Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

Revanx

Bezprostredne po pozretí to bolo za tri. Keď som sa na druhý deň zobudil, stále som mal v hlave Abre los ojos a až vtedy som si uvedomil, o čo lepší je tento originál oproti Cruisovmu Vanilkovému nebu. Piata hviezdička možno pribudne po veľmi pravdepodobnom ďalšom vzhliadnutí. ()

sidzej

Vzdy som obdivoval Alejandrov talent vypravat nevsedne, zaujimave a originalne namety a inak tomu nie je ani v tomto priprade. Narocny film na sledovanie plny skrytych indicii ktory napokon vyusti v originalnu pointu. Scasti by som film nevahal prirovnat k Nolanovmu Inception. Bravo maestro. P.S: zacinam uvazovat o tom, ze sa dam po smrti zmrazit :D ()

SaNcHeZ_cz

Chytlavé, originální a skvěle podané. Amenabar si mě tímhle snímkem naprosto získal. Nemám co tomuto snímku vytknout až na menší vleklost v některých pasážích, která ovšem není tak závažná, aby hrála nějakou větší roli. ()

Tayen

Toto je přesně jeden z těch filmů, které mě přivádějí do deprese. Sny se míchají se skutečností, nehoda, která znetvoří obličej, všichni přátelé se odvrátí, a přítomnost Penélope Cruz. Přes tohle všechno (nebo možná právě proto) se mi film líbil. Není to jeden z těch snímků, které za pár minut vypustíte z hlavy a nemůžete si vzpomenout na jedinou silnou scénu, která vás oslovila. Tady vás toho osloví hodně (tedy aspoň mě), ačkoliv něco z toho byste radši vynechali. Doporučuji ve chvílích pohody a bez flašky v ruce. Nesnáším Itálii a italskou kinematografii, a přesto ty čtyři hvězdy nechávám. ()

GodComplex

Amenabar z meho pohledu s vyjimkou Hlasu more nenatocil spatny film a tohle je dalsi excelentni zarez, tentokrat na poli alternativni, snove haluz latky. Je to objektivne lepsi, nez velmi doslovny remake Vanilla Sky, ma to dramatictejsi hudbu (kterou delal opet primo Amenabar) a celkove je z toho citit ta nefalsovana syrovost spanelskeho originalu, ale primarni sila, ktera tkvi ve scenari na vas zautoci s maximalni razanci pouze v te verzi, kterou vidite jako prvni. Ja jsem bohuzel videl prvni americky remake, ktery byl dobry, ale tim jsem si tenhle kus predem o uroven znehodnotil. Kdo nevidel ani jednu verzi, silne doporucuji "Abre los ojos", coz by mohla byt bez znalosti Vanilla Sky i 5* zalezitost.7/10 ()

aluna

Oproti Vanilkovýmu nebi má originál barevnějšího hlavního představitele, tím nemyslím rasistickou narážku na horkou krev Eduarda Noriegy, ale to, že v jeho podání je César ještě sobečtějším a sebestřednějším spratkem, kterýmu ale stejně fandíte. Dialogy jsou tak nějak evropsky přirozenější, ale zase jim chybí Croweův smysl pro vtip. Scénář mě rozšvihal svým množstvím myšlenek, který vás film vedle hlavní zápletky donutí přežvýkat a za to patří Amenábarovi pukrle. A jestli se mi první půle jevila poněkud unylejší, druhá má drajv za obě. ()

numi

Hodně povedená sonda do lidské duše! Atmosféra hustá tak, že by se skrz ní neprokrájel ani Rákosníček se speciálním švýcarským nožem (za neuvěřitelně nízkou cenu samozřejmě). Místy jsem byl vyděšen, jindy zase unesen (ať už krásou Penélope Cruz či dokonalým projevem trpícího člověka), ale neustále ve mně stoupala zvědavost a touha po závěrečném "tak si pojďme konečně říct, jak to všechno vlastně bylo". A v tom je právě ten největší problém. On totiž závěr obrací všechna má předešlá slova na blábol mírně vyšinutého jedince a jde si svojí cestou a za svým vlastním cílem, kterému ale bohužel chybí pevné základy. Ty byly vybudovány pro grandiózní finále v jiném žánru, než nakonec režisér a scénaristé vybrali. Jaká škoda! Jinak totiž tenhle snímek nemá chybu. [červen 2006] ()

