Noir

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní
Japonsko, 2001, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Scénář:

Rjóe Cukimura

Hóko Kuwašima, Kotono Micuiši, Tošihiko Seki, Aja Hisakawa, Hitoši Takagi, Taró Arakawa, Šinpači Cudži, Fumihiko Tačiki, Kumiko Higa, Hiroši Janaka (více)

Epizody(26)

Půvabnou Korsičanku Mireille Bouquet živí nikoli nezajímavé povolání: jejím denním chlebem je zabíjení lidí na zakázku a nutno podotknout, že ve svém oboru patří k těm nejlepším. Svoji zásadu pracovat vždy a za všech okolností sama je nucena porušit toho dne, kdy ji vyhledá mladičká Japonka Kirika Yumura a žádá po ní, aby jí pomohla poodhrnout roušku její tajemné minulosti: Kirika totiž trpí naprostou ztrátou paměti a jistá si je pouze a jedině svými obdivuhodnými schopnostmi zabijáka. Kirika a Mireille, jejichž osudy jsou jakýmsi záhadným způsobem značně propletené, se za kuriózních podmínek dohodnou na spolupráci a zakládají zabijácké duo „Noir“ – to ještě ale netuší, že toto jediné jméno je vtáhne do víru událostí vskutku monstrózních. Šestadvacetidílný japonský anime seriál se stal jedním z nejoceňovanějších děl tohoto žánru za rok 2001. (kiddo)

Saprofag

Tady se asi projeví, že nejsem stoprocentní požírač animé a že jsem viděl Berserk mnohem dříve :D. Nechci to srovnávat, ale hodně, ale opravu hodně často se mi stalo, že jsem se nudil. Taky hudba o které se zde píše v superlativech mi učarovala tak nějak na půl. Některé motivy jsou dobré, ale jiné, hlavně ten, který se opakuje při akčních scénách, mě víc než trochu eh ... sral! Myslím ten dupavý elektro rytmus. Rozumím tomu, že ostatní fandové mají nakoukáno tolik, že toto na ně působí víc než nadprůměrně, ale já ne. Druzí se také možná spokojí s "překvapivou pointou" ke konci, ale to mi taky nestačí. Velmi často se tady vatuje a to mi prostě vadilo. Kvality to ale nesporně má a povedlo se mi to, s určitým úsilím, dokoukat. Je to za tři, i pro to, že po druhé to asi už vidět nechci. ()

Damnsinead

K Noir mě přivedla skvělá hudba, která je vlastně na celém seriálu nejlepší. Ale kresba, i když všude vychvalovaná, mi pořádně pila krev. Tenhle styl opravdu nemusím. Prostředí vyvedené hezky, postavy nepropracované. Na poměrně rozsáhlé anime se toho taky moc nedělo - hlavní hrdinky postříleli hromadu lidí a jinak jsme se nedozvěděli vcelku nic. Přijde mi, že veškerý děj je nacpaný do posledních dílů, kdy se konečně začne něco dít, a potom už je to velice zajímavé. Jenže většinu seriálu zabírá vata, která v podstatě nemá vliv na hlavní dějovou linii. Mohlo to být o polovinu kratší a o nic bychom nebyli ochuzení. Příběh mě zaujal, ale je škoda, že začíná až někdy u 18. dílu. ()

Maou

Skvelá atmosféra a vývoj postáv, no na môj vkus neúnosne pomalé tempo. Každým dielom sa príbeh pohne len o malý krok alebo vôbec. Soundtrack je výborný no nie príliš pestrý. Obzvlášť sa mi páčila záverečná znelka. Animácia je len podpriemerná no z kvality seriálu to neuberá. Celkový dojem je veľmi dobrý, no podľa mňa tu bol potenciál na viac. ()

