Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

Marqta

Vizuální strana je sama o sobě celkem perlou, jenže celý dojem a atmosféra pak už byly na můj vkus moc teatrální, moc pohádkové moc „over the top“. Všechny ty barvy a detaily mi připomněly některé výtvory Tima Burtona, což mě trochu překvapilo  „Pohádkové“ bylo vlastně to první slovo co mě ve spojitosti s filmem napadlo, jenže potom jsem ho vzhledem k dějovým okolnostem trochu zaplašila…Nicméně teď když už jsem to absolvovala celé, tak bych ho možná i použila.. ..Po stránce vizuální je to tedy pokud ne nic víc, tak aspoň velmi zajímavé, po stránce dějové…bych snad jen řekla, že pokud máte rádi překvapení, tak se filmu vyhněte obloukem…Pokud vám bude připadat, že něco úplně nedává logicky smysl,nebo že ten závěr je ..(jak se řekne „trochu fraška“ ??) tak vězte, že jsem na tom byla podobně . Mia, ta byla dobrá, ona je vždycky dobrá….asi tak…a nebýt jí (a Hiddleston taky nebyl špatný) tak bych asi nebyla schopná to dokoukat, nebo dokoukat s náladou lepší než pod bodem mrazu. ()

Martin741

Reziser Guillermo Del Toro /Mimic, Hellboy/ natocil len taky znesitelny priemer. Kulisy viktorianskeho domu su na urovni a treba poliecit aj traumu divky, ktora sa s nim vyrovnava pisanim. Upir nejsem, takze krvave sceny su mi u prdele, napatie skor nefunguje ako funguje, akurat dobre je obsadenie : Mia Wasikowska je stale nadherna, dobre to zvladala, Jessica Chastain /Ynterstellar, Martan/ bola tiez vyborna, no a Hyddleston /Avengers, + ta planoba Tchor/ je herec na urovni, a navyse aj sympatak. Stale vsak len priemer : 64 % ()

Figu

Tomuto filmu snad asi chyběl už jen ten samotný Depp v hlavní roli a byla by pohádka s 80 procenty na čsfd hotová. Bez Deppa je to bohužel na zdejších stránkách daleko slabší, ovšem u mě to ocenění získává! Film mě nenudil, nenechal mě usnout a i samotné trio hlavních hrdinů mě vcelku bavilo... S manželkou jsme se tedy shodli, že to na pět nemá a tři by byly zase výsměchem. Výsledek je tedy jasný. Čtyři hvězdy a 75% ()

Hennes

Po dlouhé době zase jeden z lepších novodobých hororových snímků. Konec už je trochu přehnaný, ale v průběhu celého filmu jsem se nenudil. Má to napětí i přirozené příjemné herecké výkony. S duchy není radno si zahrávat a někdy je dobré jejich rady vyslechnout. Žánru gotického hororu určitě toto dílko ostudu nedělá. ()

Havaj8

Je to v podstatě hororová pohádka pro malé odvážlivce. Což upřímně bylo jasný už z traileru. Ale kupodivu mě ta dobová atmosféra chytla. Ty detaily zámků a schodišť a chodeb a místností bylo asi to první, co zaujalo. Ono samotnýmu příběhu jakoby něco chybělo. A takovej pocit mam poslední dobou furt u filmů Guilerma del Tora. Pěkně odvyprávěna mysteriozní kriminálka s dobrým obsazením, skvělým vizuálem, relativně jasným koncem, který ale chybí prostě nějaká třešnička na dortu. Koukatelný, ale v kině by nejspíš přišlo zklamání. ()

Darth Revan

Nechápu, jak jsem mohl poslední del Torův počin tak dlouho ignorovat. Jedná se totiž o skvěle natočené dílo, kde mě potěšil výskyt mého oblíbence Douga Jonese, který je jako obvykle k nepoznání. Překvapila i Jessica Chastain, která si zde střihla dosti brutální roli. Příběh mne dokázal na celou dobu stopáže pohltit a nepustit, což se mi u hororů moc nestává. Doufám, že Guillermo opravdu natočí Lovecraftovo At the Mountains of Madness, neboť v jeho podání by se z toho mohl vyklubat horor srovnatelný i s největší špičkou tohoto žánru. 5*. ()

Rocky88

Promrhaná příležitost (jako vlastně u všech del Torových počinů poslední doby... tedy vlastně u všech jeho filmů). Co se týče obrazu, na jeho filmy je vždy radost pohledět - výprava, kontrast barev, design příšer a dalších nadpřirozených potvor, to je vždy lahoda. U Crimson Peaku je to ale vše, co udrží diváka u plátna. Není to ani horor, ani detektivka, ani drama, ani romance, ani fantasy. Je to mišmaš všeho, aniž by něco dostalo alespoň trochu přednost a táhlo příběh kupředu. Navíc je to ještě strašně předvídatelné. Děkuju alespoň za ty občasné (dva) gore efekty. ()

Elyssea

Del Toro na svém twitteru psal, že Crimson Peak je gothic romance (aby se vyhnul kritice za to, že je to málo hororové). Gotické to určitě je, protože jakékoli klišé spojené s tímto žánrem tady najdete. Strašidelný dům, naivní hrdinka, šarmantní manžel (tady spíš okouzlující matla), který má nějaké děsivé tajemství. Pokud tedy tenhle žánr znáte, vůbec nic vás nepřekvapí (možná jen pobaví to, že hrdina bydlí v hrabství Cumberland). To nemusí být samo o sobě problém, kdyby ovšem Crimson Peak neselhával ve všem ostatním. Romance se z něj vytratila s bezkrevnou hlavní hrdinkou a i po vizuální stránce je film chladný. Krásný na pohled, to ano, ale bez atmosféry. Konečně i samotný strašidelný dům zůstává trestuhodně nevyužitý, protože více než na něj se film soustředí na duchy a lekačky (tady se přiznám, že jsem se koukala skrz prsty, protože jsem hororový srab). Chybí tomu šťáva nebo alespoň nadhled, protože když se gotická romance bere vážně, nemá šanci na úspěch a u mě teda Del Toro rozhodně neuspěl. Crimson Peak je prokaučovaná šance na dobrou žánrovku. ()

