Noir

Animovaný / Akční / Drama / Mysteriózní
Japonsko, 2001, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Scénář:

Rjóe Cukimura

Hóko Kuwašima, Kotono Micuiši, Tošihiko Seki, Aja Hisakawa, Hitoši Takagi, Taró Arakawa, Šinpači Cudži, Fumihiko Tačiki, Kumiko Higa, Hiroši Janaka (více)

Epizody(26)

Půvabnou Korsičanku Mireille Bouquet živí nikoli nezajímavé povolání: jejím denním chlebem je zabíjení lidí na zakázku a nutno podotknout, že ve svém oboru patří k těm nejlepším. Svoji zásadu pracovat vždy a za všech okolností sama je nucena porušit toho dne, kdy ji vyhledá mladičká Japonka Kirika Yumura a žádá po ní, aby jí pomohla poodhrnout roušku její tajemné minulosti: Kirika totiž trpí naprostou ztrátou paměti a jistá si je pouze a jedině svými obdivuhodnými schopnostmi zabijáka. Kirika a Mireille, jejichž osudy jsou jakýmsi záhadným způsobem značně propletené, se za kuriózních podmínek dohodnou na spolupráci a zakládají zabijácké duo „Noir“ – to ještě ale netuší, že toto jediné jméno je vtáhne do víru událostí vskutku monstrózních. Šestadvacetidílný japonský anime seriál se stal jedním z nejoceňovanějších děl tohoto žánru za rok 2001. (kiddo)

Wolodja

Moc peknej serial. Po uvodnim seznamovacim dilu se Noir zacina jevit spise jako serial epizodniho typu, kde kdyz vynechate dil, tak se zas tak moc nestane. Ale zhruba po prvni tretine se to zmeni a vy stale kousek po kousku odhalujete minulost obou divek. Muj prvni anime serial, dojmy veskrze pozitivni. ()

Naslund

Ačkoli se jedná o akční seriál, není dobré nějakou akci očekávat. Existují zde dvě kontrastující polohy, ve kterých se seriál odehrává. Jedna poetická, která ukazuje normální život a druhá, kde se odehrává děj a občas i nějaká akční scéna. Tyto dvě složky se příjemně prolínají. Ten samý kontrast je i mezi hlavními postavami. Mireille je spíše praktická a nekompromisní, zatímco Kirika žije ve svém světě, protože svět kolem ní ji spíše zraňuje. Jak tomu bývá zvykem, tak hudba je silnou součástí seriálu a přestože se u všech akčních scén objevuje ta samá hudba, za celý seriál se neoposlouchá. Animace není dokonalá, ale vyšší kvalita v tomto případě není potřebná. ()

swed

Nejsem velký expert na anime tvorbu, ale takovéhle seriály si nechám líbit. Noir mě uchvátil už od začátku a to hlavně díky animaci (perfektní prostředí a postavy) a hudbě, kterou řadím k těm nejlepším, co jsem v televizní tvorbě slyšel. Hudba zde totiž dokáže přesně dokreslit akci i emocemi vypjaté scény. Je originální, působivá a neskutečně silná. Samotný děj je pak rozdělen přibližně do dvou různých polovin. V té první - epizodicky uzavřené - postavy řeší speciální zakázky, má to švih, napětí a celé to připomíná regulérní krimi filmy Bessonova střihu, kde se navíc podíváme do mnoha koutů světa. Další dějství pak poodkrývá klíčovou zápletku seriálu, motivace postav a jejich jednání, tahle část je proto hodně o emocích. Noir pak postupně graduje až k velkému finále, které využívá i poslední vteřiny na maximum. Za zmínku stojí i dominantní postavení žen, které se zde pohybuje od feminismu až k lesbickému podtextu a později i k jeho ztvárnění. Muži tu představují pouze oběti, které jsou ovládány jako loutky. Po skončení seriálu mě přepadlo dilema, stále totiž nevím, zda je lepší Cante Per Me nebo Salva Nos a kterou postavu mám nejraději: Kiriku nebo Chloe? Opravdu těžká volba :) 9/10 ()

mandelbrot

Za hudbu má u mě Noir jasných pět hvězd, už od první epizody jsem si hudební stránku zamiloval a obzvláště Canta per me a Salva nos mi zněly v hlavě ještě dlouho po každém dílu. S ostatním už to tak jednoznačné není. Především bych ocenil, kdyby tvůrci neukazovali v každém druhém dílu flashback událostí na Korzice, jen pokaždé o 2 sekundy delší než posledně; navíc finální odhalení toho, co se tenkrát stalo mi přišlo docela nevěrohodné. Další hůře stravitelnou skutečností je zdánlivá neprůstřelnost hlavních hrdinek. Spoustu přestřelek vyhrají díky svým střeleckým schopnostem a chytrosti ( např. 3. díl a popkorn ), ale kupříkladu při souboji na schodech v 16. dílu je musel přesně podle slov Salva nos ochraňovat sám Bůh, protože střeleckou neschopnost protivníků Kiriky a Mireille si jinak vysvětlit nedokáži. Zmíněné nedostatky mi brání dát plné hodnocení, ale jinak se mi Noir velmi líbil a klidně se na něj podívám za nějaký ten čas znovu. ()

