Zagros

Jak už jsem psal v předchozím komentáři, Jean-Claude Van Damme je pro mě především Univerzální voják (jednička!), Krvavý sport a Živý terč. Zbytek jeho filmů už je o něco slabší a vlastně jsem je neviděl, nebo si je vůbec nepamatuji a nehodlám se k nim vracet. Posledním alespoň ucházejícím pro mě byl film Lví srdce. V něm mě bavila jeho snaha hrát si na slušňáka a jeho souboje v kruhu aut v garáži a na jiných zajímavých místech. Originální byli i jeho protivníci a způsoby soubojů. Za fajn nostalgické vzpomínky nakonec zvedám hodnocení na slabší tři hvězdy. ()

sniper18

Van Dammovi to v počiatkoch kariéry v takýchto arénovkách svedčilo, práve jeho boli rozhodne tie najlepšie a Levie srdce síce napríklad na taký kultový Krvavý šport nemá, ale ako jediné ma zo všetkých týchto filmov aj poriadnu zápletku. Samozrejme nič prevratné, ale mne sa táto zápletka o legionárovi, ktorý utečie, aby sa postaral o rodinu svojho zavraždeného brata a keďže potrebuje peniaze, zapojí sa do nelegálnych zápasov, v ktorých vďaka svojim kvalitám stúpa stále vyššie veľmi páči. Už od začiatku to pôsobí viac než dobre, útek z légie, príchod do Ameriky a zapojenie sa do sveta pouličných zápasov, pričom celá táto akčná línia, kde sa hlavný hrdina postupne vypracováva stále vyššie sa vydarila. Ale film prekvapivo dobre funguje aj v tej emocionálnejšej rovine, snaha získať si priazeň bratovej rodiny a samozrejme hlavne ženy, ktorá s ním nechce mať nič spoločné sa mi dosť páčila. Potenciál prenasledujúcich agentov sa síce až tak dobre nevyužil, ale má to vlastne rovnako málo priestoru, ako aj v Krvavom športe, takže mi to vôbec neprekáža. Skôr ma mrzí, že druhá polovica je už predsa len trochu stereotypnejšia a slabšia, než tá prvá, ale aj tak si drží slušnú úroveň zábavnosti, takže je to vydarená žánrová zábava od začiatku až do konca. Po akčnej stránke som tiež spokojný, ale aj tu skôr s tou prvou polovicou. Akciu tvoria prakticky výhradne súboje, ktoré síce pôsobia už trochu spomalene, ale aj tak je na to Van Dammovo elegantné karate s efektnými kopmi a údermi radosť pozerať, pričom poteší, že sa tu nájdu aj dva väčšie súboje s presilou mimo zápasov a rozmanitý výber lokácií pre nelegálne zápasy, ale v druhej polovici sa to už trochu pokazí. Tu mi už súboje prídu horšie zostrihané a ten finálny, ktorý by mal byť vrcholom filmu ma dokonca skoro vôbec nebavil. Ale v prvej polovici je súbojov dostatok a tu sa mi páčili všetky a najviac asi úvodný útek z tábora legionárov. S obsadením nemám väčší problém, Jean-Claude Van Damme je tu mimoriadny sympaťák, ktorému sa nedá nefandiť v akcii, ale aj mimo nej, sedela mi rodina jeho brata, filmu prospieva aj samozvaný manažér a namyslená organizátorka, len by to chcelo nejakého výrazného súpera, na ktorého súboj s Van Dammom by sa dalo skutočne tešiť. V tomto bol Krvavý šport a Kickboxer omnoho ďalej. Režijne tu až na ten väčší počet strihov v niektorých súbojoch nemám väčší problém, jednoducho kvalitné akčné béčko tej doby. Takže Van Damme natočil určite aj lepšie filmy, ale ani Levie srdce jeho tvorbe a ani arénovkám rozhodne hanbu nerobí a bavím sa pri ňom rovnako aj po opakovaných pozretiach. 76% ()

kingik

Van Damme ve své životní formě. V jeho případě nešlo ani tak o herecké schopnosti, ale o vypracované svaly, které rád ukazoval obnažené v tílku, ačkoliv to z dnešního pohledu působí úsměvně. Scénář asi moc velkou práci nedal a jeho kamarád Sheldon Lettich točil vždycky hodně béčkovým stylem, ale dostatečným pro prezentaci belgického bijce. Přes dobře zvládnutou choreografii soubojů se na mě z filmu nepřeneslo absolutně nic. Nejenže nemusím slabomyslné příběhy o chlapíkovi, co všechny porazí, nemám v oblibě ani kopy, a to se Van Damme zatraceně snažil, ale film mně jako celek přišel tak neuvěřitelně dementní, a přitom všem, ještě i nudný. Nemám dohromady nic, co bych z filmu vyzdvihl. A ani těch soubojů nebylo tolik, aby se to odrazilo na výsledném hodnocení. Velmi známý Van Dammeho film postrádá jakoukoliv kvalitu a neobstojí ani jako kvalitní akční béčko. Tady to zachránil jen dabing Jirky Pomeje a Van Dammeho muskulatura a obdivuhodná fyzička. 40% ()

Xmilden

Kromě Smrtícího zatykače vznik v roce 90 ještě Lion. Úvodní atmoška ugrilovaného chlápka, který je brácha našeho JCVD dává tušit, že tentokráte se legrace určitě nedočkáme. Téma je notně pochmurné a přestože jsem nikdy nepobral, jak může být švagrová na našeho hrdinu naštvaná, kvůli tomu že propásl smrt svého bráchy. Z lidského hlediska přeci chápu, že cizinecká legie není holubník a JCVD se snaží seč mu síly stačí, aby se nějak protloukl až do LA. A taky že se mu to pomocí výdělků na pouličních zápasech nakonec podaří. Bohužel pozdě. Jenže zbývá ještě vydělat penízky pro svou jedinou rodinu a tak musí sfouknout celkem 6 protivníků v soubojích různorodé kvality. Dva souboje jsou zcela o ničem, v dalším pleskne chlápka přes pytlík, v dalším si to rozdají kdesi na parkovišti mezi auty se Skotem a zajímavé jsou tedy jen když vlasatého Tarzana knokautuje efektně loktem do držky a poslední závěrečný proti Attilovi. Kromě tohoto nabízí Lion opět děj, ale ten stojí docela zahouby. Lion není zrovna sympatická postava a poprvé jsem měl s Jeanovou postavou jako takovou slušný problém. Působí zbytečně arogantně až nafoukaně, přestože mu vlastně okolí neustále pomáhá. Problém Lvího srdce vidím také v tom, že na Lettichových filmech zub času zapracoval možná víc než u jiných. Neumím to moc vysvětlit, ale kouká se na to podstatně hůř, přestože prvních 10-15 minut není vůbec špatných. Také mě moc nesedí jakýsi pokus o doják. Tohle mě prostě k Jean-Claudeovi moc nejde. 55% ()

Paldiny

Kdeže levie, skôr srdce slona malo finále, dokonca sa vsadím, že aj ten černoch vsádzal na správneho víťaza, len rozlámaného Van Damma chcel radšej zdravého, preto mu zaklamam. Oceňujem starostlivo vybrané priestory pre duely, pekné telá v bikinách a na béčko málo vídaný priebeh. Miesto pátrania po zabijakoch brata, ktorých by si ktokoľvek iný našiel aj v Alcatraze, sa hlavný hrdina radšej rozhodne kúpiť neteri nový bicykel. Čo mi nesadlo zvolená pouličná kamera bez jediného filmového filtra, pomaly ako z venezuelskej telenovely. Rovnako by sa našli výhrady ku strihu, ktorý beriem ako podraz na diváka. Ten sa neraz stáva svedkom jedného úderu z viacerých uhlov pohľadu, čo možno pridáva na efektivite, no pôsobí príliš umelo a vykalkulovane. Inak svižná a každým ďalším zápasom gradujúca mlátička. ()

• S choreografií bojových scén pomáhali Van Dammovi jeho přátele Michel Qissi, který ve filmu zvárnil legionáře Mustafu, a Frank Dux, jenž dělal zároveň všem bojovníkům kondičního trenéra. (korbitch22)