Nach

Po dlouhé době dražší horor a hned gotický, navíc z režie Guillerma del Tora. Zjevil se nám s ním horror roku? To si nejsem jist, ale své kvality toto dílo přece jen má. Atmosféra by se zde dala pro svou hustotu krájet. Kulisy a scenérie jsou krásně vyumělkované, ale nikoli kýčovité. A kostýmy jsou uměním samy o sobě. Vykreslení 19. století je dokonalé a snímek tak působí, že jej napsal kupříkladu: Edgar Alan Poe. Scénář není originální. Nabízí nám veskrze tradiční hororový příběh, kterých se natočilo hafec před cca 20-30 léty. Pro hororové fanoušky tak jde o kvalitní oldschoolovou žánrovku s dobře vybranými herci, jenž se občas chovají nelogicky (hlavní hrdinka se v noci probouzí bez svého manžela, ale přijde jí to naprosto normální, nebo okolí nepřijde divné, že si majitel domu přivádí do sídla nové ženy, které pak již nikdo nikdy neuvidí). A právě nelogičnost a neoriginalita je hlavním negativem tohoto jinak pěkného snímku. A proto mé hodnocení nebude pětihvězdičkové. 75% ()

Streeper

Mě se to moc líbilo! Nemůžu se nabažit té atmosféry viktoriánské Anglie s nádechem hororu. Mia se pro takovéhle role prostě hodí. Líbí se mi, že se duchové ve filmu neukazují jako normální lidé, ale jako těla v rozkladu, to přidává víc na děsivosti, navíc je to napínavé a příběh zajímavý. ()

cariada

Na můj vkus příliš dlouhá love story, ale koukat se na to dalo, dějově to docela šlo, ale víc jak na průměr to prostě není. Určitě se z toho dalo vytěžit mnohem víc. ()

joker.george

Kdyby se film rozřezal na jednotlivá políčka, tak by určitě ještě víc vynikla strávená práce nad nádhernou stylizací, na což je dokonce v samotném díle upozorňováno. Upozorňuje se i na tradiční pojetí a na to, že jde v podstatě o obyčejnou gotickou romanci, kde se však navíc objevují duchové. Na jednu stranu je hezké, že film nechce nic nalhávat, ale na druhou stranu mě mrzelo, že už v polovině vyloží karty na stůl a pak už jsem jenom čekal na povinný dojezd, přičemž je stále kladen důraz na formu. A první a poslední vyprávění ukazuje, že se film v průběhu opravdu nikam neposunul. (Netflix) ()

humanbeing

Lehčí spoilery ahead: Musím říci, že Purpurový vrch je velmi slušný v nehorrorovém "módu" a je jen škoda, že v něm nakonec nezůstal. Dalo se toho dosáhnout docela snadno po natočení ve střižně - všechny scény s duchem by ve filmu klidně nemusely být a film by byl vlastně lepší, nejen tím, že by dával větší smysl. Po výtvarné stránce je to vynikající podívaná, takže už jen kvůli ní stojí za to se na to podívat. Z horrorového hlediska je to podstatně slabší, lekačky jsou dokonce velmi slabé, i když o nich to určitě není (a ve výsledku jejich přítomnost vlastně nedává žádný smysl). ()

dubinak

Guillermovi jsem dávala trochu větší šance, než si zasloužil. Avšak jsem čekala, že asi nebudu zrovna skákat blahem. Del Toro je pro mě packal s velkým P a tím pro mě zůstává nadále dokud nesplodí něco fakt kulervoucího, čím by si tu nálepku smazal. On má rád digitální krvavé pohádky a je to na něm sakra poznat. Většinou u všeho, co on zrežíruje se objeví nějaká obrovská chyba nebo nedokonalost. V případě Crimson Peak je to asi dlouhá stopáž, nevyvážený příběh, přepálený rozjezd a příběh. No je toho požehnaně. Trefou do černého byli herci, i když mi Jessica Chastain do své role úplně nezapadla. Co se mu musí nechat je honosná, vybroušená výprava, bezchybný vizuál, dechberoucí kostýmy, dokonalé interiéry a omračující exteriéry. Takže je to tak půl na půl. Bohužel u mě ale vítězí spíše ten hodně slabý, nevyužitý příběh, který bych si z prstu zvládla vycucat snad i já. Takže je veliká škoda, že svůj potenciál neinterpretuje spíše u scénáře než u vedlejších faktorů. Nebo kdyby si ten scénář snad nechal napsat od někoho spolehlivého, snad bych na jeho filmy koukala raději. ()

Joges

Nádherné, sytě barevné, načechrané, ulekané, ustrašené, docela slibný rozjezd a silný začátek, leč pod povrchem toho všeho se skrývá jen slaboučký, tolikrát omletý námět. Druhá polovina byla předvídatelná, zbytečně zdlouhavá a utahaná. Škoda nádherné výpravy. Jestli to del Torovi stálo za to. Kdo ví, jestli ještě někdy překoná Faunův labyrint. Výkony hlavních představitelů byly povedené a na úrovni. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze