Svobodný mládenec

(TV film)
  • Česko Sherlock Holmes: Svobodný mládenec (více)

Lord Robert St. Simon je obecně považován za nejžádoucnějšího starého mládence v celé Anglii. Aby taky ne! Historie jeho rodu sahá nejméně pět set let zpátky, je pohledný, šarmantní a skvělý společník… Každá vdavekchtivá dívka by olízla všech deset. Jenže srdce lorda Roberta, jak se zdá, už zcela neodvolatelně získala krásná Američanka Henrietta Doranová, jejíž neurozený původ více než dostatečně vyvažují zlaté doly jejího papá. A zatímco se tyto dvě hrdličky připravují na nejšťastnější den svého života, utápí se o pár ulic dál nejslavnější detektiv světa v nudě z nicnedělání, ve fyzické i psychické indispozici, pronásledován neustále stejným, k zešílení se opakujícím děsivým snem. Ani on ani Henrietta ještě netuší, jak dramaticky se jejich cesty zkříží v Robertově venkovském zámku Glaven, natož aby si uměli představit, jak děsivé tajemství toto nádherné sídlo ukrývá ve svých důstojných zdech. (Česká televize)

MickeyStuma

Psychologický začátek tohoto příběhu může být pro neznalé diváky hodně zmatečný. Jde hlavně o vzpomínku na pád Sherlocka Holmese z vodopádu, kde mělo dojít k jeho úmrtí. Znalci povídek Sherlocka Holmese samozřejmě vědí, že se jedná o událost z příběhu 'Poslední případ', který je mimo jiné součástí série pod názvem 'Z archivu Sherlocka Holmese' (1984), taktéž s Geoffreym Beeversem a Jeremy Brettem v v hlavních rolích. Literární autor Arthur Conan Doyle chtěl tímto ukončit psaní dalších dobrodružství dnes nejslavnějšího detektiva všech dob, což fanoušci v žádném případě nepřijali. A tak došlo k zmrtvýchvstání. Příběh pod českým názvem 'Svobodný mládenec, je zpracován na základě krátké povídky 'Noble Bachelor', která byla scenáristicky pro potřeby celovečerního filmu rozšířena. Televizní charakter snímku je opět nepřehlédnutelný. Kupodivu určité napětí se dostavuje, bohužel ale až ve druhé polovině celého dějství. Do této doby se to tak nějak podivně plahočí od nechtěného k nutnému, čímž nevýraznost konceptu spíše odvrací divácký zájem. Kdo jsi ale počká ten se dočká. Ne, jako u předchozích snímku o žádnou pecku rozhodně nejde. Ale jen tak k obyčejné nenáročné televizní podívané postačí. ()

PavelZava

Režie: Peter Hammond, Hudba: Patrick Gowers Scénář: T.R. Bowen *** Spojení svateb, mizení nevěst a chmurných snů je samozřejmě dosti zvláštní. Ošklivé sny a noční můry nemám rád a zde Sherlock Holmes sní o chmurných výjevech vypadajících, že se stanou. Zajímavé zjistit, jak to vlastně je … ()

chrispe

Mně se to líbilo. Jeremy Brett mi jako Sherlock sedl. Zezačátku to bylo hodně zvláštní, ty Sherlockovi stavy. Říkala jsem si, že asi předcházel nějaký díl, který by diváka vyvedl z té zblblosti a zmatenosti, o co vlastně tvůrcům jde. No a pak to Sherlock řekne sám. Samotný příběh mi přišel fajn, až na ten konec, viz. spoiler. Atmosféru má díl velmi dobrou, interiéry i exteriéry bezva, tempo filmu občas pokulhává, ale je to rozhodně lepší jak v Posledním upírovi, kterého jsem viděla před tímto dílem. SPOILER!! Proč se Hettie vrací za lordem Simonem sama? Je úplně blbá? Proč když se Sherlock a Watson dozví, že je Hettie s největší pravděpodobností v ohrožení života, jedou za její záchranou šnečím tempem? A třeba otázka, zda by se Helena ještě dokázala vrátit do normálního života... no nevím nevím. 3,5* ()

kwaicheng

Zatím nejslabší Sherlock Holmes, co jsem měl možnost vidět. Příliš spletité, začátek byl tak zmatený a prokládaný podivnými výjevy ze snů Holmese, až jsem měl chuť to vypnout. Posledních 40 minut bylo z celého filmu nejlepších, Holmes přestal blbnout a pobíhat ve svojí noční košili, leopard si pochutnal na padouchovi, a všechno dobře dopadlo. Pozornému divákovi ale zůstalo mnohé naznačené neobjasněno. Obsah se mi moc nelíbil. Dvě hvězdičky jsou jen a jen za výpravu a kostýmy. ()

