Reklama

Reklama

Naprosto osvětleno

  • USA Everything Is Illuminated (více)
Trailer

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (182)

Freemind 

všechny recenze uživatele

Opět jsem se přesvědčil o tom, že se někdy vyplatí dodívat i na ten nejbeznadějnější film. První polovina "Naprosto osvětleno" je křečovitá, diletantská, místy téměř nekoukatelná směska stylů - pak to ale všechno začne tak nějak organicky srůstat a zjemňovat, až dospěje k nebanálně sentimentálnímu závěru. Takže vyděržaj, pioněr, ten film může stát za to. ()

Brouk 

všechny recenze uživatele

70% Sám se svému hodnocení divím, ale že by Ohře tekla na Ukrajině a veletržní palác v Praze byl kopií či originál Oděsského a Lvovského nádraží? Jak je taky ta Ukrajina na Lounsku ale úrodná, což pak ten chmel že? A co pak teprv ta dřina dělat vrtný průzkum na bývalém žateckém vojenském letišti ... Ale co já do toho budu šťourat, Lievu Schreiberovi se v Čechách líbí (viz. Rise of Evil), mně se tady líbí taky a tenhle film se mi líbil taky.... a to mi stačí... :-)) P.S. Taky Vám Frodo tady připadal v těch brýlých jak pulec? Mně jo... :-) ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Ze začátku taková decentní komedie, ale konec mě úplně dojmul a myslel jsem pak ještě dlouho na válku a na to jak lidem všemi možnými způsoby rozházela životy. Vizuální stránka je perfektní, krásně se na to kouká. Elijah je zaprdlej ale Eugene Hutz je husťák a dává tomu šťávu. Taky se mi líbil děda. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Už som o tomto filme počul kadečo, tak som sa rozhodol, že sa sám o tom všetkom presvedčím... Mladý zberateľ rodinných pamiatok Jonathan sa vydáva do Ukrajiny, aby tak zistil čo najviac o svojom dedkovi a jeho živote, ktorý žil pred tým ako počas vojny ušiel do Ameriky. Prvá hodina sa javila ako dokonalá road-comedy s neuveriteľne skvelými dialógmi medzi Jonathanom, prekladateľom Alexom a jeho dedkom, ktorí spoločne putovali ukrajinským vidiekom hľadajúc tajomné miesto Tračimbrod. To ako sa Jonathan divil nad tou zaostalosťou východnej Európy, tie ich spoločné rozhovory a Alexove preklady hlášiek jeho dedka stáli naozaj zato! No po hodine dobrej zábavy a nájdení Tračimbrodu sa tento film zmenil na dosť smutný a srdcervúci príbeh. Razom bol odkrytý krutý osud toho, čo sa vlastne stalo tesne po úteku Jonathanovho dedka do USA, a veruže to bolo naozaj drsné. Film ma naozaj zaujal - skvelé splynutie žánru komédie a následnej drámy, vidiecka ukrajinská atmosféra, k tomu v pozadí melodická folková hudba. Niekoľko vecí síce nebolo úplne jasných, ale občas nie je na škodu, keď niečo zostane v neurčitej rovine úvah. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Když mladý židovský mimoň opustí USA a zamíří do Oděsy pátrat po svých kořenech, netuší jaké svérazné postavičky a události se nabalí do jeho podivínského života. Průvodcem a ne zcela přesným tlumočníkem při jeho putování mu bude ukrajinský vrstevník Alex, ve kterém se krásně mísí snaha být "cool" s okouzlující prostotou. Řidičem je Alexův prdlý děda, co si hraje na slepce a trvá na tom, že v trabantu musí mít svou "slepeckou" fenu - ta je mimochodem taky bláznivá a jmenuje se Sammy Davis Junior Junior. Ani v případě dědečka však nejde o vyloženě legrační postavu, skrývá v sobě spoustu bolesti. Humor z první poloviny filmu se mi kupodivu trefil do vkusu, rozchechtala mě zvláště konfrontace Ukrajinců s faktem, že jejich klient je vegetarián. Postupně se film překlápí do vážnější až tragické roviny a oceňuji, jak není úplně polopatický a nechá diváka trochu vstřebávat dojmy, přemýšlet. Když k tomu připočtu nádherné exteriéry, povědomý vozový park ála ČSSR a výborné herecké výkony (Frodo byl dokonalý nerd, ale jeho ukrajinští souputníci jej zastínili, ba dokonce i některé zcela vedlejší postavy byly výraznější), vychází mi příjemná, úsměvná i dojemná road movie. Liev Schreiber se na režisérské sesli pochlapil. Ubrat pár hluchých míst, dala bych čtvrtou zvjezdičku bez váhání. Takhle radši počkám, až se dojmy uloží, nebo na druhé sledování. 69% ()

Galerie (12)

Zajímavosti (8)

  • Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)
  • Samotný autor předlohy, J. S. Foer, se jakožto uklízeč listí mihne v cameo roličce při záběru Jonathana (E. Wood) na hřbitově. (alpeew)
  • Snímka súťažila na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave v roku 2005 v sekcii prvých a druhých hraných filmov debutujúcich režisérov. Piati zástupcovia Svetovej federácie filmovej kritiky sa zhodli na tom, že režijný debut amerického herca Lieva Schreibera odmenia Cenou FIPRESCI. Na slávnostnom ceremoniáli bola vyhlásená aj Divácka cena Zlatý Bažant za najúspešnejší film festivalu podľa hlasovania návštevníkov MFF Bratislava. Diváci zvolili za najlepšiu snímku film Lieva Schreibera. Ocenenie generálneho partnera festivalu – sošku v tvare bažanta – a cenu FIPRESCI si Liev Schreiber prišiel v decembri 2005 prevziať do Bratislavy osobne. (ash99)

Související novinky

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)

Reklama

Reklama