Berlin, symfonie velkoměsta

Berlin: Symphony of a Great City

Dokumentární

Německo, 1927, 65 min

Walter Ruttmann

Berlín ve 20.letech, tak jak ho neznáme. Před zničením za druhé světové války toto velkoměsto připomínalo spíš Londýn nebo Paříž. Změť národností, neustálé hemžení pobíhajících lidí, malé obchůdky v parteru. Architektura má v tomto filmu spíš podružný význam, je to jen kulisa pro každodenní dění. Je to smutný pohled. Nejen, že člověk při pohledu na ty usmívající se tváře tuší zlo, které pod povrchem pomalu, ale jistě sbírá síly. Smutný je však i pohled na město, které dnes mohlo žít podobně jako jiné metropole, ale po válce se stalo spíš přehlídkou moderního chladu.(26.10.2006)

Ráno, doobedie, obed, poobedie a večer. 5 častí tohto dokumentu Waltera Ruttmanna, ktoré zachytávajú jeden deň mesta, plné záberov na všedný život z nevšedným využitým kamery. Film je mozaikou v tom najlepšom slova zmysle. Je dynamický, zachytáva a oslavuje život v tej najčistejšej podobe. Je plný nevšedných detailov, ktoré sa len málokedy dajú v meste zachytiť volným okom . Je to jednoducho film, ktorý svojou dynamikou a hudobným sprievodom, za rezonuje a pripraví vás na jeden nevšedný divácky zážitok v rámci hesla - aj mesto je živé. Rozhodne sa oplatí vidieť.(11.2.2011)

Je to hodně o kolejích a prvním U-Bahnu, starých vozech, Sprévě, strojích, lidech, novinách, neonech, buřtech a pak i o sportech, které odpoledne všichni hrají, nějak tam chyběl fotbal, se mi zdá. Symfonie: no samozřejmě i a hlavně o hudbě, která mně trochu občas přišla jako z ňákýho Indiana Jonese.(17.12.2009)

• - Některé části filmu byly natočeny na kamery, ukryté ve stěhovacím voze a v zavazadlech, aniž by o tom natáčení lidé věděli. (Pavlínka9)