Freemind

Menší problém. Látkou a kostrou je mi bližší španělský originál, vizuálem a hlavně božskou hudbou americký remake. Oba filmy stojí za shlédnutí, je to fascinující výlet do krasohledu snů a podvědomí, do šedé zóny na pomezí vidin a reality, při kterém se Matrix a Inception můžou schovat. ()

kaylin

Ve chvíli, kdy jsem viděl původní verzi, tak ani nemám chuť vidět "Vanilkové nebe", které je remakem tohoto Amenábarova filmu. Je to zajímavé, hlavně v tom smyslu, jak ti to hraje s vaší hlavou. Všechno může být sen, všechno může být realita a nic nemusí být propojeno. V závěru ale k pochopení dochází a rozhodně to není špatné. ()

Damiel

Amenábar si celou dobu chytře hraje s divákem, mate ho. O kvalitě filmu myslím výmluvně vypovídá, že si ho Hollywood ihned zabukoval k překopání do americké verze :-) ()

Skip

Pouhý chaos, ale dobře natočený. Jenže k čemu je takový film, kde ani pořádně nevíte, co se vlastně děje. Pro mě teda takový film moc cenu nemá a nebýt tam krásné Penelope, tak bych to celé považoval za hodně velkou ztrátu času. ()

Laurent

Dle mého názoru je tohle mnohem lepší snímek nežli Věčný svit neposkvrněné mysli nebo Nauka o snech. Tyto dva snímky hrály na trochu lacinou strunu romantické krásy. Kdežto tento snímek líčí "sny" v reálnějších obrysech. Navíc Amenábar dokázal velmi zajímavě vykreslit charaktery a psychologii všech hlavních postav. Mě osobně se třeba hodně líbila postava doktora Antonia. ()

Eldrick

Ačkoliv jsem VANILLA SKY viděl jako první a ve své době na mě neskutečně zapůsobilo, po letech musim vyzdvihnout Amenábarův originál na úkor kopírky od Crowea pro svou originalitu a uvěřitelnost. Bez té americké přeplácanosti a směšnosti některých scén ona hořkost na konci opravdu rezonuje narozdíl od verze se scientologem. ()

Chrysopras

Psycho s kreativnim koncem, kterému s potěšením nasypu plnej kotel! ( Ikdyž Tosim má pravdu a tak na imdb "jen" 9/10 ) Neni lehký se v tom orientovat a na diváka to klade jisté nároky - a takový filmy já rád ( samozřejmě pokud nejsem 2 dny nevyspalej nebo po skládání uhlí :-)). A ještě to předestírá hodně zajímavých otázek k přemýšlení, zejména v závěru - nebudu spoilovat, proto ani více rozebírat. Lze jen doporučit a jsem dost zvědav na hollywoodremake, který jsem ( naštěstí? ) ještě neviděl. Zvláště s Penélope! Jo a Amenábar by se v klidu mohl živit jako skladatel. ()

Frenegonda

Zmatek a chaos Nevedel jsem kdy je to sen, kdy je to realita, kdy vypraveni z minula a kdy prani budoucnosti. Tak moc me to nebavilo ze jsem to v pulce zapich a ani vlastne nechci vedet jak to dopadlo a to neni uplne dobre ne? ()

Violeta

Jak se tak dívám na ostatní hodnocení, zřejmě mi něco zásadního uniklo.. Tohle bude zřejmě ten případ, kdy je lepší držet hubu. ()

/Pablo

"Abre los ojos..." Nejlepší na tomhle filmu je to, že nabízí celou řadu interpretací. Atmosféra s přibývajícími minutami doslova houstne. Příjemné překvapení. ()

Hennes

Je to určitě lepší než Vanilkové nebe. Je to původní námět a nápad a ne kopie. Noriega je tu skvělý. Mimochodem španělé mají výborné herce ( Bardem, Noriega ). ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi