Epizody(6)

Max, Mell, Ema, Robin a Soňa. Pětice studentů adiktologie se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodne pro experiment – vzít si drogy, které by mohly na chvilku vyřešit problémy každého z nich. Jak říká profesorka Jensenová,  drogy jsou zkratky k řešení problémů. Experiment má ale jeden podstatný háček. Účinek drog se u všech stane permanentním. Zábava a nově nabyté „superschopnosti“ vedou mladé hrdiny až na hranu jejich možností, ale i sil. A to vše v situaci, kdy je v zemi zřízena funkce drogového koordinátora, který k drogové problematice přistupuje s maximální tvrdostí… (Česká televize)

kubilov

"Jako já jsem hodně pro drogy jo, ale lidi na koksu? Arogantní zmrdi." O Adikts jsem nevěděl nic, než jsem se na to začal dívat… a bingenul jsem to instantně prakticky bez pauzy. Největší problém jsem měl vlastně paradoxně s tím, že mi to přišlo možná až málo protidrogové, takže když jsem viděl, že to kurátorovali policajti, tak mě to naopak překvapilo. Nejsem si jistý, jak moc bude fungovat ta protidrogová kampaň Zkratky, i protože kromě feťáků v první scéně tam vlastně opravdoví feťáci chybí, hlavní pětice antihrdinů jimi moc není a navíc fetují pomocí jakýchsi podivných potionů… Za dílčí negativa považuji i podivný dramatický oblouk, dramaturgické dno kdesi na přelomu třetího a čtvrtého dílu a možná u někoho možná až příliš jednoduché "prozření". Jinak jsem ale vlastně nadšený a těším se, až si to dám brzy znovu. Sedlák je fakt talent. Je to ulítlý, hrozně vtipný, casting funguje skvěle a Petr Uhlík je fakt madman. Hudební dramaturgie je perfektní, Meky Žbirka fakt hituje tvrdě. Potenciální kultovka… a ne! Není to "český Trainspotting", jsou to čeští Misfits. ()

hrumsrt

Nevidím aktuálně v Česku nikoho na podobné úrovni, jako je Adam Sedlák.. Ano, máme tu řadu zajímavých tvůrců a ještě větší masu rutinérů, ale opravdu se nenajde nikdo s tak progresivní vizí a tvorbou, jakou představuje tenhle, už ne tak mladý, supertalent... I přestože se od nedávného filmového hitu BANGERu zase vrací k seriálové podobě a poprvé v běžné televizní produkci. Jelikož už jednou přišel se svým seriálem, totiž se Semetrem, když mu jako nezkušenému absolventovi FAMU dala prostor televize Seznam, a jak tomu bývá už zvykem, i tenhle projekt Sedlákovi sednul a vypadá úplně jinak, než zbytek konkurence.. Návrat v podobě Adikts je ale s BANGERem nakonec bližší, než by se možná čekalo a jako tvůrce tak podruhé vytahuje jedno stejné téma, tedy problematiku drog a jejich subkulturu.. Jak už z názvu napovídá, seriál se pokusí drogy ukázat z co nejvíce směrů a jedním z nich bude zprostředkovaný skrze studenty adiktologie.. Právě tyhle mladíky, kteří zasvětili svoje studijní léta oboru o studii závislosti. si Adikts vezme jako prostředek svého vyprávění a skrze jejich osudy se tak tvůrci pokouší říct, co mají na srdci.. Drogy nejsou zlo, jsou to zkratky, tolik k nejdůležitější myšlence díla. Čímž jasně definují svůj pohled k tématu, které následně z několika pohledů probírají... Drogy dávají moc, vracejí naději a přidávají uživatelům na vlastních iluzích. Adikts je ale neberou tak vážně, jak se někdy tváří. Jednou nechá postavy zvracet a jindy je právě díky drogám uvrhá do životních situací, kam by se zábrany jinak nešli.. Ústřední postavou je svého času dealer a nový student adiktologie, který zná obor tak nějak více z praxe, Max v podání nepříliš známého Petra Uhlíka, jaký svým postojem "mám v piči" udává zábavnější tón jinak dosti odbornějšího podání.. Fajn nápad, pořád naprosto energický styl vyprávění táhne a prodává tuhle hnusnou subkulturu ještě o to úderněji, ale nějak to nestačí.. Adikts totiž nemají vlastně o čem moc vyprávět. Jde o takovou sérii situací, v níž drogami ovlivnění jedinci dělají, co by jinak nemohli nebo nechtěli. Ale v jádru chybí projektu silnější pojítko, které by někam posouvalo postavy.. A tak než aby Adam Sedlák někam došel, i on použije několik zkratek, kde prodává svoje vizuální cítění a nepříjemně živý styl snímání obrazu, ale cíle se nikdy nedobere, což z Adikts dělá leč možná zábavnou, tak poněkud zbytečnou pouť... Anebo nevím, možná je to tak jinde, že mě to dostane až za pár let. Zatím se druhý BANGER rozhodně nekoná.. I když cením odvahu, která tu i přes všechnu fixaci na penisy opravdu pořád je, ale nějak mi to celé uniká.. P.S. Miki Žbirka a Nespalme to krásné v nás je velmi fajn kontrast, který přesně sedí.. 60% ()

