Mladá žena Natalie jednoho dne brzy ráno nasedne do auta a tajně odjede od svého manžela. Teprve v telefonu mu zkouší vysvětlit, co ji k útěku vedlo. Je těhotná, ale není si jistá, zda je v manželství šťastná, ani zda vůbec chce mít dítě. Nechce se pořád o někoho starat, chce být aspoň na krátkou dobu jen sama sebou. Po cestě zastaví Natalie osamělému stopaři Jimmymu, přezdívanému Killer. Mladík je bývalým hráčem amerického fotbalu a utrpěl zranění hlavy. Navzdory zabijácké přezdívce je to dobrák od kosti, avšak kvůli poranění mozku není soběstačný. Natalie se mu pokusí pomoct s hledáním práce, avšak jejich pokus ztroskotá. Ani na útěku od rodinných povinností tedy Natalie nenachází vytouženou chvíli volnosti. A tak ji zkusí najít v náruči chlapáckého policisty Gordona... V jednom ze svých raných filmů se Francis Ford Coppola zaměřil na pocity vnitřně osamělé hrdinky ze středních vrstev. Na rozdíl od předchozí generace žen se Natalie snaží nalézt vlastní cestu životem. Jelikož se však nenaučila rozpoznat, co sama chce, zoufale ve svém hledání selhává. Ve skutečnosti není schopná unést tíhu zodpovědnosti a pokouší se od ní utéct. Dnes můžeme tento Coppolův snímek zařadit mezi road-movie, avšak je zajímavé, že jej autor natáčel v době, kdy ještě neměl premiéru průlomový film tohoto žánru Bezstarostná jízda. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Lidé deště jsou americkým dramatem na evropský způsob. Francis Ford Coppola byl sice zručným vypravěčem, ale nebyl psychologem a intelektuální vyznění je ve spotřebních podmínkách amerického trhu často zdeformováno. Lidé deště jsou efektním příběhem, přesto je vyprávění ploché. Emoce vřou díky kumulaci znetvořených vnitřních světů, lidskému strachu a intenzivní bolesti intimní osamělosti. Hovořit o náhledu do ženského světa je velmi troufalé, neboť jde o mužský pohled na věc. Coppola nedokázal proniknout pod povrch věci, ale spokojil se s cestou k bouřlivému střetu podrážděných lidských bolestí, bijící na poplach a k úporné ochraně niterné bázně. Osamělost je nechtěným aspektem moderní prosperity. Hlavní postavou úzkosti lidského strachu je Natalie Ravenna (zajímavá Shirley Knight), žena, nepřipravená na roli matky. Strach z neznáma, lítost nad omezenou zkušeností rozkoše, nejistota, pochybnosti a neochota přijmout zodpovědnost se projevuje rozpolceností. Útěk nepřináší úlevu, ani svobodu, jen se nechává vléci pudy instinktu a touhou po doposud nepoznaném. Vnější svět je odrazem vnitřního rozkolu. Hlavním mužským hrdinou je Jimmy Kilgannon (sympatický James Caan), bývalý úspěšný univerzitní hráč amerického fotbalu s trvalými následky poškození běžných mozkových činností. Prostoduchost je odzbrojující i destruktivní, přesto je hlavní vnitřní bolestí lidská osamělost. Důležitou postavou je Gordon (příjemný Robert Duvall), policejní motorizovaná hlídka. Intimní samota požaduje uspokojení svých potřeb a nebere ohledy na své nejbližší okolí. Osamělost zdrsňuje lidská srdce, bolest si nevšímá nespravedlnosti, strach se zmocňuje duší a pomalu je stravuje. K výraznějším postavám patří také Rosalie (zajímavá Marya Zimmet), pubertální Gordonova dcera s nevolí k jeho sexuální aktivitě. Osamělost a vzájemné nedorozumění bouří, oheň rozervanosti v nitrech plápolá a následný střet dusí nejen sám sebe. Z dalších rolí: úspěšný venkovský obchodník s novou vidinou zbohatnutí Alfred (Tom Aldredge), Jimmyho bývalá přítelkyně z univerzitních časů Ellen (Laura Crews), její přívětivý otec Artie (Andrew Duncan), či jeho opatrnější manželka Marion (Margaret Fairchild). Lidé deště si zaslouží pozornost za snahu o umělečtější podání komerčního filmového díla i za způsob svého nezávislejšího vzniku, přesto nejde o skutečnou psychologii, ale jen o její zdání a konzumní efektnost, která zvyšuje atraktivitu, byť pouze tu povrchní. Coppola nebyl vyzrálým umělcem, byť byl velmi schopným a nadmíru úspěšným filmovým vypravěčem. ()

