Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

Pignon

Annette Bening, na tom člověk vidí, jak čas od Valmonta pokročil, Jodyman Foster je v nejděsivější lesbicke kondici, bál jsem se každé minuty, kdy ten šereda vyleze na plátno, Rhys Ifans se postaral o dovršení nudy. Bíla rasa je zvláštní druh. Nicméně, až bude v příštím coveru hrát Nyad transgender veganský Palestinec s úchylkou na jarmulku, bude svět zábavnější místo k životu. ()

FatimaO

Jelikož miluju Annette Bening i Jodie Foster, tak jsem byla velmi spokojená... Líbí se mi, že obě dámy stárnou tak nějak přirozeně. ()

kacmi

Nyad je prvotriedne spracovanie klasickej premisy o outsiderovi, v tomto prípade outsiderke, ktorá si napriek všetkému ide za svojim snom. To "napriek všetkému" je veľmi dôležité. Hlavná hrdinka nie je prvoplánovo pozitívna a dvojrozmerná, ale vďaka scenáru a vynikajúcemu hercekému výkonu Annette Benning (za ktorý by si podľa mňa zaslúžila minimálne Oscarovú nomnáciu) je to komplexná postava, ktorej tvrdohlavosť , odhodlanie, a sústredenosť na cieľ prináša so sebou aj negatívne prejavy v jej súkromnom živote.  Napriek tomu, alebo možno práve preto bol pre mňa film tak silným zážitkom. Popri Annette Bening je tu aj rovnako výborná Jodie Foster v úlohe jej najbližšej kamrátky, a tiež Rhys Ifans.  Ak chcete "inšpiratívny príbeh na základe skutočných udalostí", tak Nyad patrí k tomu najlepšiemu za posledné roky. ()

community

Tak na to člověk kouká. Má pochyby, k čemu je to dobré, takové extrémní snažení. Pak zírá celý napjatý a nakonec je celý dojatý. Vnímá to tak, že lidská vůle je schopná neuvěřitelných výkonů. Asi proto tu lidstvo stále je. Má netušené možnosti, je dávno známo, že mozek je stále využíván zhruba na deset procent. Bohužel, co zůstává stále stejné, je lidská povaha. I když  civilizace velmi pokročila, tak poslední doba ukazuje, že samo poznání nestačí. Ano, jsme špička evoluce. Co změní člověčenstvo k lepšímu, netuším. Každý je po celou dobu zmítán vášněmi, až ke stáru uvidí , co je důležité. Tady jsme svědky, jak si jedna dáma splnila neuvěřitelný sen. Jo jo, máme jen jeden vzácný život. ()

leafroller

Tento film má mnoho proměnných: vůli, sílu, víru, aroganci, bezohlednost, sobectví, obětování či přátelství. Za velké mínus považuji naprosto zbytečně nataženou stopáž, která nás sice dokonale přesvědčila, že to bylo tááák těžké, ale my už jsme to dávno věděli. Stručně řečeno: Co se vejde do 90 minut, nemá mít minut 121. Jinak samozřejmě naprosto úžasný příběh a hlavně výkon. Výkon, ze kterého se nám, jež trávíme 80% času vsedě nebo vleže, protáčejí panenky. Je nesmírně důležité připomínat mladým lidem, že i po šedesátce dokáže člověk velké věci. Mám totiž pocit, že na to poslední dobou (i díky mediální masírce) dost zapomínají. Každopádně vykrátíme-li všechny proměnné, zbudou nám silné herecké výkony, umanutá bába a fantastický rekord. 69% ()

Tomgunses

Motivační, pěkné, s parádními hereckými výkony v čele s Anetkou a Juditkou. Našli by se asi chybky, ale já je hledat nehodlám. 75 % ()

majorzeman13

Povedený ,kvalitní,nadprůměrný film. Skvělé obsazení v čele s Annette Bening. Skvělý životopisný,sportovní drama,které stojí za to ! Jeden z nejĺepších snímků roku 2023 ! PS: Bening a Foster vládnou ! ()

sml41

pekne vyzorbazenie toho, že ak si niečo zoberiete do hlavy tak za tym cielom idete hlava nehlava... čo v tomto ponati vyznieva až na psychiatra - ale budiš. A ked to myslite ozaj važne tak sa nad neuprechom svojich superov tešíte :) - asi najvtipnejsia scena. ()

