Let Fénixe

Let Fénixa

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 2004, 113 min

• Lokutus

Největší problémy tohoto podprůměrného dobrodružného snímku rozhodně nejsou liché. I když Dennis Quaid je sympaťák k pohledání, který dokáže i sám o sobě utáhnout snímek silou svého charismatu, musí mu k tomu scénář poskytovat dostatečně věrohodné repliky, leč, neděje se tak. Podobně dopadají i všechny ostatní postavy, z nichž vyčnívá jen svině k pohledání v provedení Giovanni Ribisiho, zbytek hereckého obsazení tvoří jen nepříliš výrazný kolorit, jenž povětšinou jen přizvukuje dvěma hlavním protagonistům. Námět snímku vyznívá jako špatný vtip, byť je volným remakem dnes již klasického filmu, a když směska spolucestujících občas prohazuje semtam vtipnou repliku a je zcela zjevně inspirována rozepřemi a dohady mariňáků z Vetřelců nebo vězňů z Con Airu, když působí směšně i vážně míněné dohady na téma lidská bytost/strávník vody, je nepochybně cosi špatně. Dalším prvkem, který ze snímku dělá přehlídku pouštních obrazů prokládaných občasnými vtipem překypujícími dialogy, je značně chaotický a zmatečný střih. Stejně tak i hudba Marca Beltramiho je proti jejímu původnímu záměru velmi oříznuta a zůstává pouhé torzo, na kterém je i tak znát, že snímek neposkytoval dostatek inspirace. Schématy překypující snímek, plný klišé, který je dokonalým důkazem toho, že na dobrý film holt nestačí pouhé tři scény, ve kterých se vyřádili zvukaři a jedna, kde stranou nezůstali ani tvůrci zvláštních efektů.(23.12.2004)

70%ní nedobrovolná Old Spice testovací jízda, jejíž původní verzi jsem neviděl, ale přesto se nemůžu nezeptat - proč je tam vůbec ženská? Nic ve zlém, Mirando, ale tvoje postava nemá nejmenší důvod být žena:) No, to je jedno. Herci v hlavních rolích si odehráli svoje jasně vyprofilované postavy, z nichž žádná neprodělá nějaký překvapivý vývoj, kameraman dokázal natočit několik skutečně velmi působivých záběrů a animátoři dali dohromady jednu z nejlepších havárií letadla jakou jsem kdy viděl (samozřejmě že havárie letadla je vždycky tragédie, myslel jsem to jako hold realistickému vzhledu animace;)). Ale, a to pro mě osobně hlavně, Marco Beltrami složil další ze svých dunivých hudebních doprovodů, a tentokrát to ještě ozvláštnil orientálními motivy a rozpáleným sluncem, rozpáleným pískem, no rozpáleným úplně vším;) Škoda, že doprovodný obrazový materiál tu atmosféru udržet nedokáže:P To, co je nad padesát aka průměr, dávám za árijského zakrslíka Giovanniho Ribisi a za hudbu.(28.7.2007)

ROZPOCET-$45 million TRZBY CELOSVETOVO- $34,586,268 velmi stupidný film z jednou perfektnou akčnou scénou(20.9.2006)

• Big Bear

Ježkovi oči... nečekal jsem mnoho, ale... Parta těžařů, nezakopla ve vytipovaném místě v Mongólii o ropu (ve filmu se neustále hovoří o naftě:-) a tak pro ně společnost vyšle eroplán Fairchild C 119 Flying Box car. Ten zabalené těžaře naloží a veze domů Cestou se však leoun srazí s písečnou bouří, která jej poškodí a Dennis Quaid s ním sedne nouzově do pouště... Naštěstí má ztroskotaná parta na palubě leteckého modeláře, těžařské trubky, nářadíčko i něco vody a tak se po vzoru MacGyvera rozhodnout z vraku složit nové letadélko Káně. Abychom se nenudili,stavbu ,,okoření'' osobní rozbroje i návštěva pašeráků. SPOILER ! - Když už jde do tuhého a Čínští Tuarégové vyrazí na hřebcích a velbloudech na zteč, letadélko Káně párkrát škytně a na poslední pokus naskočí. Na křídla naskočí i trosečníci, zalehnou na ně a partička za velkého veselí na palubě odletí do západu slunce... . Pfrrrrrrr. Škoda že mi není 8 let, asi bych měl oči na vrch hlavy. Vyšším věkovým kategoriím tento dobrodružný snímek ani nedoporučuji. 2 hvězdy za zdařilé nouzové přistání a za hudbu. * *(3.7.2012)

Úvodních pět minut filmu (vynikající kamera) je jenom taková oťukávačka, seznamování s hlavními hrdiny apod. Poté přijde to nejdůležitější a to kolize, která je úchvatně natočená. Typický Moorův akční styl režie. Rychlé střihy, dynamické záběry, rychlá a ostře konturovaná kamera přelétá ze strany na stranu. To je ale vše co film nabízí. Technicky efektně natočené, námětově solidní, scénáristicky a herecky vcelku nezvládnuté.(21.2.2005)