Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

efialtes

Jestli nějakej (kvazi) gay film,tak pak (určitě) tenhle.A jako bonus: lapidární vysvětlení,jak je to vlastně s blízkým setkáním čtvrtého druhu. ()

xylobrno

po asi čtrnáctidenním rozmýšlení se vracím zpět a zdvihám na plný počet. protože jaký film vás donutí čtrnáct dní přemíšlet zda čtyři, nebo pět? jen ten dobrý. ()

bmx6

Tak tohle je mazec.Film má velmi zajímavé téma.Někomu se to líbit nemusí,ale mě jo.Protože tento citlivý film s pedofilem a o homosexualitě,mimozemšťanech se jen tak nevidí.Chvílemi mi z toho bylo i dost špatně.Musím říct,že Joseph Gordon-Levitt byl naprosto výbornej.Sakra ty Arakiho filmy mají něco do sebe. ()

ill

Vzpomínka na první shlédnutí ve mě evokuje spojení dvou lidových sousloví. Silná káva, která se vám dostane hluboko pod kůži. Facka do tváře stádního diváka zvyklého konzumovat filmovou realitu skrze morální filtry a všudypřítomný kompromis. Tenhle film si totiž více než kteroukoli jinou zaslouží nálepku NEKOMPROMISNÍ. ()

AceDandelion

Tenhle film opravdu stojí za to vidět, třeba aby si mnozí z nás uvědomili věci, o kterých se ''zas tak nahlas nemluví''. Z pohledu tvůrčí, ten film je fantastiko. Vyprávění obou dějů naráz, mrazivě skutečné scény od začátku do konce, bez zbytečných nepřímých bodů. Gregg Araki to prostě servíruje na tvrdo, jakýpak copak a výsledek je děsivě silný,tak ohromující. Herecké výkony, nejen hlavních postav, jak dětských, tak těch starších ... AngelAngie to vystihl/a do posledního slova. ()

Polter1

Mimozemšťania a pedofília. Úplne neobvyklý scenár, ktorý má v sebe dušu v podaní skvelého J.G Levitta. Výborne do tohoto scenára zapadol svojimi drzými vlastnostiam. ()

penegal

Výborný film. Herecký výkon J.G. Levitta je naprosto skvělý. Znám ho od jeho prvních filmů a musím uznat, že se velmi zdařile vyvíjí a jsem zvědav, kam až bude schopný to vytáhnout. I druhá postava B. Corbet podal slušný výkon. Shodou okolností jsem ho před několika dny viděl ve filmu Funny Games USA a je zajímavé jak zvládá rozdílnost rolí. Dějová linie je sice trochu slabší, filmů s podobným příběhem znám celkem dost, ale nejzajímavější je fakt ohledně adaptace mozku na děsivý zážitek z dětství u jednoho z chlapců. U obou chlapců zanechá stejný zážitek dosti různorodé následky. Díky pozorování víme, že ve filmu ukázané vývoje obou chlapců jsou častým projevem podobných zážitků - traumat - z dětství. Mozek je neuvěřitelná věc a opravdu dokáže nejen smazat část paměti (paměť ve skutečnosti není smazána, ale vzpomínka je potlačena hluboko do podvědomí), ale dokáže vyvolat a přetvořit. Následně specifický spouštěč dokáže vyvolat nejen psych. reakci ale dokonce fyzickou jež bylo v tomto případě krvácení z nosu. Díky autorovi za jeho poukázání na možné příznaky zneužívání v dětství. SPSA. ()

Flarnytryl

Film, který se do Vás zakousne a jen tak nepustí. Málokterý jiný snímek má tak silnou vypovídající hodnotu o sexuálním zneužívání dětí (pedofilie je něco jiného). Sledujeme osudy dvou chlapců, kteří byli v útlém věku sexuálně zneužiti pravděpodobně pedofilním trenérem (on každý, kdo zneužívá děti nebývá pedofil, viz můj komentář k filmu The Woodsman). Tato zkušenost se na obou klucích silně podepsala, i když následky mají oba rozdílné. Pozornému divákovi ale neunikne, že vinu na potížích chlapců v období dospívání nenese jen trenér (i když jeho vina je samozřejmě velká a neoddiskutovatelná), ale i jejich okolí, především pak rodiče. Brian by se určitě dokázal s traumatem zneužití lépe vypořádat, pokud by zároveň nečelil šikaně ze strany spolužáků a necitlivému přístupu rodičů. Neměl se na koho obrátit s žádostí o pomoc a tak se zatáhl do sebe a těžkou realitu překryl imaginární vzpomínkou na únos mimozemšťanů. Ještě výmluvnější je osud Neila. Jeho sexuální vztah s trenérem byl konsensuálního (dobrovolného) charakteru, i když je pravdou, že trenér zneužil jeho potřeby lásky k tomu, aby s ním navázal sexuální kontakt, o který by osmiletý hoch sám od sebe nestál. Tyto zkušenosti navedou později Neila na dráhu prostituta, ale opět je třeba se zamyslet nad tím, zda by takhle skončil, pokud by se mu z jeho okolí dostalo tolik lásky, jako od pedofilního trenéra? Vždyť sám Neil ve filmu přiznává, že trenér byl jediným, kdo jej měl v životě rád a prostitutem se stal především proto, že si chtěl tento pocit připomenout. ()

