foto

Fatih Akin

  • nar. 25.8.1973 (43 let)
    Hamburk, Hamburg, Západní Německo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se roku 1973 v Hamburku jako syn tureckých imigrantů. Už jako středoškolák začal vypomáhat v produkční společnosti Wüste Filmproduktion a po maturitě vystudoval film na Hochschule für bildende Künste. Ze spolupráce s producentem z Wüste vzešly nejprve dva krátké filmy SENSIN - DU BIST ES! a GETÜRKT. Roku 1998 debutoval snímkem RYCHLE A BEZBOLESTNĚ (KURZ UND SCHMERZENLOS). O rok později sám ztvárnil hlavní roli ve filmu KISMET. N následujích vlastních dílech, letní road movie V ČERVENCI (IM JULI) a SOLINO obsadil do hlavní role jednoho z nejznámějších německých herců, Moritze Bleibtreue.

Přelomový byl pro Akina rok 2004; přispěl do Larsem von Trierem produkovaného filmu VISIONS OF EUROPE a velký mezinárodní úspěch sklidil s filmem PROTI ZDI (GEGEN DIE WAND), první mdílem zamýšlené trilogie "Láska, smrt a ďábel". Po osmnácti letech byl prvním německých režisérem, který zvítězil na festivalu v Berlíně, a hlavní vaříny sklidil i na německých a evropských filmových cenách. Po třech letech pak dokončil druhý díl trilogie, NA DRUHÉ STRANĚ, se kterým byl přijat do soutěže v Cannes a odvezl si Cenu za scénář.

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Spisovatelská filmografie

2004 Proti zdi - kniha

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(96)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace