Taliansky životopisný film o ľudovom svätcovi, uctievanom talianskom kapucínovi pátrovi Piovi (l887-1968), ktorý sa stal známy na celom svete svojou zbožnosťou, pokorou, odvahou a trpezlivosťou. Jeho stigmy ho poznačili na celý, dlhý život. Vo filme je zachytený jeho všedný život v kláštore San Giovanni Rotondo. Tu ho navštevovali tisíce ľudí so svojimi ťažkosťami, hľadali u neho útechu a radu. V príbehu je zachytených veľa dramatických momentov, ktoré odrážajú i naše problémy a jeho výpovede nútia človeka zamyslieť sa a pokúsiť sa pochopiť niečo, čo sa občas nedá racionálne vysvetliť. A také boli aj jeho Kristove rany, ktoré nepochopila ani oficiálna cirkev a zakázala mu kňazskú činnosť. Napriek tomu pokračoval vo svojej práci - nešťastných ľudí liečil, predpovedal im budúcnosť, konal zázraky. Na prahu smrti bol Vatikánom rehabilitovaný, roku 1999 ho Ján Pavol II. pontifikoval a 16. 6. 2002 bol vo Vatikáne Jánom Pavlom II. svätorečený na asi najväčšej slávnosti všetkých čias. (oficiální text distributora)

unclejack

V čom je kúzlo tohto muža? A v čom je kúzlo tohto filmu? Netuším a ani to zisťovať nemienim - pokazil by som si zrejme totiž ten silný emocionálny zážitok po uplynutí stopáže. Vynikajúce herecké výkony, obstojná kamera, ktorá sa prekonáva najmä v záberoch na prírodu, pomerne sugestívne podaný pohľad na muža, ktorý dodnes rezonuje v mysliach nielen Talianov, ale aj všetkých ostatných veriacich. Len trošku škoda tej hudby, občas to totiž silne zaváňalo Schindlerovým zoznamom - o to väčšie prekvapenie prišlo na konci s mohutným epickým číslom, s ktorým sa Paolo Buonvino u mňa vytiahol a zmazal čierne puntíky za tie clivé husle z priebehu filmu. ()

fafejt001

VÝBORNÉ , SKVĚLÉ , NESKUTEČNÉ, DOJEMNÉ I DRSNÉ . SKLÁNÍM SE PŘED JEHO OSOBOU ! NYNÍ JE ITÁLII V HROBCE VE SKLENĚNÉ RAKVI A VÍCE NEŽ 40 LET SE NEROZPADÁ SE !!! ZÁZRAK ?? ASI JO , NEBO MOŽNÁ I NĚCO VÍCE ? ? ? V KAŽDÉM PŘÍPADĚ OBDIVUHODNÁ BYTOST . A JĚŠTĚ TAKOVÝ NESKUTEČNÝ DETAIL , ASI TŘICET LET PŘED SVOU SMRTÍ NEJEDL , OPAKUJI NEJEDL !!! SAMI SI TO ZJISTĚTE , POKUD CHCETE . NEMOŽNÉ VIDˇTE , JOJO , JSOU VĚCI MEZI NEBEM A ZEMÍ . TAK SE MĚJTE . DÁVÁM DESET HVĚZD . TOŽ TAK . ()

Joppo88

To, že obsah a posolstvo filmu sa ani zďaleka nepodobá na kvalitu jeho prevedenia, nie je žiadne tajomstvo. Je to len škoda, že filmy, ktorú sú naozaj hodnotné, nedostávajú to, čo väčšina úplných brakov... A tento snímok sa oplatí vidieť - nečakajte však žiaden filmový zázrak, len si ho vychutnajte pre jeho obsah... ()

hygienik

Tak si to povedzme na rovinu. Zíral som na to 3, 5 hodiny a dojalo ma to napriek faktu, že talianske filmové životopisy svätcov neznášam, pre ich patetickosť. Aj tento taký bol, ale... mal skvelú kameru, hudbu a názorovú vyváženosť. Pio tu nie je" geroj", ale človek, ktorý až prekvapivo často o sebe pochybuje a má toho plné zuby. Tento film zobrazuje aj tienisté stránky cirkvi 1. ľudovú viac emocionálnu než racionálnu vieru (Matka kladúc na zem svoje dieťa: "Svätý Pelegrinos, ty ho nechceš uzdraviť? Tak ja ti ho tu pred oltárom nechám.") 2. Kult osobnosti a obdivovateľský krúžok veriacich žien, ktorý sa okolo pátra Pia vytvoril, a ktorý by mi, ak by som bol kňaz, značne sťažoval dodržanie sľubu čistoty. 3. Zobrazuje cirkev ako mýliacu sa organizáciu, ktorá sa síce v dejinách učí na vlastných chybách, ale za života tých, na ktorých sú páchané, ich nie vždy stihne napraviť. Natočiť takýto film v Taliansku, chcelo odvahu. Je dobré, že sa našla. ()

lapiduch

Musím sa priznať Páter Pio je jedným z najhodnotnejších filmov ktorý som kedy videl... film sam o sebe nepotrebuje žiadne špeciálne efekty je to dej a výkon hercov ktorý vyráža divákovi dych.... výborný filmový zážitok však podporí aj hudba, ktorá je taktiež skvelá. Film hodnotím 5* a vrelo odporúčam každému veriacemu i ateistovi. ()

• V San Giovanni Rotondo, kde páter Pio (Sergio Castellitto) žil, mu byl zasvěcen kostel. (Hvězdář)
  • Páter Pio (Sergio Castellitto) byl 2. května 1999 blahořečen a 16. června 2002 svatořečen. (Hvězdář)