Phantasm

• USA Phantasm (více)

Kultovní horor Dona Coscarelliho, ze kterého čerpalo inspiraci mnoho pozdějších tvůrců. Dva bratři, žijící v okolí městského hřbitova, se snaží vypátrat původ záhadných jevů, které je obklopují. Postupně objevují bizarní podzemní svět a pouští se do boje proti vetřelcům ze světa nadpřirozených sil, kteří na sebe berou stále rafinovanější podoby... (MIDO FILM)

Vitason

To, že je pohřební ústav se všemi těmi mrtvolami a temnými zákoutími strašidelné místo, jsem věděl už dávno. Stejně tak jako jsem věděl, že by se na hřbitově nemělo souložit, takže žádné z těchto ponaučení jsem si z Phantasmu neodnesl. Za to díky němu vím, že Don Coscarelli musí být velice zvláštní pán, který se do vás nebojí hned od začátku bušit deprimující tóny spojené s výjevy malých trpaslíků pobíhajících po hřbitově a hromadu dalších nápadů, které jsou k sobě přilepeny jen jako soubor scén v dost pochybném příběhu, kdy vám není vůbec nic vysvětleno a chování postav mi někdy bylo také záhadou. Tato zmatenost se sice trochu schovává za dětský pohled na příběh, ale i tak půlku filmu budete kroutit hlavou a tu druhou už žádný velký příběh čekat nebudete. I když filmu prakticky chybí scénář, tak to není nuda a skoro pořád je na co koukat. ()

JohnnyD

Skvelý príklad čarovných nostalgických hororov z prelomu 70s a 80s. Coscarelli síce nie je bohvieaký scenárista, ale režisér je vynikajúci, čo dokazuje aj napriek dosť chabému rozpočtu hrou so svetlami, strihom, koncipovaním záberov. A- to všetko bravúrne dopĺňa skvelou carpenterovskou hudbou. Škoda len toho vypečeného samoúčelného konca. ()

pornogrind

Konečně jsem se dokopal k tomuhle hororovýmu kultu. A koukal jsem na to jak vyoraná myš. A lidi v roce 1979 na to museli čumět ještě víc. Film je plnej nápadů. Vše ale zabíjí topornost herců. Vyjímkou je Scrimm, kterýmu tahle role byla šitá snad na míru. Místy má film slušnou atmosféru a zvukovej doprovod je taky vydařenej. Místy film, ale působí taky naivně a směšné. ()

Hadža

No asi na to opet nemam ten spravny nahled,nebo jsem to nevidel ve spravnou dobu,ale je to opravdu velmi slaby a nevyrazny horror,herci katastrofalni!Asi kdybych to videl pred 25 lety,tak by se mi to libilo vic,ale s dnesniho pohledu je to vazne odflakla slabota!Ty dve hvezdy jsou snad jen za hudbu,ktera byla opravdu strasidelna,vic od toho ani necekejte! ()

Richie666 odpad!

Tak tohle jsem evidentně nepobral. Možná jsem zde něco zásadního nepochopil, nicméně nudnější béčko jsem dlouho neviděl. Pan režisér si zřejmě myslel, že když trhne kamerou a přidá k tomu dementní pazvuk, tak se asi leknu, nebo co. Nechutně debilní scénář, naprosto neohrabaní herci, totálně stupidní dialogy, průměrná atmosféra, vykradená hudba a obrovská nuda - to vše je pro mě Phantasm. Ani nevím, za co bych měl dát byť jen tu jednu hvězdičku. Bohužel. ()

• Film byl později vydán i knižně v podobě komixu. (Chatterer)
  • Coscareli se inspiroval u E.A. Poa, který ve svých povídkách slovo Phantasm hojně používá. Scénář napsal během několika týdnů izolace od vnějšího světa na své chatě. (Chatterer)

PHANTASM pokračuje

PHANTASM pokračuje

11.03.2005

Štúdio New Line Cinema chce nadviazať na kultovú hororovú sériu PHANTASM, a zrejme hneď trilógiou! Fanušíkovia však (prekvapivo) veľmi vysmiati nie sú - s Donom Coscarellim, "duchovným otcom" celej… (více)