agathon

Citlivý film o jedné malé vzpouře proti dosavadnímu způsobu života vyznívá v Coppolově inovativní režii a křehkém hereckém půvabu Shirley Knight pro mě daleko zajímavěji a poutavěji než tematicky spřízněné Malé životní etudy. Velice dobře chápu, proč to ve své době propadlo. Amerika ještě nebyla připravena na tak masívní nástup skutečně "invenční" režie (inspirované evropskou novovlnnou estetikou civilismu a oddramatizovaní), kontrapunktickou montáž a jemnou hru s předivem intertextových odkazů. Za pár dolarů, s hrstkou známých a kamarádů natočené klíčové dílo Nového Hollywoodu. Možná ne tak precizní a profesionální jako Absolvent, ale z historického hlediska neméně důležité. ()

sator

Někdy se ztrácíme samy sobě... Jimmi mě zaujal víc než Natálie... Dabing Vetchý Svobodová... Natálie svou misí pomohla Jimmimu vrátit se domů... ()

asirtes

(Teraz POZOR čo tu vychrochcem!) Film nebadane odkrýva zmenu, obrat v myslení, kedy sa zodpovednosť a strach transformujú pomocou emotívneho reálneho prežitku. Zmysel pre zodpovednosť sa stáva slobodou a túžbou života. (Musím rozhodne analyzovať stravu za posledné 3 dni a začať to jesť častejšie!) ()

Brain-D

Trochu se přemůžu a navýším hodnocení díky vtipnému českému dabingu. Který z tohohle těžkého psychologického roadmovie dramatu udělal mírně komedii. James Caan mi těžce připomínal Rain Mana a byl perfektní. Knight byla taky skvělá a Duvall klasika. ()

Han22

Coppola si před Kmotrem natočil trošku dospělejší film, než předchozí Divotvorný hrnec. Hrdinka prchá před zodpovědností/manželem a tím že nechce mít dítě a na cestě narazí na pohledného mladíka, který se ukáže být mentálně zaostalý. Únik před novou zodpovědností hledá u rázného policisty, ze kterého se pro změnu vyklube tyran. Je to taková rainmanovská roadmovie, slušně natočená, dobře zahraná nastupující generací jako Caan či Duvall. Bohužel nic, co bych neviděl stokrát, navíc ta hrdinka ve mě opravdu moc sympatií nevzbudila; hlavně to jak se chová k mladíkovi je občas na pár facek (v jedné chvíli mu řekne že ho má ráda a v další ho opouští). A ten psycho/tragický konec si mohl režisér taky odpustit. 3*. ()

Piggsy

Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se to vlastně jmenuje Lidé deště a co tím chtěl básník říci? Jinak musím říct, že jsem od tohoto filmu nic nečekal, a tak jsem byl příjemně překvapen hereckými výkony a zajímavým dějem. Ten useknutý konec mě ale zklamal. Hlavní hrdina zemřel, ale co bylo dál s hlavní hrdinkou?? Děj mohl klidně pokračovat dál. Od toho konce jsem prostě očekával víc.. ()

Balet

27. 2. 2007: Coppolovi se (patrně) povedlo definovat žánr road movie, aniž by o to nějak extra usiloval. Dost mě pobavila scéna, kde si Robert Duvall nasadí klobouk a rázem se z něj stane seržant Klingor, deset let před Apokalypsou... ()

Mikino00

Coppolova vleklá slabota, kde extrémně nesympatická ženská, evidentně znechucená životem, na své cestě potká dva muže, se kterými neví co dělat a tak se dostává do situací, kde zůstává rozum stát, nad nekvalitou scénáře, protože ono se tam dohromady absolutně nic nestane a ani jedna z postav se nikam neposune. ()

pend

Road movie, výborné herecké výkony, hlavně Caan je neuvěřitelný, hlavní hrdinka dost dobře neví, co chce a v tom je její problém. Závěr filmu se povedl... ()

