Noční hlídka

Nočná hliadka

Night Watch

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Rusko, 2004, 110 min

Celkem chaotické, ale s atmosférou. Má svůj originální styl, který se mu nedá upřít, ale chvílemi bych řekl, že ta stylovost není prostředek, ale účel. A že se film točil ne kvůli příběhu, ale kvůli tomu, aby byl nehorázně cool. Není to vyloženě špatně, ale přeci jenom - chvílemi to na škodu je. Čtyři hvězdy přesto docela s přehledem.(11.12.2009)

Áno, áno, áno. Konečne nejaký solídny temný film. I keď je Nočnoj dozor eklektickým zlepencom väčšieho počtu režisérskych "trademarkov", filmov a klipov, nemožno mu uprieť určitú originalitu. Zasadiť bitku Svetla a Temna, kde žiadna strana nemá navrch do Moskvy bol výborný nápad. Takisto (a to oceňujem na filme z myšlienkového hľadiska najviac) demýtizovanie a dekonštrukcia úloh dobra a zla, ktorá je skôr typická pre ázijskú produkciu ma veľmi potešili. Jediné čo môžem kritizovať je nedovysvetlenie niektorých vecí, napr. čo bol súmrak, čo mali znamenať tie komáre. Takýto námet sa dal odpáliť v takom štýle, že nielen všetci Bladeovia, Underworldy a Buffinky, ale aj kulty ako Matrix či Starwars sa mohli otriasať. Po skončení filmu ma napadli ešte dve otázky : koľko by toto stálo v Hollywoode a čo by preboha tí Rusi vypustili ako finálnu verziu, keby mali niekoľkokrát väčší rozpočet. „Narodil sa Veľkým, ale Temného si z neho spravil Ty.“ A ja si utekám kúpiť knižnú predlohu ... 8/10(4.11.2005)

Skvelí príbeh a veľmi pekne natočené niektoré akčné scény (kamera na 1 s *) padajú na zmetenej réžii.(2.3.2005)

Rozhodně zajímavý fantasy počin, ve střední části bohužel poněkud (hodně) zmatečný, a těžko pochopitelný, (proč se vlastně děje to, co se děje, a co že se to vlastně děje), ale přesto silně nadupaný, se skvělou atmosférou a surovým videoklipovým zpracováním. Rozodně sem se nenudil a dávám 5, s tím,že kritiku si nechám na druhej díl.(27.2.2006)

Na filmové adaptace knižních sci-fi předloh jsem se vždy rád díval. Night Watch mě dost překvapilo jak po filmařské tak i příběhové stránce. Ruská novodobá produkce, která je rozhodně jiná než Hollywoodská a divák si na ni musí chvilku zvykat. Night Watch je nestandardní a divák na to musí brát ohled. Po celou dobu sledování filmu jsem musel myslet na "Mrazíka" , ale to byl asi jen paradox. Akční scény byly dost dobře vychytané a starý náklaďák na nitro neměl chybu. Celková kvalita dost kolísala, lepší scéna střídala horší a stejně tomu bylo i u příběhu. Když jsem si zde četl pochvalné recenze a Noční Hlídka byla přirovnávána k mixů Blada a Matrixu, čekal jsem celkem hodně Akce -> kulek a krve, . . . Akci jsem dostal to ano, byla jiná . . ostatně jako celý film, ale dobrá, sice se nestřílelo ani se nikdo neoháněl katanou, ale baterka má taky něco do sebe. Film je hodně originální, nápaditý, stylový a také občasně vizuálně úžasný, příběhová linie pro mě byla chaotická, hudba byla dobře vybraná. Nočnoj dozor si určitě zaslouží pozornost a jeho pokračování také Dněvnoj dozor. Slabší 4*. 65 %(6.5.2010)

• - Anton Goroděckij (Konstantin Khabenskiy) je ve filmu vykreslen jako upír, pije krev a má upíří zuby. V knize je pouze mágem nižší kategorie. (Idoviren)

• - Snímek stál 4,2 mil. dolarů a jenom tržby v Rusku byly 464 206 725 rublů, což je asi 16,2 mil. dolarů. (imro)

• - Od režiséra Timura Bekmambetova jsme u nás před Denní hlídkou mohli vidět svérázný historický film Gladiatrix (2001). Doma ale byl už dávno hvězdou, protože má za sebou stovky videoklipů a reklam, za což získal pověst ruského Ridley Scotta. (imro)