Noční hlídka

Nočná hliadka

Night Watch

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Thriller

Rusko, 2004, 110 min

„Nosíte tu slnečné okuliare, kričíte ako blázon a svietite baterkou. Nájdite si prácu.“ Podobne, ako OLD BOY, i NOČNÁ HLIADKA je riadne precenené dielko. Avšak napriek tomu je dostatočne „iná“ na to, aby som jej udelil vyššie hodnotenie (a určite nie iba za fajnovú krv). Po vizuálnej stránke zaujímavé, triky fajn, akcia tiež, dobré nápady... scenár zbytočne komplikovaný, ale bavilo ma to.(27.5.2006)

Na ruske pomery celkom slusny fantasy filmik so slusnymi efektami. Mozno bol ten scenar trosku komplikovany, ale vdaka efektom a napinavemu deju si u mna udrzal napinavu atmosferu. