Orion a tma

• USA Orion and the Dark

Malý kluk s velkou představivostí se statečně postaví svým nočním můrám a s novým kámošem, usměvavým obrem Tmou se vydá na nezapomenutelnou cestu nocí. (Netflix)

Daiker

Průměrný animák, který patří spíše k těm slabším kouskům. Nápad, příběh  ukradnutý z animáku V hlavě. Grafika se moc nepovedla, je to dost odbyté a to mi vadilo asi nejvíc. Jak vycvičit draka ja super podívaná pro celou rodinu a Orion je jen pro děti do 10 let.... Těm se to bude určitě líbit.... ()

Likan7

Nesympatický a nehezký animák, který si ve druhé polovině hraje na něco, co není. První polovina je nezajímavá a nudná, ta druhá ale vlastně stejně tak špatná, ne-li horší. Pro děti málo zábavné a barvené, pro rodiče nezajímavé. ()

E lan

Velmi inteligentní scénář tohoto animáku dělá opravdu hodně. Příjemná animace a neskutečné rozuzlení útočí na první pixarovské lahůdky, které bavili jak malé tak dospělé. Skvělý to počin. ()

oldy

Libilo se mi,že to neni zbytečně dlouhe. Jsou v tom vidět jine animáky a proto to není až tak super. I tak mě to bavilo. 7/10 ()

koty2201

Ten Netflix má naozaj veľmi zlú povesť vo veľa prípadoch. Nájsť niečo skutočne dobré je náročná disciplína. Napriek tomu, že existujú mnohí známi a kvalitní tvorcovia alebo filmové štúdiá, akonáhle pracujú pre Netflix, tak väčšinou ich postihne akási kliatba. A to taká, že ich projekt na tejto platforme takmer vždy pohorí. Respektíve je slabší ako zvyšok ich doterajšej tvorby.  Orion and the Dark od DreamWorks je dosť priemerná rozprávka. Príbeh sa točí okolo malého chlapca Oriona, ktorý sa všetkého bojí. Až nakoniec prežije nočné dobrodružstvo s bytosťami, ktoré pracujú len v noci a pomáha im, aby ľudia kľudne spali. Potom nastanú medzi nimi rozbroje ako inak, ale príde už tradičný happy end, kedy sa Orion prestane báť. Sú tam pekné posuny v čase, ktoré na seba odkazujú, ale to je všetko. Inak je ten dej tak trochu chaotický. Ako keby bolo treba tých 90 minút niečím naplniť, ale tvorcovia nevedeli veľmi, že čím. Najprepracovanejší vzťah bol medzi Orionom a Tmou, ale aj zvyšok bytostí ma svojim spôsobom zaujali. Najviac som sa pobavil na Tichu. Ale tie postavy boli napísané len tak priemerne a infantilne. Rovnako ako celý scenár a až na pár vtipov som sa nudil. Po technickej stránke to bola pekná rozprávka, lebo animácia je asi to najlepšie z celého filmu. Naozaj sa im vydarila kombinácia jemne 2D animácie a 3D, čo je dnes už akési časté. Ale ešte som sa toho našťastie neprejedol. Aj hudobne ide o prijemný zážitok. Aj zasadenie deja je rôznorodé, keďže sa tu cestuje prakticky po celom svete. Takže keď to tak zhrniem, tak som určite nebol cieľovka. Ale napriek tomu to nebola dobrá rozprávka a naozaj nuda. Neviem či to môžem odporučiť, lebo som z toho na vážkach. Ale asi skôr nie. ()

Rayen1

Nápad to má, ale nedokáže ho udržet pohromadě - dějová linka s dcerou a vnukem je úplně zbytečná. Přitom kdyby celej film byl soustředěnej jenom na Oriona, Tmu a další, bylo by to fajn, takhle mi to přijde zbytečný preskakovani z jednoho na druhý, kdy tvůrci chtěli mít zajímavější příběh, ale dopadlo to jako u pejska s kočičkou, když vařili dort. Jako, bylo to ok, ale zejtra už nebudu vědět, o čem to bylo. ()

