Každé velké město má jednu čtvrť s pochybnou pověstí. Obyvatelé 8. okrsku v Budapešti představují jakýsi nový multikulturní tavicí tyglík. Maďaři, Romové, Číňané, Arabové, Američané a Němci tu žijí společně s několika policisty, prostitutkami a zvířaty. V příběhu maďarsko-romské moderní verze Romea a Julie nahlédneme do dobrodružného života pouličního gangu a rodin jeho členů, který je plný humoru, zločinu, cti, lásky a sexu, přátelství i věčných vzájemných potyček. Problémy a sobecké zájmy dvou romských rodů tu nakonec přerostou v mezinárodní konflikt. Režisér Áron Gauder ve svém animovaném snímku přináší provokující, někdy drsnou vizi současné východní Evropy, předvedenou na mikrokosmu zchátralého světa. Nebere si servítky, nabízí ironii i přímočarou nadsázku, stejně jako ostrý vtip a "úletový" humor. Zajímavá a netradiční animace, přiznaně inspirovaná snímky fantasy a americkým seriálem Městečko South Park, je proložená kvalitní hudbou, hrdinové pocházející ze sociálně deklasované vrstvy tu tak mluví řečí hip hopu. Film byl oceněn řadou zahraničních uznání, v roce 2005 to byla Hlavní cena Křištál z Annecy, Velká cena za dlouhý film na 29. MF animovaných filmů v Ottawě či Grand Prix na 9. MF kreslených animovaných filmů v Soulu. (oficiální text distributora)

ancientone

Satirický animák, ktorý vlastne úplne (rozumej tendenčne) zapadá do snahy vytvoriť "southparkový" formát (Lokal TV, Pakárna), ktorý bude komentovať strasti a absurditu stredoeurópskeho života života. Celá hra sa však mení, ak máte aspoň trochu osobný/bližší vzťah s budapeštianskym Jozsefvárosom, tvz. "osmičkou". Áron Gauder berie rotoskopickú animáciu a hyperbolický štýl a pasuje naň "bordel" a špinavosť celej štrvte ako veľmi dobrý poetický rámec svojho filmového jazyka. Vizuálne aj dramaturgicky je to rovnaký freestyle, ako preháňanie sa po uliciach ôsmeho obvodu, kde sa škaredosť mení na špecifickú príťažlivosť. Gauder vtvoril veľmi osobný film-zeitgeist-genius-loci. Vôbec nie priekopnícka, ale za to veľmi sugestívna štýlovka. ()

bouncer

Srovnání se South Parkem jsem se dlouho vyhýbal, ale nakonec proč ne. Je to animované, sprosté, satirické a útočí na aktuální události ve světě. Sice trošku jiným způsobem než SP, ale co taky čekat z Maďarska, že? První co mě zaujalo je velice zajímavá animace. Hudební vložky jsou taky povedené, i když rap moc nemusím. Příběh moc propracovaný není, tvůrci tam dali co je napadlo a když něco nesedělo, tak to prostě zaplácli násilím, vulgaritami nebo rádoby aktuálními narážkami. Ale překvapivě to pro mě funguje a celkem jsem se bavil. Především díky animaci a odvaze maďarských tvůrců hodntím za 4*. ()

JayZak

1,5* za výborný vizuál, který je to nejoriginálnější, co jsem za poslední dobu viděl. 1* za celkem slušnou hudební vložku. Víc si u mě Distrikt nezaslouží, protože kromě těchto dvou věcí není co obdivovat, příběh je až moc šílený, aby byl vtipný a spolu s postavami je navíc povrchní, aby mohl působit satiricky. Narážek ze světové / domácí (tady nesoudím, nejsem Maďar, ale uplácení je aktuální i u nás) politiky je tam naplácano tolik, až to působí účelně - jakoby tam bez ladu a skladu byly jen proto, aby šokovaly. Tak nebo onak, na mě to bohužel nepůsobilo. ()

mysiak

Distrikt je hlavne originálne a zaujímavo natočený film...ktorí ale nie je pre všetkých, pretože je vulgárny...a to mne aj dosť vadilo, inak zaujímavá adaptácia Rómea a Júlie na maďarský spôsob mohla byť určite lepšia... ()

Duotone28

nevim nevim...najprv sa mi to zaciatkom lubilo...hlavne humorna animation...fakt funny, len skoda ze to potom moc stracalo na kostrbatom scenary, ktory kvalitou urcite nevonal. Nomralne by bola dvojecka, ale tej animacii jednu hvezdu pridam:)...Tri,nazdar ()

Dexter1

Nenavidím hip-hop a ani rap, ale v tomto filme mi napodiv vôbec nevadil. Pri filme som sa fakt bavil, smial som sa pri ňom (hlavne Tony Blair v maske Dartha Vadera ma dostal). Dej je napísaný ako od nejakých puberťákov, ale hlavná myšlienka je fakt na zamyslenie sa. Originálna vizualizácia ma naozaj uchvátila. Na európske zázemie naozaj odvážny a nadčasový film. ()

