Píše se rok 2654 a válka s agresivními Kiletary je na spadnutí. Hlavní velitelství na hvězdě Vega, kde je umístěn nepostradatelný Navcom, umožňující skokové přesuny při vesmírných plavbách, hlásí nečekaný útok nepřítele. Země se tak ocitne v bezprostředním nebezpečí a nezbývá mnoho času na záchranu. Poblíž se nachází pouze kosmická loď kapitána Taggerta s dvoučlennou posádkou - piloty Marshalem a Blairem. A právě Chris Blair, aniž to tuší, se stává poslední nadějí lidstva. Jeho matka, po níž mu zbyl tajemný medailon, totiž patřila k vymírající rase "poutníků". Byli to první vesmírní výzkumníci, u nichž se vyvinul speciální dar vnitřní prostorové a časové orientace, k níž nepotřebovali žádné navigační přístroje. Chris, který tyto výjimečné schopnosti zdědil, tedy musí dokázat to, čeho žádný jiný smrtelník není schopen - skok z pulsaru Charybda směrem k ohrožené Zemi. Kdyby se mu to nepovedlo, lidská civilizace zanikne... (oficiální text distributora)

Rikky007

Nedoceněné sci-fi se sympatickými herci a dobrými efekty. Snad jediná docela povedená adaptace hry na filmové plátno. I přes na některé úsměvné či méně povedené záležitosti kolem logiky. Na tehdejší dobu pro kluka, co má rád videohry to byl super zážitek. A tak by se to mělo brát. ()

MilesTeg

Kilrathi vypověděli válku Zemi. Tedy ne že by lidé klidně seděli doma na zadku a napadli je zlí emzáci - jako ve Dni nezávislosti - lidé prostě obsazovali jednu hvězdnou soustavu za druhou a vymysleli bohužel i jakýsi navigační přístroj zvaný NAVCOM, pomocí kterého mohli skákat podprostorem hooodně daleko. A tak se stalo, co se stát muselo - narazili na civilizaci, která si nenechala líbit to věčné lidské čmuchání a vnucování se a rozhodla se dát pozemšťanům přes čumák. Při jedné obzvlášť nudné směně si odskočila obsluha radaru na záchod a vojenská základna na asteroidu poblíž kilrathského území byla rozstřílena na kousíčky. Ovšem ne úplně celá - Kilrathi, taková milá kočkovitá stvoření se svítícími zelenými kukadly (tvůrce Kilrathi musel přejet hodně koček v noci) a mluvou Klingonů, se konečně zmocnili NAVCOMu a v tu ránu byla ohrožená přímo Země, protože v tom krámu nějaký pitomec (asi scénárista) nechal ty správné souřadnice. Velitel základny poslal před smrtí o tom všem zprávu vrchnímu veliteli a ten chudák zjistil, že se mu jeho loďstvo toulá bůhvíkde a nestihne se vrátit bránit Zemi dřív, než dorazí nepřítel. Takže tvůrci někde objevili aspoň jeden křižník se stíhači, dva úplné nováčky piloty, z nichž jeden má Dar po předcích a starého Tcheky Karya, ošuntělého velitele nákladní lodi (nepřipomíná vám to trochu Hvězdné války?), všechno to zamíchali, přisypali osvědčené staré koření z Top Gunu a hodili to na krk ubohým Kilrathanům, vlastnícím všehovšudy obrovskou, po zuby ozbrojenou flotilu. A pak bum bum pfííůů prásk a zdržovací hra na schovávanou se prostřílela ke zdárnému konci. Bohužel už vidím ty protestní pochody ochránců zvířat, protože kromě jedné sympatické černošky, kapitána křižníku a ducha poručíka Chena už pochcípaly jenom ty kočičky. /-----------/ Ale proč ne Wing Commander? Já jsem tu počítačovou hru nikdy nehrál a mohl jsem se bavit vesmírnou střílečkou kategorie B bez očekávání nadpozemského zážitku. A taky proto můj osobní dojem nebyl až tak špatný. Příjemná oddychovka - pokud vás nerozčiluje zvuk(!) letících stíhaček ve vesmírném vakuu. /---------/ POZN: Safra, ta Saffron, ta je, hmm... ()

LordMysti

Ve své době to byl přesně film dle mého gusta. Je to sice pořádné béčko, ale pro příznivce žánru, herní série a ještě s přihlédnutím na dobu ve které byl film natočen a i mnou shlédnut dávám toto vysoké hodnocení. ()

Shakaar

nevím ale zkopírovat BSGčko mi moc nepříjde jako dobrý nápad. Navíc když připočtu efekty ala velice pokleslá počítačová hra tak to na krásu mnoho nepřidá. To že děj naprosto odfláknutý je jen doklad, že tohle byl veliký omyl. Ale jen tak na koukání když se někomu nechce ni dělat...proč ne. Ostatně je to zatím lepší než nějaká telenovela, nebo Kameňák apod. hovadiny.Update: Ani druhé shlednutí to nijak nevylepšilo. Stupidní scénář sice z části omlouvá předloha video hry, ale tohle opravdu připomínalo laciný TV film. Triky asi lepší nemohli být, to jsem u prvního kommentu trochu přehnal. Nicméně příběh opravdu odfláklý a plný klišé...druhý nej pilot, který je nenáviděný svým nadřízeným, který je mimochodem sexy francouzska, se stane hrdinou a získá jak uznání nadřízených tak srdce krásné ženy...během toho sestřelí pár stíhaček, vyhne se variaci černé díry a párkrát skočí stíhačkou pomocí souřadnic, které se nepouživají protože mapy AI je neopsahují...a samozřejmě jenom on to dokáže udělat...sorry, ale tohle je fakt trapné. BSG to může vykrádat tak starou serii s kombinací SW, podle leteckých kombinez....jinak jsem nepochopil proč vesmírné lodě vypadají jako americké letadlové lodě a staré stíhačky...v celkovém kontextu to vyšlo trochu lépe než před lety, ale hodnocení zůstavá stejné. ()

Mik_e

Druhá světová válka a ponorkový válačný film, to je zhruba Wing Commander v kostce. VELMI osobitý devadesátkový design lodí, obleků, a vůbec všeho dnes působí poněkud bizarně...nic nemá ovšem na stíhačky, které vypadají jako letadla z druhý světový, jejich motory vydávají podobný zvuk, a ostatně střelba a manévry jsou taky podobné. V kontrastu s tím souboje velkých křižníků jsou jak vytrženy z ponorkového filmu - pálí se torpéda z boku, dodržuje radiový klid, a ani šeptat se na palubě nesmí..Do toho se nesmí zapomenout na naprosto hroznej příběh, škoda..Nemluvě o hlavních dvou hereckých představitelích, tedy Prinze Jr. a Lillard, kteří u vás skoro celý film soutěží o to, který z nich je víc na pěst (spoiler: je to Lillard). Za co teda tři hvězdy? Tak za prvé, nějakým zázrakem se na to dá koukat. Dále, něco tak neskutečnýho se prostě nevidí. Za další...moje oblíbená Saffron Burrows, tehdy ještě mladá. Ostatně jména jako Suchet a Prochnow taky nejsou marný, škoda že nemají co hrát. No a pak tedy nostalgie, ten film byl natočen v době, kdy byly vesmírné simulátory na vrcholu popularity a já je tehdy měl moc rád (hlavně Conflict : Freespace) A na závěr? Navcom značky Nokia..koho by tehdy napadlo, že půjde holka do kopru.. ()

Likan7

Sociální drama a na pozadí bitva o osud lidstva. Proč mě nikdo nemá rád? Kdo jsou Pilgrimové? Je mi 25, proč jsem se na to nikdy neptal? Proč se teď ptám, jak začala válka mezi lidmi a lidmi, když patřím k oběma? V dobách začátků HBO Wing Commander dávali velice často, takže jsem na tom dá se říct vyrostl, a vždycky se mi to líbilo. Uběhlo 15 let a mám pocit, že koukám na Školu zlomených srdcí ve vesmíru. On je jinej, rasisticky urážený, ona jeho velitelka..a samozřejmě furt se všude prďolí nejlepší kámoš. Triky jsou samozřejmě úsměvný, ale na tu dobu mi přijdou celkem ok. Zlý paňďuláci, který chtějí vyvraždit lidstvo, už jsou horši, i kreatury ze Strážců vesmíru mi přijdou lepší než Kiletarové. PS - Jméno "Andílek" je fakt strašně wtf. "Andílku! Útočí na vás! Andílkůůůů! Andííílku jdu ti na pomoc".PSS - "zašifrujte zprávu" -- a z pc vyjede malý cd :-))) ať žije přenos dat. Nojo....1999. Jinak je to ale tak blbý, až je to vtipný. ()

Petike odpad!