Majrek

Noir: "Dvě panny, které vládnou smrti.." Těmito tajemnými slovy je uveden anime seriál Noir (= franc. "Temno", nebo také "černý"), který se může pyšnit dvěma půvabnými ženami v hlavních rolích... ... seriál však (zejména v první části) postrádá složitější zápletku a působí strnule a příliš pochmurně. Se smrtí se setkáváte v seriálu každou minutou (přestože neukápne ani kapka krve) a vážnost postav a jejich chladnokrevné jednání v divákovi vyvolává depresivní náladu. Dá se říct, že na tak málo děje připadá poněkud mnoho mrtvol... (spoilery): Celý příběh se týká zejména dívky Kiriko, jejíž minulost je nejasná a ona sama vlastní jen hrající hodinky, pomocí nichž si snaží zoufale vzpomenout, kým vlastně byla. Další zvláštností je její schopnost výborně střílet a bez výčitek svědomí zabíjet lidi. Její pobočnice Mireille si na dětství sice vzpomíná, avšak rozhodně ne s radostí - vybavuje se jí totiž (až protivně často) okamžik, kdy byla svědkem zavraždění svých rodičů. Epizody působí vcelku stereotypně - Mireille dostane nabídku někoho odprásknout, tak očistí revolver, vezme přítelkyni a vyrazí. Přestože proti dvěma křehkým bytostem stojí mnohdy banda po zuby ozbrojených chlapů, obě dívky si s nimi poradí s lehkostí, jako když se snáší pírko k zemi. Oběť je pak popravena s naprostou lhostejností, bez zvláštních emocí (i když jde v jednom případě i o mladého Mireillina strýce). Seriál se nese plně v duchu japonské mentality - rozhodnutí, že někdo zemře je jakousi nevyhnutelností, která je sice nemilá, ale nelze ji zvrátit - proto se o to Mireille nesnaží ani v případě svého strýčka (který ji po smrti rodičů vychovával). Střet s ozbrojenci je někdy naivní, až komický - například když Kiriko s pistolkou v ruce bez obav postřílí zhruba dvacet až třicet bodyguardů, kteří ji mají na mušce a disponují podstatně lepším arzenálem... Hudba a animace seriálu je na vysoké úrovni, škoda jen, že některé scény se až zoufale často opakují. Podtrženo sečteno - anime Noir je podle mně po technické stránce na vysoké úrovni, je ale obtížné si ji zamilovat... ()

Godlieb

Noir má jeden obrovský problém, a to je naprostá nevyváženost epizod. První je naprosto "out of mind", naprosto jsem nepochopil proč se tam střílí a o čem ty dvě mluví, ale druhý, třetí až osmý mi už sedly mnohem lépe a popravdě, první půle je až po dvojdíl Incantabile rozhodně lepší, hlavně likvidace bývalého sovětského důstojníka mi utkvěla v paměti jako nejtklivější z celého seriálu, ovšem potom nastupují Soldáti a až na díl Season in Hell to už je jenom hromada řečí a nesmyslných přestřelek bez kapky logiky (vede "True Noir", po takovém masakru by byly hlavní hrdinky nejpozději příští den ráno po smrti protože by se o ně postarala buď policie nebo podsvětí, a opět dvojdíl "Heardless Asassin", pokud si dáte tu práci a spočítáte kolikrát Kirika vystřelila ze svojí beretty tak se dostanete na úroveň slušné automatické zbraně, což je vzhledem ke kapacitě zásobníku 7 nábojů dost přehnané), kolem dvacátého dílu se sice úroveň opět zvedá, ovšem závěr to zazdil úplně, to houpání se nad propastí a následný odchod s násilně vnucenou nejednoznačností mě roztrpčil a donutil utrousit na autorův účet nelichotivou poznámku. Pokud jde o jakoukoliv logiku tak Noir na něco podobného skutečně nehraje, totální nadsazování účinků hrdinčiných zbraní (hlavně kiričina beretta pak hravě překonává i IMI Desert Eagle v ráži .50 Action Expres, a to mi věřte, ani náboj 12,7x33 mm se střelou 21 g FMJ a energií 1900 J by na takovou vzdálenost nepřerazil čepel nože tak čistě (pokud by ji vůbec zasáhl), 9x17 SR Browning Short (přesně tuhle munici Beretta M1934 používá) by se nejspíše odrazil a zasáhl Mirelle nebo Incantabile (FMJ), či by se rozprskl a zranil obě (JHP)(Ovšem, hlavní problém je, že trefit z Beretty M1934 na více než deset metrů nepohyblivý, standartizovaný terč je velice těžké (vlastní zkušenost), na podobné věci ani nebyla navržena, .380 ACP je těžká, pomalá střela pro střelbu na krátkou vzdálenost, už samotná její balistika vylučuje aby na nějakých padesát metrů byla vůbec schopna doletět, natož něco trefit). A hlavně, jenom Terminátor je takový frajer, že dokáže z pětiranné zbraně vystřelit sedmkrát... (zde ze sedmiranné dvanáctkrát) je na denním pořádku. A Chloe nad níž se zde tolik lidí rozplývá... Úplně zbytečná postava jež má jedinou světlou chvilku v závěru (i díl "Mission Asassination", mající zřejmě ukázat její profesionalitu, je nesmyslný), spíše mě zaujala Altena a její pohled na svět ovlivněný válkou. V technických aspektech mě překvapily poměrně zastaralé modely hlavních postav (na rok 2001), jinak překvapivě zdařilá je též anglická jazyková verze (vyjímečně). Pokud se na Noir podívám optikou série "girls with guns" tak bych jej zařadil na druhé místo mezi vypravěčsky zajímavější Madlax a spíše komediální El Cazador de la Bruja, ve všeobecnějším měřítku pak hlavní problém představuje právě ona nevyváženost (podobnou jsem zažil v NGE) díky níž (spolu s mým příklonem ke staré škole) vítězí Black Lagoon v níž není o existenciálno, hutné přestřelky, "filosofii" a drsné krásky nouze. 3,5* () (méně) (více)