Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Ferguson

Po dlouhé době jsem se vydal do půjčovny, že si půjčím aktuální hit. To jsem si zase naběh. Nemůžu si pomoc, ale přišlo mi to jako znásilnění Kurosawy (kamera s RANu, hra s pravdou z RASHOMONA, ochrane "podivné" dívky ze SKRYTÉ POVNOSTI) celým klášterem Shaolinu, který si při tom čte ročenku Asian Top models 2004. Nesmyslně zamotaný příběh, ze kterého nakonec nevíte, kdo na čí straně stojí. Akční scény jako z Matrixu a hláška "Tu dýku si nevyndavej, s ní budeš přesvědčivější" opravdu stojí za to ;-) ()

marocco

Výnimočne kašlem na celý obsah, lebo z hudobnej a predovšetkým vizuálnej stránky som bol úplne odrovnaný. Obrazová poetickosť filmu je fantastická a Ziyi Zhang proste nádherná. ()

Rádlo

Nemám pocit, že na dobrý film stačí promítnout pár rádoby uchvacujících obrázků a doprovodit to (snad jedním jediným!) stokrát zopakovaným zvukem letící dýky, popřípadě doplnit vysloveně rušivou hudbou. Film si hraje na báseň a děj je nevalný, ke konci jakoby si tvůrci uvědomili, že se ještě nic pořádného nestalo a naskládají na sebe hromadu zvratů. Navíc věčně zpomalené záběry a rozkazy tvůrců "TEĎ SE DOJMI" atd. nejdřív naštvou a pak znudí... Snímku tedy nejde upřít, že v divákovi rozehraje emoce, troufám si ale tvrdit, že tento (JEDINÝ) efekt filmu tvůrci nezamýšleli... ()

Vandislav

Úžasná choreografie akčních scén, vizuálně vymazlené jednotlivé obrazy. Jedná se o jakési vydovádění režiséra na pozadí "příběhu". ()

Carter21

Rozhodně lepší než Hrdina. Příroda nádherná, souboje úchvatné, zvraty v ději docela nečekane i když ta holka Mei na konci pořad ne a ne umřít :-) ()

poncius

Nehovorím že ma ten film sklamal...je vynikajúci, perfetkné efekty, bojové umenie, nádherné prostredie, ale nemôžem dať 5* pretože (nedá sa inak opísať...možno iba "čože to už je koniec?").... Ale určite si ho pozriem znovu a veľmi rád... ()

Umělec

Tyhle filmy nějak nemusím... Vizuální stránka možná zajímavá, ale když je to celé postavené na hlavu, tak je to k ničemu. Hodně mi vadí nereálné souboje, to pak nevím, jestli je to parodie a nebo je to myšleno vážně nebo jak? Lidi divně lítaj, dýky divně lítaj, fazole divně lítaj, všechno lítá .... A k tomu dialogy typu: "Nezabránil jsem smrti Mistra - Víme, byl jsi služebně pryč, to je v pohodě" nebo "Běž. S dýkou v zádech budeš na výzvědách přesvědčivější" Já to asi nějak celé nechápu. 40% ()

Jeckyl

Zajímavý film, kamera i choreografie parádní, příběh bohužel jako čínská pohádka - plno kouzel, ale jinak velice nezáživný. Kdybych neviděl Hrdinu (*****), tak bych dal asi o hvězdičku víc. ()

Blsak123

Žiadnym spôsobom nemôžem prísť na chuť takýmto filmom kde dýky v polovici cesty prestávajú rotovať a ďalej pokračujú úplne priamym pohybom a kde ľudia skáču do 5-metrových výšok. ()

50andy

Akčná fraška primomínajúca Hrdinu. Ale je to skvelé, akčné scény dobre natočené a hudba nádherne podkresľuje atmosféru. ()

fabaj

Byl jsem připraven dát 5*, ale jen do první "milostné scény" bože, tohle olizování nosu bylo jako co? To byl nějakej novej prvek cirkusových psů nebo co? Měli si pozvat nějakou americkou pornohvězdu aby jim ukázala jak na to. Od té chvíle jsem se bál dalšího pokračování.... A konec? Dejme tomu, že napadne půl metru sněhu za dvě minuty, ale to ostatní nebudu komentovat. *** ()

Herrydos

Ymou už při Hrdinovi nastavil laťku vysoko a jediný kdo jí může překročit je Ymou sám a s tímhle filmem se mu to povedlo po všech stránkách epická báseň která na diváka vybalí všechna esa co má a další pohotově sype z rukávu u tohohle filmu nestačí se jen dívat do tohohle filmu se musí člověk vžít do postav do prostředí a docení jeho kouzlo nezapomenutelný zážitek která ještě více umocňuje strhující vizuál a potrhuje skvělá hudba film není pro každého ale náročnější divák se bude královsky bavit jedno zhlédnutí mu stačit nebude stejně jako mě ()

Pe4Ce22

Z počátku to vypadá na zajímavou zápletku doprovázenou všemi příchutěmi, které od podobného filmu očekáváte. Je zde spousta akce, lásky, tradičního prostředí a hudby. Během filmu se ale vše postupně ztratí a zůstává jen milostný trojúhelník a prázdná díra v místě kde bych čekal příběh. Bohužel tento kousek zůstal z mé strany "nepochopen" a asi neoceněn. Možná to bude tím, že jsem ještě filmů s podobnou tématikou nenakoukal dost. Prozatím 2 hvězdy. Třeba se k tomuto filmu ještě vrátím ... ()

Tobias_Sin

Úchvatné scenérie, poutavý příběh, vynikající hudba, dechberoucí bojové scény.. Jediné, co bych snad mohl trochu vytknout, je prázdný konec po stránce emocí.. V tomhle ohledu mírně zaostává za jedinečným Hrdinou.. ()

SimiT84

Téměř dokonalá forma, celkový dojem bohužel kazí předvídatelný a ne zrovna originální příběh. Ale ty souboje a nádherná krajina berou dech. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží