Cahil Tomruk žije v Hamburku ze dne na den. Když jednoho dne narazí autem do zdi a málem se přitom zabije, ocitne se na psychiatrické klinice a jeho lékař se snaží najít cestu z bludného kruhu pacientovy existence. A právě tady, na nemocniční chodbě, se Cahil seznámí s tureckou dívkou Sibel, která se pokusila o sebevraždu. Její rodina se řídí těmi nejortodoxnějšími představami o postavení ženy ve společnosti, ale Sibel zoufale touží po volnosti, kterou Evropanky považují za samozřejmost. Za jediné východisko považuje formální sňatek s mužem tureckého původu, a proto požádá Cahila o pomoc. Jenže vymknout se z rodinných pout není tak snadné, jak si dívka představuje, protože nikdo se nedokáže zcela vytrhnout z kořenů, z nichž vyrostl. A Sibel si v sobě nese nejen horoucí přání získat svobodu a překročit hranice národnosti a náboženství, ale také touhu po lásce. Režisér Fatih Akin, který má zažitou osobní zkušenost potomka tureckých rodičů, vyrůstajícího v Německu, tomuto trpkému milostnému příběhu vdechl výjimečnou autenticitu a věrohodnost. (oficiální text distributora)

Aljak

Tie filmy Fatiha Akina majú tak super námety a za každým majú nábeh na parádny film, akurát vždy mi na nich napokon "niečo" prekáža, ale neviem to presne definovať. Proste mi tie filmy prídu až akoby preplnené všemožnými problémami - a inak to nebolo ani v tomto prípade. Inak tematika aj spracovanie super, len to všetko ako celok pôsobí takým ťažkopádnym dojmom. Možno by nebolo odveci trochu okresať ten príbeh, aby nemal toľko zlomov v deji - určite by to tomu filmu v konečnom dôsledku len a len prospelo. Ale zase na druhú stranu treba vyzdvihnúť obrovské plus Akinových filmov, ktoré vždy v sebe nesú množstvo podnetov na zamyslenie sa nad smerovaním života. ()

Martin741

Zase som doplatil na to, ze cumim na kadejaku koninu z nemeckej kinematografie. Tentokrat sa to volalo gegen Die Wand, a dialo sa tam uplne hovno. Vzdy ma varuje pred nemeckou kinematografiou ten fuckt, ze tam toci isty Uwe Boll, ale obcas na to zabudnem. No a doplatil som na to. Planoba, ktora nema herecke vykony, ani scenar a Fatih Akin je podla mna reziserska lama! 5 % ()

Marqta

Řekla jsem si "Jej to je celkem drsné tenhle film." Jenže to bylo pořád nic, oproti tomu, co se dělo o pár minut později, a znovu a znovu... Pak jsem přestala počítat, kolikrát jsem si říkala, že drsnější to snad nebude, ale bylo...Graduje to teda hodně slušně celou dobu, a mě vždycky docházelo až u hudebních "meziher" jak moc. Mimochodem ty mezihry, nebo jak to nazvat jsou fajn, člení děj do pomyslných kapitol a daly mi trochu prostoru se zamyslet nad tím co se dělo...Mohlo by se to začlenit do víc filmů ;) Co se týče děje. Tak ano je originální, ano je zajímavý, ale že by mě nějak okouzlil to se říct nedá. Postavy jsou zahrané dobře, ale stejně jsem nebyla schopná jim občas rozumět, stejně tak jako pro mě naprosto nepochopitelným kulturním návykům, které, když se nad tím zamyslím, byly tou hlavní hnací sílou děje. Tím, bez čeho by se vlastně nedělo asi nic. Film je to určitě zajímavý. Asi mi jen úplně nesedlo téma a prostředí. Za mě to je nadprůměr, ale ne víc. ()