Ako si Chris Roberts chcel silou-mocou splniť sen o sfilmovaní jeho úspešnej hernej série, ale v dôsledku neskúsenosti, neustáleho prepisovania scenára (z Droneyho prvého scenára neostalo takmer nič), nedostatku dohľadu a neskúsenosti svojich producentov, pochybného obsadenia vydrankaného distribujúcimi štúdiami, nedotiahnutím Kilrathiov do poslednej chvíle, a nakrúcaním za pár šupov kdesi vo veľkosklade v Luxembursku, sa nakoniec dopracoval k tomuto... čudu. Nie som žiaden WC fanda, ale keď jednotlivé hry v sérii, vrátane ich videosekvencií, boli spracované presvedčivejšie a mali dokonca väčšie hviezdne obsadenie (je mi ľúto, ale taký Prinze Jr. charizmou na Marka Hamilla v roli Blaira nikdy mať nebude), viete, že tento film varí z vody, a ani to mu nejde. Je to čosi zúfalé. Spomedzi hereckého obsadenia tohto zaslúženého prepadáku s dôstojnosťou vychádzajú možno tak Burrowsová a niektorí starší hereckí veteráni (Warner, Suchet, povedzme aj Prochnow a Káryo). Inak je to taký nepodarok, že to nefunguje ani ako nechcená komédia. Celý film je dobrým varovaním o tom, prečo sa aj úspešní autori nemôžu nechať uniesť prehnanými ambíciami a vlastným egom. ()

Tanus

Naprosta tragedie ktera vykrada snad 10 ruznych filmu (namadkou Star Trek, Hvezdne Valky, Top Gun, ponorkove filmy, Hvezdna pechota atd) a lepi je dohromady pomoci tech nejhorsich a nejohranejsich klise. Kiletarsti emzaci jsou snad jeste ubozejsi nez to co predvadi zivi herci a za tech par slusnych scen z vesmirnych souboju, ktery je celkem poskromnu, vic jak dve hvezdicky nedam. ()

Stejšn

Nejvíc se to dá srovnávat s Hvězdnými válkami, které jsou o 22 let starší a ÚPLNĚ ve všech aspektech lepší. ()

Domas88 odpad!

Tolik cyhb a tak špatně natočený film jsem hodně dlouho neviděl.... K tomumhle mám jen jedno.. nedívat se.. ()

ESNYR

Některé filmy by se neměly hodnotit z odstupem času. Já tohle viděl včera u kamaráda, který dělal pořádek ve sklepě a našel bednu VHSek. Příběh je tupej až hrůza, všichni šíleně přehrávají a celý ten film je snad kategorie "C" Dialogy byly spíše trapné než dramatické. Snad před těmi lety, kdy to byl hit sezóny, bych mohl hodnotit, ale teď po těch letech se raději hodnocení vyhnu. Stáří filmu je tady znát strašně moc (neoficiální hodnocení - 1 hvězda) ()

K.O.vi

To nerežíroval Uwe Boll? Těžko tomu uvěřit.... Kdo hrál hru Wing Commander III a IV (1994 a 1996), musí brečet. Film bez atmosféry, scénář asi někdo stačil napsat v době, kdy seděl na velké... David Suchet a sci-fi? To ne. Jediné a naprosto zanedbatelné plus pro tento film je výborná hudba a pár kvalitních vesmírných bojových scén (trošku připomínající ty ze hry...) ()

severus

Hry nehraju, jako adaptaci to nehodnotím. Wing Commander měl všechno co od sci fi chci. Mateřskou loď, uvěřitelné souboje, uvěřitelnou misi, válku, snesitelné až sympatické hrdiny, slušnou výpravu. VELKÝM plusem je absence debilních keců vydávaných za moudra (Zdravím Matrix). Staří bardi dali té omladině trochu uvěřitelnosti a hurá do boje. Možná zvýším hodnocení na pět..... ()