tak je tu humor celkem dost. Jsou ale často doplněné docela drsnými scénami. Je to prostě Balkán jak ho máme ve filmu rádi ()

bloodvomit

Tenhle film má všechno! Má scénky tak vtipný že člověku tečou slzy, ale zároveň krásně kontrastujou vážný válečný tematice. Scény jsou dovedený až do absurdity a věřim, že vykreslují lidi z Bosny v tý době naprosto věrně. Zajímavej příběh, nádherný exteriéry a to vše upaluje šílenou rychostí. Opravdovej filmovej klenot :-) ()

darwin

Skutečná tragikomedie. Předlouhá stopáž mi ani nevadila, uteklo to celkem rychle. Nesedí mi však ten hektický Kusturicův styl, kdy jedna bizarní scéna střídá druhou. Potěšily mě naopak některé vydařené momenty, np. Veljo a medvědi, oslík nebo fotbalový zápas. Jedná se o nadprůměrný film, kde Kusturica znovu brilantně pracuje s pestrou škálou malých postaviček. Co se týká samotného provedení filmu a jeho zasazení do oné tragické doby, spíš mi vyhovuje stylově "čistější" a více dramatický pohled na daný konflikt. Na to, že je Kusturica srbským nacionalistou (nechal si už i změnit křestní jméno) je film ještě celkem vyvážený, i když je pochopitelně točen ze srbského pohledu. ()

Zagros

Filmy od Emira Kusturici Underground a Černá kočka, bílý kocour se mi líbily hodně, a proto jsem se s chutí vrhnul i do dalšího jeho snímku – Život je zázrak. No zase takový zázrak to tentokrát nebyl. Film je stále plný balkánského temperamentu, absurdních momentů, pozoruhodných a praštěných postaviček, občas má svoji uhrančivou atmosféru, ale nějak to nebylo ono. První polovina mi přišla hodně neurovnaná, dlouho mi trvalo, než jsem se zorientoval ve spletitém příběhu, v mnoha postavách a v místy zběsilém režisérském pojetí. Zhruba v polovině se to o poznání zlepšilo. Příběh (a vůbec celý film) se jakoby zaostřil, začal se soustředit a najednou byl silnější v konkrétních obrazech. Možná jsem to byl jen já sám. Kusturica ukazuje válku v jejích nejabsurdnějších situacích a jde mu to stále skvěle. Nakonec nechávám tři hvězdy a doporučím raději zábavnější Černou kočku a magičtější Underground. ()

eagle-eye

Romanťárna Made In Emir Kusturica. Není totaková prda jako Černá kočka..., přesto silně nadprůměrné, takhle by to nikdo jiný natočit nesvedl. EK umí určitě i lépe, stejně je to borec. ()