MarekMotor

Chudák sir Saint-Simon... Scénáristé znásilňují nepříliš vydařenou Doyleovu povídku, jejíž skutečná zápletka se stává vedlejší dějovou linkou a Holmes zde připomíná mnohem víc narkomana v kruté fázi absťáku než viktoriánského gentlemana. Tohle se vůbec nepovedlo, ale jednu hvězdu za výpravu si to zaslouží. ()

Amonasr

První polovina filmu byla až příliš záhadná a překombinovaná, že vůbec nebylo jasné, o co tam vlastně jde. Teprve potom se začaly trochu skládat jednotlivé útržky k sobě a poslední půlhodina už měla docela spád. Bohužel v několika aspektech překročil snímek hranice ještě možného (například Holmesův věštecký sen nebo připravené zřícení starodávné kamenné zdi zámeckého žaláře), čímž se podle mne dopustil na Sherlocku Holmesovi zbytečných faulů. ()

Ernie_13

Trochu zvláštna časť, no i tak dávam 4/5. Prvých 20 minút sa prakticky nič nedeje...doslova! No, ale potom už to začína byť zaujimavý Sherlock Holmes. Problémom je pravdepodobne slabý príbeh, ale režisér, kameraman a samotný Jeremy Brett z toho urobia nakoniec napínavú drámu! ()

Maja238

Zdá se, že na světě existuje i mnoho jiných věcí, než jen chladný rozum... Třeba předtucha zločinu ve snu. To teď ví už i Sherlock Holmes. :D :D Krásně udělané a ten konec moc roztomilý. :) ()

subic

Noo Jeremy Brett už tu tak trochu zestárnul a přibral, i ten obličej už má kulatější. Tentokrát tu mimo jiné mají takovou zvláštní vidličku nebo spíš vidli, která dělá hezké jizvy. A taky tu mají malou zoo s jednou velkou kočkou, která si taky umí pěkně zařvat a ukázat drápy. ()

ostravak30

Tento film mě bavil dokonce víc než slavnější Pes baskervillský. Od začátku se jednalo o temný, místy až děsivý, případ. Není to časté, aby byl viděn Sherlock Holmes nemocný a dokonce s vidinami. Na smrt nemocný byl snad jen jednou v seriálu. A prakticky až do konce je to napínavé, dramatické a vlastně i samotná tečka seriálu působí temně. ()

Víteček

Jak lépe mohli tento Sherlockovský příběh zpracovat, než začátek naplnit podivnými nesrozumitelnými vizemi, splácat 2 příběhy dohromady, vymyslet si novou zápletku a z celého vytvořit ne příliš zajímavý příběh. ()

Nut

Velmi rozporuplný díl série, v některých momentech máte chuť tleskat nadšením, jindy byste nejraději osobně poznali lidi, kteří mají tohle na svědomí (a rozhodně ne proto, abyste jim blahopřáli). Za co ty tři hvězdičky: po vizuální stránce perfektní zpracování, scénář sám o sobě je velmi poutavý, za co dvě odebrané hvězdičky: totální předělávka povídky Urozený ženich (Doyle se v hrobě obrací), halucinacemi trpící detektiv (Holmes se v hrobě obrací), výsledný průměr možná někoho potěší, ale vhledem k celkovému hodnocení této série to o něčem vypovídá... ()

brasek odpad!

Dlhodobo bol snímok "Posledný upír" najhorším príbehom so Sherlockom Holmesom. Slobodný mládenec však predčil všetky moje nočné mory. ()

PTuranyi

Zatiaľ najslabší diel tejto série sherlockových príbehov. Produkcia je síce stále dobrá ale jej slabiny sa naplno ukazujú na poli vizuálnych efektov. Najväčšou slabinou je však samotný príbeh, ktorý zaváňa spiritizmom no nie však na strane pátrania ale priamo v hlave veľkého detektíva. Ten sa takmer na márach a prenasledovaný opakovanou nočnou morou púšťa do hľadania stratenej čerstvej manželky lorda Roberta St. Simona. No a na koniec na jeho sny dôjde hoci Freud je v tom úplne nevinne. Spočiatku potácavý dej sa nakoniec nejako dá do poriadku a vyústi do štandardného konca. Herecky to až také zlé nie je, hoci som sa dočítal, že samotný Jeremy Brett nebol pri natáčaní úplne fit. ()