laik_60

Tak týmto filmom ma režisér (Akin) dostal .... tam kde chcel ... cely dramaticky príbeh rozdelený nádhernou tureckou hudbou na 5 dejstiev .... obsiahol snáď všetko ... od bezútešnosti až bezradnosti mladosti túžiacej po oslobodení z nezmyselných škrupúľ, až po dramatičnosť lásky ... silnej ... vášnivej ... krásne boľavej. To všetko podopreté skvelým hereckým výkonom obidvoch protagonistov. Dlho predlho ten film vo mne prijemne doznieval. Akin, máš dnes u mňa pravom 5b. ()

zette

Film ma jednu vyraznou nevyhodu, tou je scenar. Uz od zacatku se pribehu ( tak jak je nam predlozen ) neda verit. Za vse mluvi zadost o ruku. Pokud se od ruznych nepravdepodobnych situaci a nelogicnosti odprostime a omluvime je, mame moznost videt film, ktery nenudi. Je velice dobre a dynamicky natoceny, vyborny soundtrack ( vcetne klipu z Istanbulu:-) ), zajimave prostredi. Souhlasim s ostatnimi uzivateli, ze tam bylo moc nasili, zcela zbytecne. Sibel Kekilli je v Proti zdi nadherna. ()

sulimo

Dokonce i na můj vkus až moc tragický a depresivní, což je fakt co říct, jelikož se v depresivnosti vyloženě rochnim. I přes tento až moc depresivní fakt, se ve filmu najde věc, která je pro kvalitu filmu z mého úhlu pohledu daleko fatálnější (v tom negativnim slova smyslu), a to je prostě skutečnost, že jsem se za boha nedokázala soucítit s tou jejich "zamilovaností", se mnou to prostě nic neudělalo a ve finále mi bylo jedno, jestli to dopadne dobře, nebo ne. Což je prostě špatně. Škoda, takovéhle téma šlo uchopit daleko vkusněji, bez té zbytečné a přehnané depresivnosti, která ve mě vzbudila ledatak lhostejnost. ()

Juto

Jemný, odvážny a rozjímavý príbeh lásky. Režisér Faith Akin má zručnosti a šmrnc a hlavní predstavitelia sú sympatickí. 8/10 ()

dr.fish

co dodat. je to vynikajici dilko.napinave az do konce, celou dobu clovek ceka, ze to spatne dopadne a pak to dopadne jako obvykle dopada vzdycky. proste film ze zivota. ()

Carrie_3

Je tomu již hodně dlouho, kdy jsem naposledy hodnotila film nejvyššími body. V tomto případě tak činím, i když si svojí volbou nejsem úplně tak jistá. Jedno vím, ale určitě, snímek Proti zdi zachycuje syrový příběh, který se nesnaží žádné skutečnosti přikrášlovat. Přináší spoustu otázek a věcí k zamyšlení, což velmi oceňuji. Možná je to i tím, že autor filmu je sám synem tureckých imigrantů žijících v Německu. Zná tamní prostředí a dokázal jej věrohodně zachytit. Pokud bych měla něco ocenit, je to jednoznačně výkon hlavní herecké dvojice v podání Birola Ünela a Sibel Kekilli, který jsem naprosto věřila každé slovo, gesto... Tento snímek není bezchybný, kdo chce, důvody pro kritiku si vždycky najde, já tak ale činit nehodlám. Jedinou výtku, kterou bych zde zmínila, byly hudební předěly na břehu Istanbulu. Osobně jsem úplně nepochopila jejich účel. Proti zdi byl pro mě velmi příjemným překvapením, které bych určitě doporučila... ale určitě ne každému. ()

angel74

Tahle divoká romance po turecku budiž důkazem, že cesty lásky jsou nevyzpytatelné a neznají hranic. Inu, jak vidno, každý někdy potřebuje zachránit... Veskrze autentické herecké výkony Birola Ünela a Sibel Kekilli spolu s působivou hudbou tomu všemu dodávají ty správné grády. (85%) ()

