Smršť

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje. (Bontonfilm)

elessar04 odpad!

Smršť má s výbornou předlohou Jožky Kariky společný asi jen název. Tomuto filmu se nedá říkat ani adaptace ani volná adaptace. Já ani nevím, jak tomu říkat, jestli vůbec má smysl k tomuhle něco říkat… Ve filmu jsou tak bezvýznamné postavy, že ani nevím, jak se jmenují. Hlavně ani nevím, o co v tom filmu šlo a co tím chtěl pan scenárista říct. Možná nám příběhem tvůrci ani nechtěli nic vzkázal, třeba tento slovenský film má být jakousi KAMERAMANSKOU INVENCÍ. Proč? No protože ve filmu spočítáte ostré záběry na prstech jedné ruky. Tenhle film svou hrůzostrašnou obrazovou složkou předčil i katastroficky natočené Bratry a to už je co říct. Takový kameramanský paskvil nenatočí ani student prvního ročníku střední školy filmové! Nevím, kde byl pan ostřic. Nevím, jestli si kameraman nezapomněl brýle nebo jestli třeba netrpí stálým šilháním nebo se skutečně snažil natočit něco nového. Ale to těžko! Jediný záběr, který stojí za pochvalu, je velký detail na oko hlavní postavy v momentu, když čumí  do svého počítače. To je jediná pochvala. Nebudu radši komentovat ty katastrofální obrázky skrz špinavá okna, naprosto zvrácené obrazové kompozice nebo chyby v sekvencích s rozhovory běžícími na počítači. Nebudu to radši komentovat… Sound design absolutní hrůza!!! Tvl co to zase bylo?! Ten vítr se nedal poslouchat! To bylo o ušní infarkt. Co ta absence jakéhokoliv ruchu během večeře? To jako vážně? Hudba? To si děláte asi taky prdel. Místy slušná, ale 1736392 hudebních motivů??? Kde byl hudební režisér? Byl tu vůbec nějaký? Třeba tu byl, ale byl hluchý. Spíše tu ale vůbec nebyl, protože ta hudba absolutně nepasovala k tomu, co se dělo na plátně, ale takových momentů bylo mnohem více, to asi nemá smysl komentovat. Takže - zvukově infarkt uší, obrazově těžký infarkt myokardu!!! No, pokračujeme v tomto čtenářském cirkusu! Co se týče hereckých výkonů, tak ty absolutně zapadly. Dobře, Aňa je výborná herečka a Maštalíra mám moc rád, ale to je v tomto filmu vlastně úplně jedno, jak dobří herci to jsou. Když máte postavy, které jsou tak blbě napsány a furt něco melou nebo filosofují a prostě mluví totální sračky, tak je to absolutně jedno. Režie asi během natáčení často spala, protože některé reakce Maštalíra šly absolutně mimo to, co se dělo (nebo mělo dít) na plátně. Jojo. Aňa hrála takovou zajímavou postavu, která jednou měla prsa, pak je chudák neměla, pak nevím, co to je, protože byla asi zřejmě mimozemšťan, který mění své tělo podle potřeby. Smršť je doopravdy pěkná smršť sraček. Chvíli jsem myslel, že jsem v hotelu Overlook, pak že sleduju Pennywise z filmu TO, pak zase jsem si vzpomněl na Tajemství loňského léta, ale absolutně jsem v tom neviděl Smršť. Nebyla tam vůbec! Byly tam jen Bebjakovo prdele, hlazení kundy, sahání na péro, koukání na péro a tucet příšerných záběrů bez ladu a skladu. Bebjak u mě nadobro skončil! Absolutně nemá smysl věnovat pozornost jeho filmografii, protože to jsou jen ukázky totálních píčovin, které jsou kurevsky blbě natočené a nemají v sobě absolutně nic. Režisér, kameraman, ostřic, zvukař a vlastně asi úplně všichni by měli dostat od "disciplinární komise" stopku na několik let. Ještě bych jim přál, aby tu komisi vedl Viktor Ujčík, protože ten ty stopky rozdává, jak se mu líbí a jak chce (bez absolutního systému). Ať si zůstane Bebjak u televizní tvorby a nevnucuje nám ty jeho chlupaté prdele a filmové rychlokvašky! Jestli tohle je obrazem současné slovenské kinematografie, tak vás bratia skutečně lituju, že se na tohle musíte dívat. Doporučuji vám: vezměte si kyselinu sírovou, vylijte si ji do očí a pak uvidíte vskutku krásné slovenské filmy! () (méně) (více)