Lukango

Režisérské duo, jehož jména jsem líný naspat, si připravili životopisný snímek, který sice odbočuje od jejich standardní tvorby, ale ne moc. Chin a Vasarhelyi jsou převážné dokumentární tvůrci a přiznám se, že jsem od nich viděl jen Návrat do vesmíru, se kterým jsem moc spokojený nebyl. Zde, sice máme životopisný snímek, ale jde vidět, že to jsou dokumentaristi, a podle toho film taky místy vypadá. Teda, abych to uvedl na pravou míru, tak občas mi zabliklo světýlko, že sleduju dokument. Ono to není špatně, jen na to chci poukázat a zdůraznit, že tento film má silné konexe a rysy dokumentu. Nyad je další z motivačních filmu, který tentokrát ukazuje, že věk je jen číslo a i v šedesáti letech se dá uplavat 160 km. Tím, že má poměrně jasné zaměření a cíl, tak nemá moc prostoru na chyby. Navzdory tomu bych si ve filmu přál více toho napětí, ale k tomu se ještě vrátím. Nyad je takový životopisný dokument, respektive takhle, má mnoho společného s dokumentem, zvlášť tempem vyprávění a celkovou uvolněnou, ale motivující atmosférou. Díky tomu, že se film nese ve stejném duchu po celou dobu, tak to divákovi nepřijde nijak nudné, ba naopak, a myslím si, že i to sledování těch všech pokusů o zdolání Nyadině snu je přínosné a ukazuje celkovou vyčerpanost, kterou může přenést na diváka, kterému to může připadat už dlouhé, ale právě myslím, že to pomáhá zobrazit ten nesplnitelný cíl, před kterým Nyad stála. Co mi na filmu vadilo, tak byla tvrdohlavost Nyad, které může být sice skutečná, po zhlédnutí jsem Nyadin příběh nepřezkoumával, ale přijde mi, že navzdory tomu, že má talent a je někým fyzicky výjimečným, tak po mentální stránce to je tvrdohlavé dítě, kolem kterého se vše točí a všichni se o něj starají, aby mělo to, co chce. V podstatě to film taky říká a věnuje se Nyadiním chybám nejdenu minutu, ale i tak mi to přišlo až příliš, ale nechci se do toho nějak pouštěn. Jen mi přišlo, že její tvrdohlavost byla přetažená až příliš za vlasty a celkově ta její postava byla příliš stručná a prostá. Ale třeba se mýlím a Nyad opravdu taková byla a je. Hudební doprovod, převážně díky cool písničkám funguje a kouzlí nám dobrou náladu, což filmu v pomalejších pasáží dost pomáhá k tomu, aby si divák nemyslel, že tu sleduje prázdnotu. Annette Being v roli Nyad je dobrá, nedivím se, že byla nominováná na Oscarech, ale téměř s jistotou ho kvůli silné konkurenci nezíská. Nyad tu v podání Being je šílená, tvrdohlavá, cílevědomá, energická babička, které z hlediska hereckého výkonu nemám výrazně co vytknout, ale přesto vím, že její výkon nebyl dokonalý. U Foster mi však ta nominace trochu nesedí. Nehraje špatně, ale myslím si, že svojí postavu dokáže prodat až za polovinou filmu a od té doby mi přišla taková umělá a nepřirozená a nedokázal jsem jejímu hereckému výkonu uvěřit. K ostatním hercům se vyjadřovat nebudu, protože hrají dobře a nikdo z nich nedělá nic hrozného. Na začátku jsem podotkl napětí filmu, kde jsem tvrdil, že mi ho ve filmu trochu chybělo. Ano, chybělo, neměl jsem tu pořádnou husí kůži z dechberoucího a strhujícího životopisného snímku. Na druhou stranu to jako chybu zas tak neberu, protože takhle se tento film trochu vymyká a není jen adrenalinovou jízdou, kde sledujeme jedno vítězství za druhým. Vlastně si na to napětí ani nestěžuju, zvlášť proto, protože ho v jednotlivých pokusech o přeplavaní máme celkem dost. Jenomže já jsem z těch filmů tolik přemlsaný a nenažraný, že si i tak budu na napětí stěžovat. Celkově se jedná o kvalitní životopisný snímek, který díky úzkému okruhu vyprávění nedělá moc chyb. Je to další dobře zpracovaný životopisný film od tvůrců, od kterých bych rád viděl další podobný, protože jim to evidentně jde. Známka: 7,5/10 () (méně) (více)

prokop04

Po řemeslné stránce to nebyla nějaká pecka, ale něco na tom přeci jen bylo. Opravdu se mi to líbilo. Herecká dvojice Bening a Foster jsou prostě fantastické. Nejdříve jsem dosti pochyboval o tom, že tam nějaké napětí bude, ale tím, že pokusů přibývalo, gradace zesilovala. Musím ocenit věrohodnou podobu s reálnými záběry a fotkami. Ano, nějaké nepřesnosti tam byly, ale nemyslím si, že by to mělo nějak velký význam. Co mě trochu rušilo, byly retrospektivní scény, které byly ve žlutém filtru a skákaly tam v divných úsecích.  Jinak velmi zajímavé téma a celkově osobnost. Nic takového jsem zatím neviděl. Doporučuji přidat na watch list Netflixu. ()

Karel321

Sám jsem starý a na něco tak starého a hnusného se dívat nedá. To je odporný diskriminační názor, že? Já už na to ale ve svých letech seru. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD