foto

Michel Qissi

  • nar. 12.9.1962 (57 let)
    Oujda, Maroko

Biografie

Vlastním jménem Mohammed Qissi se narodil 12. 9. 1962 v Marocké Oujdě. Už když mu bylo sedm let, začal malý Michel s tréninkem boxu. Nedlouho na to se setkal a spřátelil s dalším podobně postiženým mladíkem - Belgičanem Jeanem-Claudem Van Varenbergem (také známým jako Jean-Claude Van Damme), který byl v té době pilným studentem Shotokan Karate a na společných trénincích často jeden druhého učili jednotlivé prvky svých bojových stylů.

Po boku Van Damma

V roce 1982 odjíždí Michel a Jean-Claude do Hollywoodu s cílem splnit si svůj společný sen - stát se hvězdami akčních filmů. Svůj filmový debut si sice oba odbyli už ve filmu BREAKIN´ (1984), nešlo však o nic víc než o malé role v komparsu. Zlom v jejich kariéře znamenal až rok 1986. Po osudovém interview s šéfem legendární továrny na béčkové akční filmy CANONU Menahemem Golanem podepsali oba smlouvy na účinkování ve třech snímcích, přičemž první z nich nesl dnes už kultovní název KRVAVÝ SPORT (1988). Po obrovském úspěchu KRVAVÉHO SPORTU přišla na řadu spolupráce s “legendárním“ režisérem Albertem Pyunem na dalším akčním hitu jménem CYBORG (1989). Qissi se sice tentokrát přímo před kameru nedostal, působil ale aspoň jako osobní trenér jeho hlavní hvězdy Van Damma. Opravdový průlom pro něj tak znamenal až další film s Van Dammem v hlavní roli - KICKBOXER (1989). Qissi v té době pracoval jako bojový choreograf, když se objevil nečekaný požadavek z produkce, která hledala vysokého orientálce se znalostí Muay Thai (thajského boxu). Lepšího kandidáta by producenti hledali asi těžko. Qissi před několika lety studoval Muay Thai přímo v Thajsku a tak se sám producentům nabídl a získal tím nejslavnější roli své kariéry - thajského zabijáka Tong Poa. Poslední filmová spolupráce s Jean-Claudem Van Dammem přišla pro Qissiho ve filmu LVÍ SRDCE (1990), ve které ztvárnil legionáře vyslaného s úkolem přivést dezertéra Van Damma zpět do armády.

Období úpadku

Po účinkování ve LVÍM SRDCI přešla Qissiho kariéra do období úpadku. Znovu se vrátil k roli Tong Poa v ne příliš oceňovaných sequelech ke KICKBOXEROVI - KICKBOXER 2 : CESTA ZPĚT (1991) a KICKBOXER 4: AGRESOR (1994), podruhé si vyzkoušel spolupráci s Albertem Pyunem na snímku BLOODMATCH (1991), ve filmu MISTR KICKBOXU 2: NA SMRT (1993) se utkal s další akční hvězdou Johnem Barrettem a nakonec i sám usedl na režisérskou stoličku ve filmech ZPĚTNÝ ÚDER (1993) a EXTREME FORCE (2001), ve které se pod přezdívkou Kong Li prozatím naposled vrátil k vizáži Tong Poa.

Michel Qissi sice nikdy nevystoupil ze stínu svého kolegy a přítele Van Damma, i tak si ale svou kultovní rolí zabijáka Tong Poa navždy získal nesmazatelné místo ve věrných srdcích filmových fanoušků a po boku Bolo Yeunga zůstává stále jedním z nejuznávanějších akčních záporáků vůbec.

Divočák

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2001 Extreme Force
1993 Zpětný úder

Scenáristická filmografie

Filmy

2001 Extreme Force