Fin_429

Kaufman je úžasný scénarista a nebýt jeho, Orion a Tma by byl pouhý pozérský animák, který nemá co nabídnout. No a právě díky Kaufmanovi  je Orion a Tma voyeuristickým požitkem již od začátku. Film se zabývá tématy, které zasahují i dospělé a díky chytré kličce z budoucnosti funguje, jak jen může. Velká chyba byla ovšem nakomponování do příběhu malé holčičky, která má byť působit jako strážce, ovšem spíš je otravný a umrmlaný fracek, co neví kdy přestat mluvit. Holčička, od které ani neznám jméno, totiž krásně nabourává úžasně rozehrané karty a i přes sebe hezčí konec, film nemůže dohnat to, co díky jejímu přidání ztratil. Ona totiž není jen otravná, díky ni, se film otáčí o 180 stupňů a zrychluje a zrychluje do finálního okamžiku. Ale ne okamžiku, nýbrž do oka mžiku. ()

Tomas_PO

Skvelý nápad od Dreamworks, skvelá zápletka, príbeh, postavičky, a štandardne dokonalá animácia. No od polovice tvorcom došla para, minimálne pre dospelejšiu časť divákov. A pritom celý film má len cca 80 minút. ()

naytsirk

Za poslední dobu se animákům moc nedaří….Orion a tma patří k těm lepším…Je to takový slabší V hlavě…Začátek slibuje super podívanou, ale poatupně to trošku strácí dech… ()

Jaroslaw

Velmi zajímavý animák s dospělejšími filosofickými nápady od Kaufmana,jen škoda,že místy je tam toho dost a ty chytré nápady přijdou až ve druhé polovině,nic to však nemění na tom,že se jedná o poctivý rodinný animák s přesahem pro celou rodinu. ()

cxxj

Moc jsem nečekal a dostal jsem trochu víc než jsem čekal. Děj je celkem jasně daný od počátku do konce, nicméně se tvůrcům podařilo i s tímto aspektem dobře pracovat a vypořádat se s tím. Líbí se mi i způsob, jakým se vyřešilo právě ony dětské nelogičnosti. Způsob třech narativů dohromady je tady hodně povedený. Nemůžu dát 4* a víc, ale 3* jsou plně zasloužené a nemám s tímto filmem v podstatě problém nemám. Jednou dobrý, podruhé teď nějakou dobu asi ne. ()

Paajiik

Příjemná oddechovka, která má ale asi už klasicky nevyužitý potenciál, který nakonec trošičku zkazí tuctový sci-fi nádech se strojem času a pitvorami, po kterých střílí, nějaká entita manipulující s časem by sem seděla více. Příjemná třešnička je objevující se (asi) Praha s mnoha svými věžemi ve 49. minutě, kterou prolétá tma spolu s dalšími bytostmi a český nápis Pekařství na jednom ze staropražských domů. ()

Miss123

Celkem příjemný pohodoví animák který ovšem se utápí ve velkém množství myšlenek které k sobě na konci nezapadnou a celí příběh se tak utopí v rozporuplnosti ve které bude dospělí znuděn a dítě zmatené. Škoda že se tvůrci nezaměřili pouze na jednu myšlenku a nerozvinuli jí. ()

Mylan_ek

Hrůza film!!! začátek je reálný a ujde ale od tý doby co se objeví tma je to fakt pro děti do 7 let který z toho ještě nemají rozum. SPOILER-  Nejde*ilnější bylo jak mluvil v budoucnosti se svojí dcerou a doplňovali příběh a ten konec strašný. Čekal jsem celý film kdy se dostanou do reálného světa do toho planetária ale samozřejmě jsem se nedočkal. Hrozná pohádka. děj 2/10 scénář 1/10 ()

jara12

Netflix občas překvapuje kvalitními animovanými filmy. Orion a tma, i když na první pohled nepůsobí ambiciózně, se díky scenáristovi Charlie Kaufmanovi stává zajímavou podívanou. Příběh o chlapci, který se bojí všeho, a jeho dobrodružství s živou tmou postupně přechází od rutinního začátku k hlubším tématům, i když přechod je náhlý. Vizuálně není film nijak výrazný, ale nabízí podívanou, která se nebojí dotknout se komplexnějších myšlenek a emocí, a to zejména pro diváky hledající více než jen povrchní zábavu. ()