Tibb-Shäe

Nevedela som či kričať, plakať alebo zvracať. Veľmi smutný a drsný pohľad na pedofíliu a prostitúciu. Už 5 minút rozmýšľam čo vlastne napísať, ako tento film zhodnotiť tak, aby som vystihla jeho krutú krásu a pritom nepísala nezmyselné patetické bullshity... Ale stále som na to neprišla. Možno aj preto, že to so mnou tento snímok spravil - zanechal ma úplne ohromenú a bez slov. (Btw Joseph Gordon-Levitt je indie king) 90% ()

Joshua2121

Ak z tejto roly nemal Gordon-Levitt väčšia traumu, akú vo filme spôsobil, tak má naozaj môj veľký obdiv za herecké výkony, ktoré dokázal podať. Smutný film, rozoberajúci smutnú problematiku, zavŕšený smutným koncom. Záverečná výpoveď sprevádzaná tónmi od Sigur Ros je už len dotlačenie dýky do srdca, posledný vzlyk do tmy za možnosťou návratu a odčinenia skutku previnenia sa; no cesty späť už niet. (75%) ()

Mates Hradecky

Velmi drsný a nelítostný snímek o zneužívání dětí a mužské prostituci. Díky hereckému talentu Joseph-Gordon-Levitta silný divácký zážitek. Před shlédnutím snímku opatřete si jako první pomoc něco málo alkoholu. ()

ollie24

Naprosto dechberoucí. Velký respekt Greggu Arakimu za to, že se dotkl těchto témat - a ještě větší údiv patří Joesphu Gordon-Levittovi za naprosto úchvatný výkon... Nemám slov. Celou druhou půlku filmu jsem sotva dýchal a ani při konečných titulcích jsem nebyl schopný se odtrhnout... Fantastický snímek. ()

Upiri kralik

Hm. Hmmm...Hmmmm....Váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdami, spočítal jsem si to a vychází mi 85%, tak to zaokrouhlím nahoru. Víceméně souhlasím s pozitivními komentáři zde, přidám pár svých postřehů. Při vší úctě, po přečtení komentářů, kterých jsem zatím zvládl asi polovinu, mi přijde, že většina lidí nechytla pointu - minimálně tu, kterou jsem chytil já a o které mluví Gregg Araki ve svém rozhovoru (je na YouTube). Většina komentářů tu zmiňuje téma sexuálního zneužití, nicméně podle mě Mysterious Skin má (minimálně) dvojí dno. To svrchní je opravdu příběh o "tom", o traumatu a jeho dopadu na život dvou kluků s odlišnými přirozenými povahami a z jiných prostředí. Hlouběji však film vypráví obecnější příběh zneužití důvěry a vnitřního zklamání, který v méně nebo více ostré podobě asi zažil každý z nás (já rozhodně) a kde sex je jen jednou z mnoha možných manifestací. Může to být třeba fyzické týrání, lhostejnost nebo "duševní incest" s oblibou praktikovaný rodiči nespokojenými s vlastním životem. Rozlišuje to i psychologie: první je "akutní trauma", druhé "vývojové trauma". Na vývojovém traumatu se významně podílejí i rodiče, a šířeji, vůbec místní kultura maloměsta a americké hodnoty a film to krásně ukazuje. Nechci to moc natahovat, koho tato úvaha zaujala - mrkněte na ten rozhovor s Arakim, rozvádí ji do detailů. Na filmu mi vadily dvě věci: chyběla mi trocha živějšího humoru a větší zastoupení postav Erika, Avalyn a Wendy - myslím, že ti dva ve filmu symbolizují tu "zdravou" část duše, nezasaženou traumatem (ostatně, dají Neila a Briana dohromady) a zaslouží si víc prostoru. Jestli jsem si z MS něco odnesl, tak to, že chci ve svém životě mít víc takových lidí. ()

Pattrick

Brrr, kruťáckej příběh dvou odlišných osobností, které byly v dětství zneužívání.. Levitt si to prej slabě nedával po herecké stránce ()

lylka2296

Joseph Gordon-Levitt v roli, ktorej som si ho nevedela ani nechcela predstaviť. Dopredu som si o filme nič neprečítala. A bolo som veľmi prekvapená, keď som spustila film, ale veľmi ma zaujal a nevedela som na ňho prestať myslieť ani dlho potom. Celý film som si hovorila prečo to robí a bolo mi ho doslova ľúto a nakonci som pochopila postoj obidvoch chlapcov, ktorí sa zmierili so situáciou každý po svojom a do poslednej chvíle som nevedela ako sa to skončí. ()

s0re

Velmi ťažky a smutny pribeh nevhodny pre slabe povahy a ludi posadnutych moralizovanim sexualnej tematiky. Bohužial aj takto to v živote chodi. Posledny monolog Neila resp. posledne minuty filmu boli asi najsilnejsi moment v celom pribehu. Povodne som chcel dať 4* ale OST je nemeratelne dokonaly. ()