Skip

Animace docela zajímavá, ale jinak nic moc. Sem tam jsem se pousmál, ale ono to jaksi brzy omrzí, když jsou vulgarismy nadužívány a ještě k tomu zcela samoúčelně. Vybombardování hlavího města Maďarska Bukurešti mě pobavilo asi nejvíc. ()

Tygrys

Příběh byl sice chabý a místy jsem se nudil, ale hudba a animace je skvělá. Distrikt aneb čeho všeho je schopna mladá maďarská briketa (rozuměj cikán) jménem Ritschie Lakatoš když se zamiluje do Jůlinky Csorbové spolužačky ukrainské národnosti. Závěrečná Ritschieho věta tak nějak shrnuje celý ten film. Nemám ani prachy, ani ku*du. Všechno je to na p*ču. ()

kagemush

Čím víc uslintané pokrytecké politické korektnosti všude kam se podívám,tím více nekorektnosti v umění ,- jakože přímá úměra. To jsem zvědav kde se to zastaví.Jestli vůbec. ()

honajz2

Další z filmů, co jsem chtěl vidět jako malý. Překvapivě Distrikt! není tak špatný, jak jsem se obával, ale nadšený z něj rozhodně nejsem. Je v něm několik vtipných scén a dokáže pobavit, ale celkově mě to moc nezaujalo. Ani ne tak animací, na kterou jsem si celkem rychle zvykl, ale spíše plochými postavami, ne moc záživným dějem a pro mě dost otravnými rapovými vsuvkami (tenhle hudební žánr rozhodně nemusím), kterých ale naštěstí nebylo tolik. Je to takový ten film, který stačí vidět jednou, odnesete si z něj málo a po čase skoro zapomenete, že jste ho vůbec viděli... Slabé 3* ()

WoWoW

Hodně hodně zvláštní styl animace, takový mix všeho možného a vůbec ne špatný mix. Ale děj to teda nemělo žádný, škoda!! ()

lebowski!

Paráda! V rámci maďarských možností výborný počin. Animace zvláštní, ale moc dobrá. Humor tamní, ale také ne zcestný. Srovnávám-li navíc národní animáky Distrikt vs. Kozí příběh, jsou maďaři klenotem. ()

Crawler-D

Hloupý film, který se snaží vytvořit iluzi Maďarska jako země, kde se uživíte pouze prostitucí, popř. pasáctvím, přičemž všichni jsou hodně drsní hiphopeři. Tešil jsem se na animaci, ta mě přestala bavit po dvou minutách, kdy se postavám nesmyslně měnili obličeje, kdy mluvili, a vůbec to k sobě nepasovalo. Btw: Vrátíme se do minulosti, kde pomocí jaderné hlavice od Usámy zabijeme odbarvené mamuty, abychom získali na náměstí ropu, kterou prodáme prostřednictvím samostatně sestrojeného robota šejkům, abychom vydělali balík, abychom si mohli koupit spoustu děvek. Hmmm...za tenhle scénář (nápad) si někdo vyslouží Oscara... ()

C0r0ner

Maďarský rap je asi to nejhorší, co jsem kdy slyšel (hned po slovenském a českém) a postav tam bylo tak třikrát víc, než by tomu slušelo. To jsou negativa. Jinak to byla celkem zábava a animace špičková. Nicméně si dovedu představit ten potenciál vytěžit mnohem lépe. 50% ()

Vignette

Budapešťský osmý distrikt má oprávněně dost špatnou pověst. Romové, Ukrajinci, Arabové a Číňani tu obchodují se zbraněmi, pasou svoje „ovečky“, kradou, obírají herní automaty a uplácejí už tak dost zkorumpovanou policii, aby nad tím vším mhouřila oči. Ale jinak se tu mají všichni rádi, což platí zvlášť o romské rodince Lakatošů a ukrajinských Csorbů. Ríša Lakatoš se ale (pro něj) naneštěstí zamiluje do Csorbovy dcery Julinky a na radu svého moudrého děda („Chlapi chtěj ženský. A ženský chtěj prachy. Takže chlapi musí mít prachy. Rozumíš?!“) začne spřádat plán, jak se dostat k nějakému tomu menšímu bohatství, aby si Julču (rozuměj jejího otce) mohl „koupit“. Takže co to vlastně je.. Modernizovaná verze Romea a Julie? Postkomunistický South Park? Maďarská divočina :-)! ()

majo25

Tvrdé rečí od teenegerov, sex a erotika u teenegerov - vzdelávaciu úlohu tento tvrdý animák asi nemal. A či narážal na realitu, aspoň teda tú maďarskú? - netuším. Ale pokiaľ sa jednalo iba o distrikt, v ktorom žijú rôzne komunity, bol príbeh v pohode, akonáhle sa to začalo točit okolo stroja času, mamutoch a ropy a dalších stupiditách, išlo to do píííp. Škoda. Záver bol predvídateľný a aj taký nemastný-neslaný. Jednoduchá plôšková animácia tomu tiež nepridala na hodnote. Hodnotenie: 50% ()