Los

Ze začátku jsem čekala, co se stane...po polovině jsem čekala, až to už konečně skončí. Děj je často naprosto nelogický a nereálný (hlavně přestřelky), postavy jsou vykresleny nelogicky a naprosto nevěrohodně. Neustálé opakování scén je nudné a zbytečné, hudba stále stejná. Jediná pozitiva vidím ve skvělém japonském dabingu, to podivné hekání mužů v oblecích, kteří byli vzápětí zabiti, mě nikdy nepřestalo bavit. A taky by mě zajímalo, jak Mireille třepe očima...ač se snažím sebevíc, nejde mi to :) Dle mého názoru by někdo tak nevyrovnaný, jako je ona, zahynul při první přestřelce. Vůbec neuměla potlačovat emoce, stále se třepala, zbytečně dlouho mířila zbraněmi (někdy i zbytečně často, například na Kiriku) a v těch podpatcích by si určitě někdy zlomila nohu. A mimochodem, japonské anime mám velmi ráda, ač to tak možná z tohoto komentáře nevypadá. Pouze tento seriál se jim moc nevyvedl. Možná kdyby byl o polovinu kratší, tak by pár hvězd přibylo. 4/10 ()

Cedr

Nuda, nuda, nuda. Zajímavý námět ze kterého by se dalo mnoho vytěžit. Bohužel to nevyšlo a máme tu vysoce nudný příběh, nudné charaktery, které jsem si nedokázal za celou tu dobu oblíbit ani nenávidět, jen mě prostě nudili. Díky zápletce by tu mohl být velký potenciál v akčních scénách, kterých je sice dost, ale... jsou... nudné. Hudba? Ta ujde, ale podle toho jak je všude hypována jsem čekal trochu víc. Celé je to sice takové melancholické a tváří se to smrtelně vážně, ale atmosféru to prostě nemá. Prvních pár "seznamovacích" dílů je o ničem, ale vydržel jsem protože jsem doufal, že se to rozjede.... ale ono pořád nic... kolem půlky to chvíli začalo vypadat nadějně, ale... omyl... opět nuda... Posledních pár dílů bylo o něco méně nudných, ale to bylo asi proto, že jsem se netrpělivě těšil až to skončí. Sakra lidi?! Viděli jsme vůbec stejnej Noir?! To není možný... :( Dvě hvězdy za nápad, víceméně smutnou atmosféru a občas solidní akci podpořenou slušnou hudbou. ()

vik

Noir je série anime příběhů akčního žánru s příznačnými mystickými prvky a strukturou, která mi příliš nesedla. Jeden díl, jeden příběh plus prvních pět minut rekapitulace z minula. Nebýt malých střípků z hledání pravdy o Kirice, jednotlivé epizody by na sebe ničím podstatným nenavazovaly. Signifikantní je také to, že akční sekvence v závěru každého dílu jsou uvozeny jednotnou zvukovou kulisou a jsou již v předstihu rozpoznatelné. Děj tak bohužel velmi rychle upadá do stereotypu. ()

LordSnape

Anime klasika. Příběh točící se kolem starého náboženského kultu Soldat se začíná pořádně rozvíjet až tak od půlky samotného seriálu. Mireille je stejně tak krásná, jako nebezpečná. Kirika ztratila paměť a protivníci padají po desítkách i když mají proti sobě jen dvě holčiny s pistolema. Všechno tohle jsem viděl i jinde, ale i přesto jsem si to užil. Navíc mě potěšila postava čechoslováka Miloše Havla. Škoda, že ho tak rychle odpráskli. 8/10 ()

Savo

Absence krve (Že by gumové projektily?) a desivě nudné znova-opakovaní flashbacků hlavních představitelek v každém díle bohužel sráží výsledné hodnocení. Vše ostatní v NOIR klape na jedničku s hvězdičkou, včetně zajímavě gradujícího příběhu a skvěle padnoucí hudby. ()

skretik

no, je to také 4-, ale budiž... 2. polovica bola rozhodne 5*, ale tá prvá... tá bola fakt zbytočne ťahavá, furt sa opakovali rovnaké scény a tí ľudia, čo sa nehýbali, keď sa ostatné hýbalo... neviem, tá prvá časť na mňa miestami pôsobila na 2* ()

Ceres

Sakra, tohle je parádní kousek animé. Výborný děj a hlavní ženské postavy a hlavně plno akce, výborné kresby a melodie, která se lyne z hodinek a kterou mám jako melodii při příchozí zpravé na mobilu:D V krátkosti jedno z nejlepších animé se perfektním soundtrackem. ()

ravalah

Pomalejsi rozjezd a excelentni druha polovina serialu o najemne vrazedkyni a jeji tajemne kolegyni. Osudy jsou propleteny vic, nez by si kazda z nich prala a postupne se odkryva desiva minulost. Tony z hraciho ustroji hodinek mi dodnes zni v hlave Vzhledem k aktualizaci strasnych titulku planuji urcite jeste jedno shlednuti. Az se mi tedy uvolni nejaky cas. 9/10 ()