VojtaMarek00

Fuuu… Tak tady Sedlák těžce ujel, přešlápl, pohořel… Well, prostě to posral. Když pominu technické věci, jakože scénář prvních dvou epizod reálně nemá hlavu a patu (jakkoliv je to TŘEBA míněno jako záměr, prostě to nefunguje), že postavy jsou jen trapné karikatury, že v prvních dvou dílech podávají zdaleka nejlepší výkony NEherečka Dusilová spolu s ústředním feťákem, a že ta celá hra na psychedelické sci-fi prostě nemá v tomhle (a asi ani jiném) formátu šanci ustát… Tak je to prostě TRASHy, rádoby cool, děsně wannabe edgy, levná protidrogová agitka od veřejnoprávního média, sorryjako.  Z pozice ČT mě mimochodem tahle hra alá “tak všechny ty podprahový sdělení schováme za děsně edgy hlášky, pokus o jakože Euphoria-meets-SexEd-meets-Gympl(?) aesthetic a karikaturu totáně sjetýho týpka, kterýmu narveme do tlamy všechny jakkoliv hodnotný catch-phrases a třeba to výjde” sere úplně nejvíc. Fakt jsem věřil, že zrovna na Kavkách vzásadě nemaj zapotřebí dělat ze zoomerů úplný kretény. Asi mají. Eh. Každopádně, je to vážně marný, sorry. Smysl to nedává, vtipný to není, seriálově atraktivní taky ne. Ústřední parta je vyloženě nesympatická, snaha o věrnou adaptaci zoomerskýho slovníku zas nehorázně trapná (neboli CRINGE). Lenka Dusilová slušně válí, ale z pozice vedlejší postavy to ani náhodou neutáhne. Je to zmatený a rozlítaný, ale přitom obsahově skoro na nule. A absencí byť jen malinko decentního rozjezdu do pro mě po 2,5 epizodách i skončilo. Sorry, tohle prostě ne. A to jsem opěvovatelem BANGERU a vlastně i samotnýho Sedláka.. Tohle ale těžce nedal.  20% ()

Tlakomor

Seriál měl extrémní potenciál. Téma drog a feťáků v Česku je klenot, který je třeba využívat, a měli bychom na něj být z určitého pohledu pyšní. Když někdo zpracovává podobné téma, volí obvykle jednu ze dvou cest. Jedna je více humoristická, snažící se o vtipné zpracování narkomanů, a druhá je více dramatická a umělecká cesta, snažící se zpracovat melancholický pohled na narkomany. Adam si zde nevybral ani jednu z těchto cest a snaží se je obě propojit. Bohužel se mu to ale nedaří a humor působí trapně a z uměleckého hlediska seriál působí nedokončeně a odflákle. Nepomáhá mu ani tragický scénář a herecké výkony. Velký potenciál, tragické zpracování. Po skvělém Bangeru z minulého roku jsem velmi zklamaný. 50 % ()

MartinTerran

To je teda slátanina a navíc ještě blbost! V žánrech tady chybí pohádky, jelikož co se zde odehrává nemá s realitou vůbec nic společného. Čekal jsem, že to bude real a dozvím se něco o drogách nebo tak, ale nic. Když je to aktuální snímek, tak proč používají tlačítkový telefon? Z herců jedině Max je vtipný protože má všechno v píči. Tragédie od ČT, takže za mě nebrat. Hodnocení: 30/100. ()

ostravak30

Adam Sedlák se opět předvedl a Česká televize nám zase ukázala, jak hodlá i v budoucnu utrácet peníze koncesionářů. Šestidílná série vám o drogách neřekne prakticky nic. Tím spíš, že naši hrdinové mají ostatním při závislostech pomáhat, sami do ní ale spadnou, protože zkusí něco experimentálního. A začne se odvíjet série neuvěřitelných příhod, jelikož nová droga zcela vytváří novou osobnost tím, že jim dá nové schopnosti. Jestli si tento seriál objednaly pojišťovny, tak tleskám. Po shlédnutí si žádný puberťák asi neřekne, že drogy jsou fuj, ale naopak... "Páni, tuhle jízdu chci zažít." Bohužel sledujeme v televizi poloviční porno, které si nebere servítky, protože kdyby každá vulgarita měla být vypípaná, slyšeli bychom permanentní pípání. To nemluvím o řadě scén, kdy se mi zvedal žaludek. Tedy si to shrňme - tisíce vulgarit, v každé druhé sexuální scéna, samozřejmě explicitní a pomalu se sunoucí děj od ničeho nikam, aby v závěru konečně dojel do cíle. Klidně by mohli tento seriál vysílat na Leo Tv a splnil by stejný účel. Za zmínku snad stojí jedině role Petra Uhlíka, který ji hrál skvěle. Podle mě je na čase se zamyslet nad sponzorováním Čt a omezením našich příspěvků... ()

