Hadí jáma a kyvadlo

• Západní Německo Die Schlangengrube und das Pendel (více)

„Gotický horor“ německého režiséra Haralda Reinla s oblíbenými herci, známými se slavných filmových mayovek (Lex Barker, Karin Dorová, Vladimir Medar). Hlavními postavami jsou mladý advokát Roger z Marinebergu a baronesa Liliana z Brabantu, kteří jsou pozváni tajemným hrabětem Regulou (narážka na hraběte Draculu) na zámek Andomai. Zde se dozvídají šokující skutečnosti o svém původu a zažívají okamžiky plné děsu a hrůzy. Příběh se odehrává v 19. století a je plný klasických hororových prvků na pozadí reality německého kulturního prostředí s katolickým koloritem a symbolikou (událost Velkého pátku, posvátnost křížku, mariánská medailka) i nevysvětlitelných nadpřirozených jevů (tajemní černí jezdci, záhadná zmizení apod.). Barvitý a napínavý scénář Manfreda R. Köhlera je velmi volně zpracován a s literární předlohou E. A. Poea má pouze společný vražedný nástroj kyvadlo. (Mariin)

Andronikos

No neviem... Atribúty dnešného hororu to nespĺňa, do akej miery to je hororom gotickým, neodhadnem, pretože som zatiaľ žiaden nevidel a v zásade ani nečítal. To, že to má byť paródia či pocta Hammeru, odkazujúca na Nosferatu 1922 atď., takisto nepovažujem za isté, aj keď to tu na ČSFD v obsahu a ostatných komentároch filmu v rôznych obmenách čítam a dokonca som také pocity aj sám mal. V podstate je asi na divákovi, do akej miery ten film bude brať vážne; podľa toho dopadne aj hodnotenie a žánrové zaškatuľkovanie. Ja som ho príliš vážne nebral, takže sa to s úsmevom odsledovať ako hororová komédia dalo. O komediálnu uvoľnenosť sa postaralo, povedal by som, hlavne Medarovo herectvo a jeho postava, Barker ani Lee ma bohužiaľ dvakrát neoslnili. V jednej scéne ma to dokonca dokázalo priklincovať ku stoličke (aj keď to, či sa vám tak stane, záleží asi hlavne na miere vašej hrôzy z hadov...), takže akási hororovosť tomu taktiež úplne nechýbala. Prvá časť filmu je takpovediac napínavá, hlavne preto, že čakáme, čo za zápletku z toho vlečúceho sa putovania za grófom Regulom nakoniec vypadne. Alibisticky volím pri hodnotení zlatú strednú cestu. ()

Wolvie

Opravdu nevím,jestli ten film opravdu ty staré horory paroduje tak uvědomělým způsobem,jak to na mě působilo,ale i kdyby ne,zábava to bude pořád. ()

Rockerman

V roce 67 to musela být pecka! Já se ani po 54 letech nenudil, ikdyž v současnosti takový horor vyvolává spíš úsměv než hrůzu. Lákadlem jsou Olda Šetrný a Ribanna. Dá se říct, že v Rudém gentlemanovi vyfoukl Ribannu Vinnetouovi poručík Merril a tady zase Olda. O povídku E.A.P. se to jen lehce otřelo. ()

GIK

Vyzývavě oblečená Karin Dor. Velice sexy! Z dětství, kdy jsem to viděl v 80. letech na Rakousku, jsem si pamatoval samozřejmě Barkerův souboj s kyvadlem a pak jsem si ještě vzpomněl na Karin ve střevíčkách, jak pěkně cupitá po trámu, který se postupně zasouvá do zdi. Tento horor, kde je asi tisíc mrtvol, dávali Rakušáci normálně dopoledne, asi jako program pro děti. Symbolika: 19:50 – 3 x 6. ()

Pafnuc

Je to blbost a jako parodie to moc nefunguje. Navíc Barker se neustále tváří jako Old Shatterhand, takže se vnucuje otázka, jeslti ten člověk vůbec umí hrát. ()

Rattlehead

Výborný horor, přesně takový, jak je mám nejraději. Ponurá atmosféra, starý hrad, všichni ti oběšenci, hadi, pavouci. Tohle je horor, a ne ty moderny, které se akorát předhánějí, která bude úchylnější a nechutnější. S těma se jděte bodnout! ()

Clark_Kent

Hrdinný Lex Barker proti pekelnému Christopheru Leeovi. Naprosto stylová a velice zábavná pohádka. Opravdu kouzelný, všechny ty kulisy a hromada umrlců nahoře na stromech, nenahraditelný make-up. Zafungovalo to perfektně. ()

Caliboss

Jedna ze slabších adaptací Jámy a Kyvadla, ačkoliv je na hradě Andomai pár hezkých pastí, akční útěk Lexe Barkera z osidel Jámy mi moc nesedl. . Ale když už se rozhodli natočit takovou odlehčenou verzi, tak rozhodně potěšil Vladimir Medar. Musím však podotknout, že německé pojetí místnosti s kyvadlem je lepší než americké (krysy, kapající voda, ďábelské malby na stěnách) ()

Hawaj odpad!

Ježiš to byla blbost. Čínská televizní hovadina Opičí král vedle toho vypadá jako epické veledílo hodné oskara. Omlouvat tedle ochotnickou fušeřinu tím, že to má bejt parodie je teda pěkná zoufalost. Asi taky natočím nějakou slátaninu. Na zlatou malinu to bude stačit. Přišerný zvukový doprovod potopil filmm až na samé dno. ()

Scaevola

Titulní inspirace Poem zůstala jen u nejefektnějšího motivu, zbytek byl odvyprávěn podle nenápadité taškařící šablony bez hlubšího pochopení pro atmosféru podobných goticky laděných příběhů. Zmatené charaktery neměly co říci, L. barker si po celou dobu vystačil s jediným úhlem obočí a ještě se stíhal mezi scénami převlékat do stále čisté košile; antagonista byl přes tvář Ch. Leea spíše k smíchu a bez obtíží jej překonal i igorovitý sluha a zkrátka... i v době svého úpadku to samé Hammer Studio zvládalo lépe a elegantněji. Inu Němci zřejmě nemají pochopení pro anglickou mlhu. ()

slavikzbojni

Zento film patrí do mojej zbierky dilmov s Lexom Barkerom...Je urobený tak, že nenudí, a človek sa sám seba pýta- ajo by si Ty reagoval v takej situácii? ()