Warhorr

Tady se někdo snažil napodobit Davida Lynche a pro jistotu si pustil jako inspiraci Blue Velvet. Tohle Bebjak náležitě dojebal. Kdo očekavá knihu, bude zklamán jako já. To, co se v ní odehrává tu sice je, ale jen střípek na kamerových záznamech, které zkoumá forenzní psycholog. Celý přiběh je jiný a vsazen do jakéhosi ozdravného geronto centra a točí se kolem manželského páru, který řeší své neduhy. Takže i silný vztahový drama. Geislerová hraje opét obstojně a snaží se zachránit co se dá. Atmosféra vlastně taky funguje a konec je částečně uspokojujícím mindfuckem. Bohužel je to tak vše a nemám jediný důvod přihodit hvězdu navíc. První velké zklamání roku. ()

borec999

Slovenské Shining. Plusy sú pôsobivé prostredie socialistických kúpeľov, kvalitné herecké duo Maštalír a Geislerová ktoré dianie utiahne a hutná atmosféra. Je to minimalistické, tempom veľmi pomalé, scény sú dlhé a už od úvodu je film surreálny (realita sa zdá akási divná, s náznakmi že v nej niečo nie je v poriadku). Vlastne je to typický slow burn, ktorých nie som zrovna fanúšikom, ale Smršť ma bavila. Iba dve ľakačky sa môžu zdať málo, no o tie tu vôbec nešlo. Ide hlavne o spomínanú atmosféru, ktorá funguje a osobne sa mi už dlho nestalo aby som mal v kine zimomriavky. Dej je dávkovaný veľmi opatrne a celý čas vystupuje len akosi v pozadí, v centre je rozbitý vzťah ústredného dua a ich snaha o nápravu. Natočené je to na slovenské pomery výborne (Bebjak je v tomto záruka kvality), s blížiacim sa záverom atmosféra graduje a je to solídne psycho. Film však celkovo nie je dokonalý a má chyby. Najvýraznejšou je v mojich očiach samotný záver, ktorý poskytne twist, ktorý v základe dáva zmysel, no spätne po ňom dve ďalšie línie (vyšetrovanie, Veternica a vietor) nedávajú príliš logiku a zostáva po nich veľa otáznikov. Tvorcovia zvolili po rozohratí nejasnej hry najjednoduchší typ záveru, kedy po skončení máme viac otázok než odpovedí. Obvykle takéto závery nemusím, tu mi to však znova sadlo. No a potom je tu Eva Máziková, ktorej výstup síce plne zapadá do konceptu surreálnosti, ale za mňa boli jej scény cringe a pripomenuli mi, že stále je to "slovenský" film. I tak však za mňa veľká spokojnosť a najlepší slovenský triler/horor, ktorým Bebjak prekonal svoje predošlé Zlo, či Trhlinu aj keď ide o úplne iný typ hororu/mysteriózneho trileru. 80% ()

dubinak

Jako až začne v Česku nebo na Slovensku někdo točit áčkové psychologické thrillery nebo horory, můžu si na tohle začít stěžovat, ale do té doby beru Smršť všemi deseti, protože pro mě to mělo dost přínosnou kvalitu co se týče řemeslné, herecké a hlavně scénaristické stránky. Původně jsem si sice myslela, že půjde spíš o nějaké to vyšetřování případu, ale ve finále jsem ráda, že Bebjak umí dobře uchytit i témata, která by od jiných režisérů působila lacině a zaměřuje se hodně na vztahy, psychologii a trauma. Pro mě je to momentálně určitě nejperspektivnější tvůrce Česka i Slovenska. Jako bonus zvládl velmi dobře pokrýt i tu hororovu stránku věci a párkrát mi přivodil husí kůži. Bebjak umí totiž nejen filmařsky zaujmout, ale také poskytnou komplexní příběh s dějovými zvraty a finálním rozuzlením, kdy divákovi dopřeje i nějaký ten moment překvapení. Takže co víc si přát. Navíc, ta atmosféra podivného hotelu a zvláštního zdejšího osazenstva ve mně evokavala až Lynchovské nebo Lanthimovské prvky. ()

ZajmonP

Áno, tie socialistické kúpele sú pekné, áno. Ale inak je tento film jednou veľkou bezduchou, v žiadnom aspekte originálnou a do očí bijúcou vykrádačkou lepších hororov a ich motívov. Rozťahané, nepresvedčivé. Na konci to do seba nejak zaklapne, ale inak to nemá potrebný ťah a čaro, ako vykradnuté klasiky. Dve hviezdy za dobré priestory a miestami slušnú atmosféru a hudbu. ()