Kicune

Noir je příběh přátelství dvou dívek, živících se neobvyklým zaměstnáním nájemných vražedkyň. Z jejich schopností jde až hlava kolem a člověk nestačí počítat, kolik mrtvol za sebou zanechají. Největším paradoxem série je naprostý „free-blood“ obsah. (Tedy pokud jsem nesledovala nějakou cenzurovanou verzi.) Jen pár náznaků krve, jednou snad dokonce krev i uvidíme, jinak ale krvežíznivý divák odejde s prázdnou. Celkově je Noir až meditativně pomalý (netýká se akčních scén), čemuž dopomáhá hypnotizující hudba. Jde tu vlastně o hledání něčeho, co se pak obrátí naruby, přitom samotný název „noir“ zde hraje tolika významy, že si každý může vybrat ten svůj, vysvětlení si přiblížit sám sobě a trochu se zamyslet. Noir je stará dobrá škola a „must see“ anime. ()

VanTom

Nejlepšími nájemnými vrahy v oboru budou logicky lepá blondýnka a sotva dospělá dívka se ztrátou paměti (případně pětileté děcko). Jak postupně zjišťují, zakázky po celém světě váže existence mocného starobylého řádu Soldátů, který s nimi má dalekosáhlé záměry a jejich životy směruje již od narození… protože dle biblicky osudové tradice právě ony představují (kandidátky na) elitní zabijácké duo Pravý Noir. Dospělejšímu vyprávění škodí absence krve i fádnost statické přestřelkové akce, kdy naše hrdinky každého sundají odkudkoliv jednou ranou, zatímco padouši samozřejmě automatem netrefí nic ze 2 metrů. Díky prokresleným charakterům a vynikající hudbě se to dá přehlédnout, stejně jako trochu větší „mystická“ roztahanost. ()

Luksa

Zajímavý anime seriál o dvojici vražedkyň, který mně zaujal hned po prvním díle. Řekl bych, že je o něco přístupnější běžnému divákovi, i z toho pohledu, že se z větší části odehrává v Evropě a má srozumitelný a více "realistický" děj (pominu-li akci, ta realitu nepřipomíná ani v nejmenším). Přesto bych kvitoval méně neporazitelné hlavní hrdinky, většina protivníků se chová jak totální mamlasové a člověk ví, že ze situace dívčiny vždy celkem snadno vyváznou a tudíž vývoj událostí se dá dopředu lehce odhadnout. I tak řadím Noir k těm lepším japonským seriálům, co jsem viděl, i díky hudbě, jenž výsledek hodně zvedá (musím sehnat OST). ()

Dethecus

K tomuhle seriálu jsem si opravdu cestičku nenašel... Sice mě díly rychle ubíhali, ale prostě mě to celkově nebavilo. Dávám aspoň *... Za úvodní píseň.... ()

3 AM Code

Premisa/namet: ujetost, coz je ale u anime bezne a zas tak to nevadi; scenar(e): docela originalni az nudne, casto zbytecne dlouhe, plne flashbacku minuleho deje ktere lezou na nervy (dost); grafika: obcas naky ten panoramaticky zaber pro oko, jinak dost jednoducha a staticka (to boli hlavne pri akci); audio: hodne pekna hudba; akce (noir se prezentuje jako akcni zalezitost): bohuzel az na vyjimky velice amaterska, velice odflaknuta a naivni. I 80' B-ckove akcnaky s Arniem-Guvernatorem obsahujou verohodnejsi a choreograficky lepe zvladnutou akci nez Noir. Hlavni predstavitelky maji byt svetova trida mezi assasiny - no hlidani parkoviste bych jim mozna sveril.. Tenhle serial je pro me TEZKY prumer tezici popularitu hlavne z lidi, kteri jsou odvareni z pohledu na skolacky s bouchackama - nic proti tomu, ale chci aby to bylo dobre i po jinych strankach - coz Noir az na par dilu neni. PS: nekolik dilu ktere ukazuji jak moc dobry mohl Noir byt, kdyby se vykaslali na tu krecovitou hlavni zapletku: Sound of Waves, Lost Kitten, Assasination Mission - tyhle dily opravdu stoji za to. ()

sl4necek

Výborný příběh a jeden z nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšel. Naprostý skvost. Ale pozor, není to pro každého. ()

Tadzi

Anime, které opět potvrzuje, že skvělý příběh je základem všeho. Ačkoliv rozjezd je seriálově pomalý a během prvních 6-8 dílů se pouze seznamujete s postavami a jejich motivacemi, tak od 12. dílu se rozjíždí děj naplno a roztáčí kolotoč emocí, které podporuje výborná hudební stránka... ()