Reklama

Reklama

Naprosto osvětleno

  • USA Everything Is Illuminated (více)
Trailer

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (182)

Iggy 

všechny recenze uživatele

Kolosální Eugene Hutz se svou premium english! Prvotřídní je hudba a prakticky všechny epizody téhle trochu neobvyklé rigid roadmovie. Nejsilnější můj pocit z tohohle filmu je lítost, lítost se všemi lidmi, kterým válka (anebo cokoliv jiného) neumožnila prožít a naplnit život. A paměť, vzpomínání a zapomínání. Jinak se dají vytknout snad jen ty buď očividné nebo aspoň tušené české reálie namísto ukrajinských. Ukrajinská krajina hraje v atmosféře filmu dost podstatnou roli a bohužel to vlastně vůbec není ukrajinská krajina, jak napovídají třeba škodovky, namísto pravděpodobnějších žigulíků. A jakostní pražské výstaviště jakožto lvovské nádraží působí trochu komicky. Ale jinak fantaskní zážitek! ()

uiu 

všechny recenze uživatele

Asi jediný americký film, který znázorňuje život v Evropě, v tomto případě na Ukrajině, skutečně takový, jaký je a nesnaží se nijak zesměšňovat nebo si vymýšlet hlouposti (na mysl mi přišla scéna z Hostelu - myslím, že 2 -, kde jdou po ulici v Bratislavě a vyběhnou na ně malý cigáni a chtějí po nich dollar...). Představte si, milý Američané, že i na Ukrajině mají McDonaldy, děcka tam chodí na diskotéky (a poslouchají Michaela Jacksona) nebo dokonce mají elektřinu! Když vám spadne brambor na zem, tak ho vezmete a sníte. Opravdu dobré nakouknutí do života na východě spolu s příjemným příběhem, který chytí za srdce a vyjukaným Elijahem Woodem, jehož oči asi uhranou každého. ()

Reklama

Brouk 

všechny recenze uživatele

70% Sám se svému hodnocení divím, ale že by Ohře tekla na Ukrajině a veletržní palác v Praze byl kopií či originál Oděsského a Lvovského nádraží? Jak je taky ta Ukrajina na Lounsku ale úrodná, což pak ten chmel že? A co pak teprv ta dřina dělat vrtný průzkum na bývalém žateckém vojenském letišti ... Ale co já do toho budu šťourat, Lievu Schreiberovi se v Čechách líbí (viz. Rise of Evil), mně se tady líbí taky a tenhle film se mi líbil taky.... a to mi stačí... :-)) P.S. Taky Vám Frodo tady připadal v těch brýlých jak pulec? Mně jo... :-) ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Už som o tomto filme počul kadečo, tak som sa rozhodol, že sa sám o tom všetkom presvedčím... Mladý zberateľ rodinných pamiatok Jonathan sa vydáva do Ukrajiny, aby tak zistil čo najviac o svojom dedkovi a jeho živote, ktorý žil pred tým ako počas vojny ušiel do Ameriky. Prvá hodina sa javila ako dokonalá road-comedy s neuveriteľne skvelými dialógmi medzi Jonathanom, prekladateľom Alexom a jeho dedkom, ktorí spoločne putovali ukrajinským vidiekom hľadajúc tajomné miesto Tračimbrod. To ako sa Jonathan divil nad tou zaostalosťou východnej Európy, tie ich spoločné rozhovory a Alexove preklady hlášiek jeho dedka stáli naozaj zato! No po hodine dobrej zábavy a nájdení Tračimbrodu sa tento film zmenil na dosť smutný a srdcervúci príbeh. Razom bol odkrytý krutý osud toho, čo sa vlastne stalo tesne po úteku Jonathanovho dedka do USA, a veruže to bolo naozaj drsné. Film ma naozaj zaujal - skvelé splynutie žánru komédie a následnej drámy, vidiecka ukrajinská atmosféra, k tomu v pozadí melodická folková hudba. Niekoľko vecí síce nebolo úplne jasných, ale občas nie je na škodu, keď niečo zostane v neurčitej rovine úvah. ()

Cafú 

všechny recenze uživatele

Sterilizujte skvělou a velmi silnou knihu, která má myšlenku, příběh i fantazii. Vyberte z ní tu nudnější příběhovou linii a máte další průměrný film, který pro změnu zase předvádí studentům filmových škol pro budoucí režiséry, kudy se v práci s adaptacemi knih určitě neubírat. Liev Schreiber však ukázal, že špatným režisérem rozhodně není, jen tu knihu vzal trošku od špatného konce. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (8)

  • Když hlavní hrdinové projíždějí zničeným panelovým sídlištěm, Jonathan (Elijah Wood) se zeptá: "Co se tady stalo?" a Alex (Eugene Hutz) odpoví: "Nezávislost." Jejich dialog odpovídá skutečnosti, v záběru se totiž objevuje bývalé sídliště Rudé armády ve vojenském prostoru v Milovicích, kde po srpnu 1968 žilo na 100 000 vojáků včetně jejich rodin. Ti všichni museli po pádu komunismu v Československu odejít zpět do SSSR a sídliště zůstalo zcela opuštěné. (V.Silver)
  • Stejnojmenná verze knihy vyšla v češtině v roce 2005. (sator)
  • Snímka súťažila na Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave v roku 2005 v sekcii prvých a druhých hraných filmov debutujúcich režisérov. Piati zástupcovia Svetovej federácie filmovej kritiky sa zhodli na tom, že režijný debut amerického herca Lieva Schreibera odmenia Cenou FIPRESCI. Na slávnostnom ceremoniáli bola vyhlásená aj Divácka cena Zlatý Bažant za najúspešnejší film festivalu podľa hlasovania návštevníkov MFF Bratislava. Diváci zvolili za najlepšiu snímku film Lieva Schreibera. Ocenenie generálneho partnera festivalu – sošku v tvare bažanta – a cenu FIPRESCI si Liev Schreiber prišiel v decembri 2005 prevziať do Bratislavy osobne. (ash99)

Související novinky

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)

Reklama

Reklama