PhoenixSwan

Zde již několikrát zmiňovaná zodpovědnost je největším strachem většiny lidí. Nejlépe nic neřešit a utéct před vším neznámo kam. Osud je však nemilosrdný za každých okolností a vždy má připravenou nějakou tu ironii v rukávu. The Rain People je zajímavě a neotřele natočená road movie s nesympatickou hlavní herečkou a netradičním Jamesem Caanem. Obávám se ale, že na něj za chvíli úplně zapomenu. ()

Duke90

Pěkné psychologické drama ve kterém už Coppola ukázal svůj nesporný režisérský talent (Divotvorný hrnec jsem zatím neviděl) a ještě před megalomanským Kmotrem natočil tuhle zajímavou podívanou. Na film jsem se podíval nejen kvůli slavnému jménu režiséra, ale také z velké zvědavosti na mladého Jamese Caana, jehož pomalejší fotbalový hráč je pro mě nejvýraznější postavou z celého filmu! Shirley Knight mi byla od začátku krajně nesympatická a její způsob řešení problémů pro mě nebyl zrovna nejvhodnější, protože tuhle "cestu" měla okusit mnohem dříve než po zjištění, že na ní právě dolehla obrovská zodpovědnost, ale tak to je hlavně můj názor. Závěrečný fight Caan vs. Duvall mi hodně připomněl jistou bojovou scénu z Kmotra ve které také figuroval James Caan jako pěsťoželezný Sonny Corleone. ()

Amonasr

Zpočátku spíš dost nudná road-movie, která se ale postupně rozběhne a získává grády. Konec je ale v podstatě předurčený. Mizerný český dabing už je bohužel standardem. ()

kubilov

Shirley Knight-Natalie, jenž totálně porušuje pravidla chování žen v období Zlatého věku Hollywoodu, uteče od manžela a potká debila, kterého mimochodem velmi obstojně zahrál James Caan, a jehož chování by mohlo snad vzdáleně trochu parafrázovat jedno z nejslavnějších Dostojevského děl. Co se týče situace okolo vznikání Nového Hollywoodu, tak jsou Lidé deště určitě zajímavým počinem, který do formování jistě svým přispěl. Problém však je s jakousi vatou okolo té revoluční myšlenky, kterou film disponuje, protože ta příliš nefunguje. Nataliino poetické hledání se skrze absurdní vztah s hloupým Jimmym tak alespoň trochu rozruší a příběh oživí Robert Duvall. Tento film jde také vnímat jako Coppolův odrazový můstek do let sedmdesátých, ve kterých kraloval celé kinematografii. ()

SmoldaMara

Film dějově odbočující z klasiky. A takové mám vždy rád. PS: James Caan mi neskutečně připomněl Paula Newmana v nejlepších rolích. ()

Eddie003

Přestože mi byla hlavní protagonistka krajně nesympatická a při scéně, kdy policistova dcerka vypnula proud a její tvář tak padla do tmy, mi dokonce připomínala Marlona Branda v Apokalypse, nic to nemění na mém učarování pro tento film a speciálně pro duo Francis Ford Coppola - Rober Duvall. Francisovi vděčím za krásný a nadstandartní filmový zážitek a Robertovi - vlastně za to samé, ale především za jeho jízdu na motorce před jedoucím autem Shirley Knightové. No prostě nááádhera. ()

mgerlich

Copollův nezávislák se mi celou dobu moc líbil, jen škoda nijakého konce. James Caan je jako prosťáček hodně vtipný. ()

smilownik

Tento film není dokonalý... zvláště scénář je ve své hlavní myšlence od počátku až moc čitelný, ale zároveň ji smyslupylně v průběhu filmu nerozvine. Ale když u psaní tohoto komentáře poslouchám nádhernou hudbu z tohoto Coppolova snímku, vzpomenu si na ty zajímavé postavy v podání skvělých herců, nezapomenutelné použití flashbacků a zvuku, kameru, která zaskočí každé dvě minuty nějakým skvělým nápadem, musím říct... je to výborný film. ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan