Zahraj to znovu, Same

• USA Play It Again, Sam (více)

Allan Felix (Woody Allen) je filmový kritik, který miluje filmy, zvláště pak svou nejoblíbenější Casablancu. Právě ho opustila jeho žena Nancy (Susan Anspach) a požádala o rozvod. Allan, který se s tímhle emocionálním zmatkem nedokáže vyrovnat, hledá útěchu v milovaných filmech a představuje si, že se u něj doma zastavil Humphrey Bogart, aby mu poradil, jak jednat se ženami. Nejlepší přítel Dick (Tony Roberts) a jeho žena Linda (Diane Keatonová) se snaží sklíčeného kamaráda povzbudit a domluví mu několik schůzek, které však pro nervózního a nejistého Allana dopadnou katastrofálně. Allan si nakonec uvědomí, že tráví s Lindou více času než kdokoli jiný, a že ho začíná přitahovat... (Cinemax)

ORIN

Veskrze divácký, upřímný a vtipný Allen. Vůbec jeden z mála případů, kdy filmový přepis divadelní hry (se stejným obsazením) zjevně kvalitativně neutrpěl (podobně jako např. u Oskara s Luisem de Funès). Celkově je to tak na 4,5*, ale po delším rozmýšlení nakonec zvyšuji na plný počet. [==] "Zajímavost": Film, který na začátku filmu sleduje Allan (Woody Allen) v kině, je Casablanca (1942). ()

gudaulin

Woody tentokrát nestál za kamerou, ale snímek se dá z fleku zařadit mezi Allenovu ranou produkci, kdy navazoval na svoje herecké kreace ve stand-upech. Je to rozjuchané, expresivní herectví, které ještě ani v nejmenším nepřipomíná jeho proslulé intelektuální konverzačky. Na druhou stranu, jeho Allen už má charakteristiku bolestínského, nejistého neurotika, kterého si později Woody vybrousil do dokonalosti. Dá se říct, že si tady Woody vyzkoušel pozici, kterou ve světě proslul Pierre Richard, tedy sympatického nešiky, který bojuje o přízeň druhého pohlaví. Jenže zatímco Richardovi pasovaly obě polohy, tedy komediální i romantická, u Woody Allena funguje pouze ta komická. Zkrátka a dobře, polohu svůdce, který dostane do postele Diane Keaton, mu věřit při nejlepší vůli nemůžete. Leda by do ní napřed nalil láhev alkoholu nebo účinnou drogu. Nemůžu říct, že bych se nebavil, ale nemůžu ani tvrdit, že bych se odvázal nějak moc. Stačí to právě tak na 3 hvězdičky. Stejný nápad nepoměrně úspěšněji rozvinul Woody v Purpurové růži z Káhiry, kterou jsem taky ohodnotil výš. Celkový dojem: 60 %. ()

Sarkastic

Vzhledem k tomu, že jsem viděl Zahraj to znovu, Same pár hodin po zhlédnutí Casablancy, pozorování Allenových reakcí na film mě docela slušně rozesmálo. Bez znalosti zmíněného díla z roku 1942 divák sice nepochopí některé narážky a (skvostné) finále si tolik neužije, ale i tak se řádně pobaví, protože Allan balící je chvílemi opravdu k pokukání (na druhou stranu tam bylo několik odkazů na další Bogartova díla, a to už bohužel nemůžu sloužit). Nechybělo moc (místami trošku nuda mezi jednotlivými hláškami) a byl by to plný počet, každopádně jsem si tuhle pohodovku opravdu užil. "Na co jsi myslel, když jsme to dělali?" - "Na Williho Mayse." - "To vždycky při tom myslíš na baseballového hráče?" - "Mám pak výdrž" - "Aha, nevěděla jsem, proč křičíš skluz." ()

genetique

Allenov scenár by asi uspel vždy a je jedno kto to režíruje. Aj keď som bol prekvapený, že takto typickú allenovku si Woody nenechal kočírovať niekým iným. Ale možno bol Herbert Ross len väčším magorom do filmu, ktorým týmto vzdávajú poctu - 'Casablanca'. Otázkou je ako ovplyvní výsledok to, keď ju niekto nevidel. Ja to posúdiť neviem, ale až taká závažná nutnosť to nie je. Len akurát práve tie odkazy na filmový kult mi prišli možno trošku zdĺhavejšie. Ale ostatné frázy sú znamenité, hlášky a situácie, v ktorých sa prostredníctvom Woodyho vidí aspoň raz každý chlap a možno práve preto radím romantickú komédiu tohto typu k popredným ťahom. “Raz som chcel spraviť dojem na jedno dievča, tak som robil sviečkovú v tlakovom hrnci.“ “A aká bola?“ “Neviem. Ešte stále je na strope.“ - ... -"Poviem ti, kde ma zastihneš. Teraz budem chvíľu na 362-9296. A potom asi štvrť hodiny na 648-0024. A potom budem doma na 621-4598." "Drahý, na rohu je telefónna búdka okolo ktorej budeme prechádzať, nemám ti ísť odpísať číslo?" 85%. ()

Falko

Woody Allen - (Allan) +++ Diane Keaton - (Linda) +++ Tony Roberts - (Dick) +++ Jerry Lacy - (Bogart) +++ Susan Anspach - (Nancy) +++ Jennifer Salt - (Sharon) +++ Joy Bang - (Julie) +++ Produkcia: Frank Capra, Jr., Arthur P. Jacobs +++ Hudba: Billy Goldenberg +++ ()

castor

V několika hereckých polohách ještě mírně nejistý, ale jinak je to (ač za kamerou stojí někdo jiný) Woody Allen jak vyšitý. Tentokrát vystupuje jako fanatický filmový fanda, jenže jeho pasivní životní styl otráví jeho manželku natolik, až si sbalí kufry. Pomoct z deprese mu má manželský pár, přičemž domluvená rande s nějakou slečnou nezaberou, náklonost k přítelově manželce je naopak stále silnější. Prostě: nebere to osobně, jenom se zabije. Pocta Casablance a dialogy s Diane Keaton moc fajn, její manžel utopený v číslech snad ještě víc. ()

D.Moore

"Každý je někdy Bogart." Jeden z těch filmů, které jsou vtipné i dojemné zároveň, zasněné a zároveň tak pravdivé... Prostě krásné. Woody Allen předvede několik scén jako vystřižených z grotesky a protože je léto a jeho terapeut odjel někam, kde se prostě nedá vyslídit, začne brát lekce sebevědomí od samotného Humphreyho Bogarta a nechává se okouzlovat Diane Keaton. Finále se samozřejmě nemůže odehrát nikde jinde než na zamlžené ranveji. ()

PinokKio

Musel jsem jim dát za vyučenou. A jsi v pořádku? Jo, jsem dobrej. Jednomu jsem rozbil pěst svou bradou a druhému pohmoždil koleno nosem. ()

FlyBoy

Škoda-preškoda nenadväzujúceho pracovného partnerstva medzi dvojicou Allen/Ross, ktoré by isto vedelo spolu zosnovať veľa ďalších konverzačne trefných a režisérsky obrodných kúskov, akým je napríklad vyčnievajúci, od hlavy až po päty priam prepychovo vyšperkovaný "Play It Again, Sam". Ten divadelne tresknutý-podkuto výbojný HUMOR, tá prvotne roztomilá chémia dvojky Woody/Diane, to úchvatné vypreparovanie svedčných výňatkov Casablancy, k tomu všetkému nemám najmenšiu výtku. Nevýčisliteľné randenie spojené s hľadaním tej pravej Aliana Felixa je splna platné vo viacerých merítkach=>groteskných, romantických, umeleckých, ale ako takmer vždy aj ŽIVOTNÝCH. Blahorečím tomuto esenciálnemu extraktu bystroumnosti do takej miery, že sa aj zdržím mnou tak populárneho citovania z náležitej príčiny-frekventovanosť potencionálneho zarámovania čo by len cca. 70% slovných výmen je smrtiaca a ja nechcem zomrieť. :-) ()

JohnnyD

V živote som nedal silnejších 60%, ale pár krát som sa nudil a hlavne pár krát som sa cítil s hrdinom riadne trápne, čo ja nerád. Ale niektoré hlášky sú zdrvujúce a najme tie odkazy na božskú Casablancu ... Bogart by vedel rozprávať. ()

Aky

Woody Allen si tohle dokázal napsat a zahrát tak dokonale, že není, co vytknout. Lze jen usednout a bavit se, jak mu to spolu s Bogartem jde. ()

Satan

Woody jako nemotorný neurotik, který vždy v blízkosti neznámé ženy udělá to největší faux pas, byl vždycky mým nejoblíbenějším. Když se tento archetyp postavy skloubí s poradcem v podobě Bogarta, není co řešit. Spousta vymazlených hlášek, trhlých postaviček a film uběhne jedna radost. Zajímalo by mě divadelní představení. [Přesná stopáž: 86 min] ()

Vančura

Výtečná komedie, která navzdory svému stáří neztratila nic na své zábavnosti. Celou dobu jsem se skvěle bavil - tohle je film, který mi mimořádně sednul. Woody je tady tak roztomile praštěnej, že si ho nejde nezamilovat. Současně se už zde objevují některé motivy, k nimž se Woody ve svých pozdějších filmech opakovaně vracel (partnerský rozchod, nevěra, nedorozumění mezi muži a ženami...). A Diane Keaton je tady prostě úžasná. Btw. film jsem viděl dvakrát - v originále i v dabingu - a český dabing je dost hrozný - Woody Allen mluvící hlasem Oldřicha Kaisera, to fakt ne-e. ()

Snorlax

Je to neuvěřitelné, ale dva režiséry napadl téměř ve stejnou dobu podobný nàpad, začít svúj film Oscarem oceněným jiným filmem. Když šel do kin tento snímek, začal Claude Lelouche právě stříhat svůj Šťastný nový rok. Zahraj to znovu, Same hýří Woodyho vtípky, u nichž se nedokážu chovat jako dáma, neb řvu smíchy jako hovado. Souboj Woodyho s fénem jsem dokonce doprovodila i slzami smíchu. Tohle nové pojetí Casablanky se mi moc lībí, již proto, že Woody je úžasný nový Bogart. ()

Šakal

Teď se musím rozhodnout. Buď Oscar Peterson nebo Bartókův smyčcový kvartet č.5. Ten chlapík mě baví a to prosím i bez lithia s rajčatovou šťávou. Nejlepší Allenův snímek ( hned po Manhattanu ), paradoxně nerežírovaný samotným Woody Allenem, ale H. Rossem. Tady není co dodávat. Když se vám sejde kombinace H. Bogarta našeptávajícího W. Allenovi jak na ženské, může mít člověk nějaké výtky?! Snad pouze malé povzdechnutí. Škoda, že tito dva pánové se nemohli sejít v jednom snímku osobně. Nevím, jak to Woody dělá ( ač jsme hodně odlišní ), ale jeho pohled na ženy, život.... mě hodně baví. Sice (jak jsem již zmínil v samotném úvodu) tento snímek Woody nerežíroval, nicméně jeho rukopis ( scénář a zejména brilantně napsané dialogy ) , jsou jasně čitelné. A musím dodat jedno. Nikdy mě nebavil Woody jako HEREC tak, jako v tomto snímku. Že s takovou gracií podá větu: " kdyby některé z tvých kámošek měly stejný problém ať se staví " , to bych do něj neřekl :o) V kombinaci se začínající Diane Keaton jde o nezapomenutelný zážitek a paradoxně pro mě osobně mnohem uvěřitelnější než-li Bogart - Bergman. Srdcovka 94% " celých 14 dní líbánek jsme nevylezli z postele....dostal jsem úplavici " :o) ()

Sonnery

Za první třičtvrtěhodinku bych filmu věnoval tolik hvězdiček, že ani Superstar by jich tolik nevyprodukovalo za 14 sérií. Ale ta druhá, ta druhá... Každopádně Woodyho filmy mají tu výhodu, že do komentáře nemusím vymejšlet nic vtipnýho - stačí, když uvedu některou z Woodyho hlášek a je hotovo: "Proč by jsi tam nešel? Je tam spousta holek, který by jsi mohl dostat do postele! Woody : Já bych měl štěstí, už kdybych jí jen posadil na židli." ()