Zahraj to znovu, Same

Arthur P. Jacobs

Marion Rothman

Scénografie:

Ed Wittstein

Báječná komedie, která navzdory svému stáří neztratila nic na své zábavnosti. Celou dobu jsem se prohýbal smíchy - tohle je film, který mi mimořádně sednul. Woody je tady tak roztomile praštěnej, že si ho nejde nezamilovat. Současně se už zde objevují některé motivy, k nimž se Woody ve svých pozdějších filmech opakovaně vracel (partnerský rozchod, nevěra, nedorozumění mezi muži a ženami...). Osobně považuji rané Allenovy snímky za hodně novátorské, a v řadě ohledů podle mě nastolily pravidla vztahových romantických komedií a snímků o mužích a ženách obecně. Když si tak v duchu vybavím romantické komedie z posledních let, přijde mi, že současní tvůrci s velkou slávou objevují nejrůznější formální hříčky, fórky, náměty a režijní postupy, které lze identifikovat už o mnoho desetiletí dříve v rané filmografii Woodyho Allena. Och, opět mám pocit, že je Woody nedoceněný tvůrce, jehož filmům většina současné produkce nesahá po kotníky. Až budete mít chuť vynášet do nebes nějakou "must see" romantickou komedii z posledních let, velmi pravděpodobně vám po jejím zhlédnutí řeknu: " Ale tohle už jsme přece mohli vidět před desítkami let v tom a tom filmu Woodyho Allena.(7.1.2013)

Scénář Woody Allen .. Hudba Billy Goldenberg .. Kamera Owen Roizman .. Úžasné, prostě úžasné! .. //Jedná se taky mimochodem o první společný snímek kde je Woody společně s Diane Keaton, a jsou tu naprosto rozkošní.. // Mno co vám budu povídat, tak trochu jsem se i v Allenově obraze viděl..(15.4.2007)

Méně neurotické, více romantické, méně vtipné. V mnoha směrech méně typická Allenovka, která v sobě pořád má spoustu ze svého tvůrce ale mezi jeho legendárními díly, hodně zapadá. A jelikož mě ani legendární Casablanca tolik neoslovila, nemůžu ani její citování brát jako plus.(16.12.2012)

Aj na piate pozretie je to paráda! Hoci na režisérskej stoličke nesedel sám Woody, jedná sa bezpochyby o jednu z jeho najlepších komédií...(12.6.2005)

"Co děláte v sobotu večer?" "Spáchám sebevraždu." "A v pátek večer?" :-) Co dělat, když člověk není Humphrey Bogart. Teď, když jsem Sama konečně viděl, se vlastně divím tomu poprasku, který způsobila o pět let později Annie Hallová. Všeobecnému údivu, že Woody umí i něco jiného než bláznivé parodie. Protože základ je položen už tady. Musím ale říct, že jsem od toho nápadu "život podle Casablancy" čekal mnohem víc. Vtipné to je, několikrát jsem se od srdce zasmál, dosyta se pokochal celuloidovou premiérou dvojice Keatonová-Allen, ale taky jsem si nepříjemně často říkal "tahle scéna musela být v divadle k popukání". Všimněte si, kolik situací a dialogů je vystavěno tak, jako když se počítá s bezprostřední reakcí publika. I tak rozhodně nadprůměr a mohu-li radit, vyhněte se dabované verzi. Za nápad, aby WA česky mluvil hlasem Oldřicha Kaisera, by měl někdo pykat. 70%(12.5.2006)

• - Film, který na začátku filmu sleduje Allan (Woody Allen) v kině, je Casablanca (1942). (alda.ali)

• - Původně šlo o divadelní hru, která se hrála na Broadwayi. Od jejího uvedení v roce 1969 se hra dočkala 453 repríz a poté byla zfilmována se stejným hereckým obsazením. (washek)

• - Názov filmu je narážka na film Casablanca. Jeho postava Humphrey Bogarta však nikdy nepovedala repliku "Play it again, Sam", ale iba "Play it!" (milhouse86)