Zahraj to znovu, Same

Arthur P. Jacobs

Marion Rothman

Scénografie:

Ed Wittstein

Báječná komedie, která navzdory svému stáří neztratila nic na své zábavnosti. Celou dobu jsem se prohýbal smíchy - tohle je film, který mi mimořádně sednul. Woody je tady tak roztomile praštěnej, že si ho nejde nezamilovat. Současně se už zde objevují některé motivy, k nimž se Woody ve svých pozdějších filmech opakovaně vracel (partnerský rozchod, nevěra, nedorozumění mezi muži a ženami...). Osobně považuji rané Allenovy snímky za hodně novátorské, a v řadě ohledů podle mě nastolily pravidla vztahových romantických komedií a snímků o mužích a ženách obecně. Když si tak v duchu vybavím romantické komedie z posledních let, přijde mi, že současní tvůrci s velkou slávou objevují nejrůznější formální hříčky, fórky, náměty a režijní postupy, které lze identifikovat už o mnoho desetiletí dříve v rané filmografii Woodyho Allena. Och, opět mám pocit, že je Woody nedoceněný tvůrce, jehož filmům většina současné produkce nesahá po kotníky. Až budete mít chuť vynášet do nebes nějakou "must see" romantickou komedii z posledních let, velmi pravděpodobně vám po jejím zhlédnutí řeknu: " Ale tohle už jsme přece mohli vidět před desítkami let v tom a tom filmu Woodyho Allena.(7.1.2013)

Tenhle Woody mě za klopy nevzal, snad proto že to není jeho režijní počin. Zápletka slouží jako příprava pro Woodyho vtipy, které ale tentokrát jen málokdy padnou na vděčnou půdu. Filmu dominují dva výrazné hlasy, Heleny Friedrichové coby Lindy, a kupodivu nečekaně překvapivě a hlavně už neopakovaně Oldřicha Kaisera coby Allana. Oba jsou skvělí, ovšem Kaiser, ač exkluzivní, se k Woodyho zjevu příliš nehodí (Prager je zkrátka moc zažitý). Vyloženě mi nesedl Schánilec coby Bogart. Dabing vznikl pro ČST už v roce 1991.(9.9.2012)

Woody Allen a Diane Keaton jsou zárukou kvality, protože jsem ale viděl Annie Hallovou a Mannhattan, musím s hodnocením mírně dolů - tohle jejich kvalit nedosahuje - 7/10(24.3.2008)

V několika hereckých polohách ještě mírně nejistý, ale jinak je to (ač za kamerou stojí někdo jiný) Woody Allen jak vyšitý. Tentokrát vystupuje jako fanatický filmový fanda, jenže jeho pasivní životní styl otráví jeho manželku natolik, až si sbalí kufry. Pomoct z deprese mu má manželský pár, přičemž domluvená rande s nějakou slečnou nezaberou, náklonost k přítelově manželce je naopak stále silnější. Prostě: nebere to osobně, jenom se zabije. Pocta Casablance a dialogy s Diane Keaton moc fajn, její manžel utopený v číslech snad ještě víc.(23.6.2016)

Scénář: Woody Allen .. I guess the secret's not being you, it's being ME. True, you're not too tall and kind of ugly, but what the hell? I'm short enough and ugly enough to succeed on my own. Dokonalá pocta Casablance. A jeden z nejlepších komediálních filmů Woody Allena, který z nejasného důvodu nerežíroval. To ovšem není podstatné - celý snímek stojí pevně na JEHO vytříbeném scénáři. Je plný úžasně živých dialogů, věrných situací a poctivé romantiky, kterou podtrhuje neurotické herectví Allena a přitažlivost Diane Keaton, pro níž to byl jejich první společný projekt a započala tak její velice úspěšná herecká dráha, jejíž vrcholy jsou spojeny právě s Allenem.(15.10.2007)

• - Film, který na začátku filmu sleduje Allan (Woody Allen) v kině, je Casablanca (1942). (alda.ali)

• - Původně šlo o divadelní hru, která se hrála na Broadwayi. Od jejího uvedení v roce 1969 se hra dočkala 453 repríz a poté byla zfilmována se stejným hereckým obsazením. (washek)

• - Jde o první film, kde se vedle Woodyho Allena objevila Deane Keaton. (washek)