Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

capák

Velmi zajímavej a velmi odvážnej pohled na svět reklamy a blbost českýho národa. U žádnýho jinýho filmu jsem se nestyděl za to, že jsem Čech tak, jako u Českýho snu. Klusák s Remundou trefně poukazujou na blbost reklamních agentů, který během filmu několikrát lžou a protiřečí si, blbost účastníků konkurzu, pro který pěkně strávenej víkend znamená víkend v supermarketu a blbost zákazníků, která je dokonaná ve chvíli, kdy se dav rozeběhne proti neexistujícímu hypermarketu. Nejvíc mě ale dostal chlápek, kterej s taškou a letákem v ruce prohlásí, že na otevření supermarketu přijel jenom proto, aby dokázal, že jde o podvod. Po bitvě je holt každej generál a u nás Čechů to, jak se zdá, platí dvojnásob. Český sen ve výsledku vlastně není nijak překvapivej, protože to, že reklama lže a Češi jsou stádo stupidních konzumních ovcí, není nic novýho. Do tohohle všeho se ale tvůrci trefujou tak přesně, že svejch prachů, který byly vynaložený na natočení filmu, rozhodně nelituju. ()

mickyreed

''Nevěř filmařům'' - co takhle nevěr nikomu ... ''Tohle je podvod, za tohle by jste měli jít do vězení!'' - Svět je jeden velkej podvod a za otevření očí v tématu manipulace s lidským myšlením bychom jim měli děkovat, ne strkat je do vězení :D ... a v neposlední řadě - vylejem si vztek na nich místo toho, abychom přiznali svou vlastní chybu - podtrhuje lidskou stupiditu ... ()

sallyann

Jsem ráda, že konečně někdo ukázal, jací my Češi vlastně jsme! Ať už v tom dobrém smyslu, nebo naopak! Moc povedený snímek. ()

Nihlathak

Prostě, jako... je to prostě jako, prostě jako, jako já se jako snažim prostě lidi nenaštvávat jako, prostě nechci podvádět lidi jako, prostě jako abych z toho měl prostě jako radost, jako, prostě. Mě reklama baví. Když jdu z kamarády do hospody, tak si myslim, že jsem to já, kdo hejbe tim světem. My v reklamách lidem nelžem. ...v jakém světe tupců to žijeme? Nejlepší dokument na světě. ()

Pavlínka9

Výborný :) Jednoduše precizně udělaný dokument o tom, jak jsou někteří lidi, i když jsou upozorňováni dopředu, aby něco nedělali, hloupí :) Klukům se to moc podařilo :) ()

Master19

Já si naopak dovedu představit spoutu mnohem horších způsobů jak peníze z grantu utratit... Mě se to líbilo, má to dynamiku a opravdu neotřelou myšlenku. Ještě že jsme češi... ;-) ()

sskrblik

Není třeba něco dodávat, realita je taková jaká je. Důkaz toho jak jsme všichni ovlivnitelní reklamou, popř. názorem. Oni jim to říkali, neutrácejte, nejezděte a oni přijeli. ()

popkec

Zábavný "dokument" s nudnějším rozjezdem (něco ale stálo za to, viz: "My lidem nelžeme" a podobný kecy těch lidí z reklamy) ale skvělou druhou polovinou. Názory lidí měli podle mě málo prostoru, spousta lidí to naštěstí vzala s humorem a ten zbytek ze sebe akorát udělali blbcce. Těším se na další projekty. ()

Krustyburg

Haha, čecháčci se sešli u otevření úžasného hypermarketu.. a ty komentáře lidí: "Přesně jsem věděl že nemůžou prodat řízky za 50,-!" "Kartářka mě varovala - nechoď do tech Letňan!" "Takhle chcete do Evropy? Hamba!" :D ()

MIGHTTREE

Probuzení ze všeobecné naivity lidí, kteří mohou pouze děkovat, že dostali tuto lekci od autorů filmu než od skutečných podvodníků. Snad si začnou dávat větší pozor a začnou trochu vnímat a přemýšlet.... ()

jitrnic

Sympatické je, že se tento film nebojí hryznout do kyselého jablíčka. Horší je jednak, že svůj posměch nenasměroval asi tím úplně vhodným směrem (já bych pro televizi za pár kaček běžel taky) a hlavně kolik tahle celá taškařice stála a kdo to zaplatil. Celkem pádný argument, proč nepodporovat ze státních peněz soukromé filmařské aktivity. ()

mirec88

Bola to perfektná ak môžem povedať miništúdia duše "moderného" človeka, ktorý si dnes už nevie bez Hypermarketu predstaviť život. Nápad bol super, celá tá kampaň bola super, ale niečo tomu chýbalo. A radšej dať naše (teda vaše, české) dane na takéto niečo ako na odmeny pre najvyšších politikov. Ja by som také niečo uvítal aj na Slovensku. To by bola sranda :-D ()

Ichabod

Fakt jsem se pobavil a jsem jen v úžasu, že si na tuto kampaň nepamatuji, jen s odstupem pak že vznikl nějaký film o tom. Celkem zajímavé je i nahlédnutí do tvorby reklamní kampaně (a nadutosti reklamních agentur). Stupidní prupovídky nespokojených "zákazníků" jsou jen třešničkou na dortu ("Já jsem se na to jen jel podívat abych viděl že to není pravda!", "Nevěř filmařům!"). Jeden z mála významných českých filmových počinů a o to víc je zásadní. Rád z pohovky sleduji manipulaci lidma :-) ()

Ravi

Já myslím, že tady jsme svědky zrození nové české dokumentární elity, protože tihle chlapíci mají cit postihnout společnost tak, jak ji málokdo vidí a v situacích běžných i né zcela běžných takovou, jaká doopravdy je. Ve vší vážnosti tu lidé, obrazně řečeno, stojí nazí před kamerou a dále se obnažují ve své vážné směšnosti, aniž by si ji uvědomovali. Nejde tu ale jen o reflexi společnosti, ale i o reflexi sebe sama - autorů i diváků. Několik věcí by se dalo vytknout, ale vzhledem k bezprostřednosti a odvaze autorů dávám 90% = 5/5 ()

corbeau

To pak člověk těžko může být vlastenec, když vidí (ne jen v tomhle filmu, ale denně kolem sebe), jak značnou část české poupulace tvoří chamtiví naivní hlupáci, schopní se navzájem roztrhat kvůli levným houskám a kvůli neškodnému vtípku někomu rozbít auto nebo i hubu... ()

R1CH1E

Dávám za 5, protože tihle studenti nám ukázali, jak materialisticky tupý národ češi vlastně jsou a také nám ukázali to, jak velkou sílu má reklama v dnešní době. A tu pátou hvězdu dávm za tu třešničku na dortu, kterou je to, že tenhle "recesistický podvod", jak je tohle nazýváno, byl placen z našich kapes. ()

mcleod

Líbí se mi, že mohu ovládat jiné lidi. Věta pronesená zaměstnancem reklamní agentury. Tato věta přesně vystihuje smysl celého dokumentu i to, co (ve spojení s reklamním průmyslem) vedlo autory právě k tomuto námětu. Proto také hodnotím tento dokument jako velmi povedený. Bohužel mě však přešel mráz po zádech, když jsem uviděl v České televizi oznámení, že byl přesně ve chvíli pronesení této věty odstraněn zvuk, a to na žádost inkriminované agentury. Co tohle mělo být nechápu a nejsem si jistý, jestli vůbec chci chápat. Zobrazení ryze materiální české společnosti je druhá věc, která se mi na filmu velmi líbila. To se již nikdo odstranit nepokoušel. Proč taky, vždyť je normální, že mladí lidé považují za nejvyšší životní hodnotu vysoký plat... Nebo ne...? ()