Reklama

Reklama

Amen.

Trailer 2
Francie / Německo / Rumunsko / USA, 2002, 126 min (Alternativní 132 min)

Kurt Gerstein byl za druhé světové války německý vědec a důstojník, který měl na starosti projekty dezinfekce a čištění vody pro SS. Když zjistí, že látka, na jejímž vývoji se podílel, má sloužit k hromadnému zplynování Židů v koncentračních táborech, je zděšen a rozhodne se o nacistických zvěrstvech informovat svět. Jeho pokusy varovat katolickou církev zůstávají bez odezvy, dokud se nesetká s mladým jezuitským knězem Riccardem Fontanou. Oba muži spojí své síly, aby upozornili na systematické vyvražďování židovských rodin. Brzy se však ukáže, že nemají sílu něco skutečně změnit. Americký velvyslanec ani papež se nadcházející genocidě nepostaví. Film Constantina Costy-Gavrase je volně inspirován hrou Rolfa Hochhutha, která se hrála v roce 1963. (Cinemax)

(více)

Diskuze

Shushika

Shushika (hodnocení, recenze)

Hm. Jenže církev - ať už jde o katolík, protestanty, pravoslavné nebo eveangelikály - jako celek stabilně prokazuje tendenci zametat problémy pod koberec a interpretovat dějiny tak, aby byl její mediální obraz co nejlepší. Nechci tu nikomu nasazovat psí hlavu, ale na propagandu se nezřídka aplikuje antipropaganda. A tohle mi připadá jako přesně ten případ. Dobře, můžou za ti zlí agenti, tedy zase někdo jiný. Problém ale spočívá jinde. Myslím, že před válkou i ve válce zklamalo celé křesťanstvo a srabsky a s vypočítavostí zalezlo "do krytu", než se to převalí. Antisemitismus křesťanů byl tehdy bohužel dost rozšířený. Když už křesťané 30.-40. let neměli odvahu argumentovat z hlediska těch, kteří Židy berou jako své starší bratry ve víře, jejichž vyhlazení by bylo cosi absurdního, měli argumentovat alespoň jakožto humanisté. Ano, nějaké hlasy se ozvaly (v Německu třeba Vyznávající církev+ pár jednotlivců), ale nebyly nijak zvlášť silné. Pokud něco měli, tak bít na poplach a burcovat. Vatikán se však ve své aktivitě nikterak nepřetrhl, přitom měl jedinečnou příležitost mobilizovat křesťany po celé Evropě.

vok

vok (hodnocení, recenze)

Na konci ledna končí článek v La Repubblica - přiznal generál rumunské tajné policie Ion Mihal Pacepa v intewiev pro newyorský časopis National Review, že dezinformační kampaň s krycím jménem Pozice 12 byla schválena Nikitou Chruščovem s cílem morálně zdiskreditovat papeže, udělat z něho chladného a vypočítavého sympatizanta nacistů a mlčenlivého svědka holokaustu. Vyvrcholením propagandistické akce bylo uvedení dramatu Náměstek od Rolfa Hochhuta ve všech divadlech komunistických zemí, podle něhož ještě v roce 2002 řecký režisér Costa Gavras natočil film Amen se stejným cílem. Text dramatu se opíral o dokumenty, padělané sovětskou tajnou službou, které jí opatřili rumunští řeholníci, kteří měli přístup do vatikánského tajného archivu. text Josefa Koláčka z Radio Vaticana

Cinik

Cinik (hodnocení, recenze)

Nijak zvlášť dobrý film celkově, snad jen Tukur si zaslouží ocenění. Celkově bych dal tak dvě *, ale vzhledem k ideologickému zaměření filmu, který má v divacích utvrzovat naprosto hrubě zavádějící vnímání a znalost historie, které zde v plné šíři reprezentují např. Jondzavid, Skip a Galahad - abych jmenoval ta hodnocení, co vyskočí na první stránce - odebírám i ty. Jednu věc totiž katolické církvi upřít nelze, že proti holokaustu bojovala i na úrovni svých nejvyšších hodnostářů, jako byli Pius XII., Angelo Rotta, Giuseppe Roncali (později papež Jan XXIII.) či Giuseppe Burzio. A další.

Cherokee

Cherokee (hodnocení, recenze)

Tak tohle muze napsat jen clovek teremu se nelibi pravda.Jen si tak rikam proc asi ?

Vily

Vily (hodnocení, recenze)

šíleně plytký film pro diváky na inteligenční úrovni čtenáře deníku Blesk. Působil na mě jako kdyby byl natočen na zakázku předsedy strany Šás.

Reklama

Reklama