Germanicvs

První díl poměrně prudil nedostatkem invence v dialozích, kdy jedna z hlavních postav štěkala jen invektiva v podobě variací označení ženského pohlavního orgánu. Další díly přidaly širší slovník i dosavadní plochý obsah došel na zdejší vody nečekaných dimenzí až hloubek. Skoro neokoukané tváře, které dokonce hrají a nepřehrávají. Bravo! ()

jacob_cz

Hrozně těžko hodnotitelné, na pomezí 2-3 hvězd. Pozitiva: Ústřední pětice, mladé sympatické neokoukané tváře, všechny bych rád viděl v dalších projektech (ale radši asi ne od Adama Sedláka). Několik silnějších momentů psychologie postav v posledních dvou dílech. Hudba Olivera Torra, a skvělá kamera, silný vizuální jazyk/výraz. Negativa: Scénář, dialogy, režie, námět... Nefunguje to ani jako protidrogová kampaň, ani jako výpověd o generaci Z, ani jako ulítlá komedie, ani jako... jako co vlastně? Nespočítal bych kolikrát jsem kroutil hlavou nad dialogy šustícími papírem ("Kdy sis vzal DROGU"?), nebo zcela bizarním chováním postav (např. jinak výborný Jan Hájek (Jelínek), který jako by sám nevěřil co to má právě před kamerou dělat/říkat). V produkci jakékoliv české (malé č) televize to rozhodně působí jako zjevení, ale... ()

Parabot

Z Adikts mám velmi rozporuplný, ambivalentní dojem. Na jednu stranu mě fakt baví mladý neokoukaný casting hlavních postav a vlastně každého z nich bych rád viděl v jiných filmech či seriálech. Lenka Dusilová příjemně překvapila a Jan Hájek ty psychopatické osobnosti umí. Celková forma je velmi slušná - Adam sedlák už několikrát potvrdil, že tuto oblast zvládá. Vizuál super. Mno. Ale pak je tady děj. A ten mě ze všeho nejvíc připomněl mysteriózní wtf superthriller Daria  Pětice mladíků studuje adiktologii, aby se stali - asi - steetworkery.  Z jejich vznešených dialogů jsem ovšem dostal pocit, jako by šlo o kandidáty na rytíře kulatého stolu. Ušlechtilá tradice, která se předává z rodiče na potomka už několik pokolení. Tak působí dialogy mezi Lenkou Dusilovou a její dcerou, jejichž vzájemný vztah zřejmě nikdo jiný nezná. I jejich školní příprava na toto poslání je poněkud zvláštní. Taková kombinace zenového učení a výcviku Seals. Skupina žen v plavkách se v nějakých snad pseudobarokních kulisách učí střílet z kvéru??!! Doteď přemýšlím, jestli to byl záměr kvůli drogovému tématu, tvůrci to chtěli pojmout víc komiksově či psychedelicky nebo nikdo ze štábu nemá ponětí, jak probíhá konvenční české vysokoškolské vzdělání. Dojel jsem druhý díl a vlastně nemám vůbec chuť pokračovat. ()

Vishnakovec odpad!

A na takovéto sračky chodí peníze daňových poplatníků. Být aktivní fetkou, tak jdu ostentativně vypálit všechna sídla, studia a kanceláře ČT, abych ukázal trochu etické solidarity s ostatními subkulturami a zajistil tak, že alespoň ony nebudou tak bezprecedentně znásilněny. ()

silv_r

Velmi, velmi milé překvapení. Od seriálu pod hlavičkou České televize, Policie a asociace pojišťoven (ze všech možný organizací bych tuto čekal nejméně) jsem čekal tvrdou linku à la "Drogy jsou špatné, áno". A ono ne. Adikts jsou vlastně až šokujícně dobrý český seriál. Žádný Fincher nebo Tarantino to není, přesto to navzdory protidrogové osvětě působí fajn. Místy dialog trochu pokulhává, ale produkce je nádherná. Krásně nasvíceno, práce s kamerou super a hudba od Torra mimo klub je příjemná změna. O to víc, když tematicky funguje. ()

Martin86

Doteď nemůžu uvěřit, že je tento seriál z české dílny. Tolik hereckých premiér, potažmo pár rolí v minulosti a i tak vše klape na jedničku. Jediné co seriálu škodí je zřejmě malý rozpočet. Proto droga působí jako nápoj lásky z Harryho Pottera a u zbavení se jejího účinku je přitažené za vlasy. I tak za snahu, osobitý, místy až Hollywoodský vizuál i výkony hodnotím jasně 5/5 ()

JenomDominik

Málokdy mě zaujme česká tvorba, ale Sedlákovi se to zatím daří a Adikts nejsou výjimkou. Depresivní prostředí, humor, sex a drogy. Z daného námětu se možná dalo vytěžit ještě o něco víc, určitě by šlo vylepšit některé dialogy a především nechat trochu víc rozvést hlavní postavy. Povedl se casting, atmosféra, zajímavý námět a stopáž 30 minut na díl je příjemná. 70% ()