Radiq

Celkem solidní záležitost, co se týká příběhu. Dva životní osudy se sebedestrukčními sklony. To bylo zajímavý. Co mě tam vyloženě sralo, byla ta hudba. Ona celkově ta turecká kultura mi tam byla na obtíž, ale řekněme, že jsem to ve zdraví přežil. spoiler:Nejdrsnější scéna v Istanbulu, kde to ta ženská jednou v noci fakt dost schytá (sjede se, dostane v bezvědomí šukačku a pak ju zmlátí a zapíchnou 3 chlapi). ()

danliofer

Mohla bych napsat, jak je tento film o hledání svých kořenů, mohla bych napsat, jak se dva lidé míjejí v čase, kultuře i prostoru, mohla bych napsat spoustu jiných slov, ale nenapíšu. Jděte a zhlédněte... ()

LeoH

The true True Romance. Ani jsem na tom moc neřešil ty střety kultur, tak živě mi to připomnělo vlastní pobyt v blízkosti dna, doby chytání se toho druhého jako příslovečného stébla, ke kterému člověk zároveň cítí bytostnou nedůvěru; turecko-německé kulisy to umožňují krásně nasyrovo ukázat, krom toho, že vypovídají o sobě samých a že v příběhu jsou jednou ze sil, které ústřední dvojici na to dno sráží. Ale to už se moc rozkecávám, hlavní pocit byl, že těm dvěma v sobě ztraceným sobcům, neschopným srovnat se se světem, dokonale rozumím, že v sobě mají něco pozapomenutého z mého vlastního života, co takto viděno zpětně očišťuje napříč kulturami. ()

danoo

Tento výnimočný snímok, kt. zobrazuje všeľudské problémy na príklade hamburgskej tureckej menšiny, obchádza povesť najlepšieho nemeckého filmu posledných rokov. Môžem len súhlasiť. ()

youtoo18

Tak silný príbeh som naposledy videl vo filme Leaving Las Vegas. Gegen die Wand je nádherný film s výborným obsadením. Prvých 80 minút je geniálnych, ale potom prichádza "presun" postav do Istanbulu a kvalita filmu ide dole. Zachraňuje to už len samotný zaver. Hodnotenie 90%. Music by: Alexander Hacke, Maceo Parker ()

rockwoman

Jak začala hrát muzika, měla jsem pocit, že jsem opět v Soul Kitchen. Pár známých tváří z ní se tu sešlo tentokrát bez Moritze, ale i tak to byl silný zážitek. Surový, vášnivý, silný příběh postupně se rodící lásky. Fatih Akin nezapře svůj režisérský rukopis. Někteří lidé naším životem jenom projdou, někteří vstoupí a navždy ho změní. ()

hanagi

Představa turecké dívky Sibel o nezávislém životě se vlastně smrskla jen na alkohol, drogy a nezávazný sex. S jejím pojetím svobodného života by možná měli problém i leckteří liberálně smýšlející evropští rodiče. K úniku ze spáru tradiční turecké rodiny zvolila formální sňatek se zoufalou alkoholickou troskou Cahilem. Jenže se přepočítala. Cahil se zamiloval a žárlivost a hrdost vyústila ve fatální malér. Nevím proč, ale pro takový zničující vztah dvou tápajících bytostí jsem tentokrát nenašla dost pochopení ani soucitu. Oceňuji režisérovu snahu o syrovou autentičnost, ale to nic nemění na tom, že tohle truchlivé melodrama mě jednoduše minulo. ()

Millanium

Syrově vyprávěný příběh o rodícím se vztahu mezi životem zklamaným alkoholikem Cahilem a lehkovážnou koketní Sibel. Od filmu se nedá čekat nějaké romantické pohlazení, ale naopak tvrdý a tragický život hlavních představitelů. Spolu s výbornou hudbou jde o nevšední a velice kvalitní Německý film. 85% ()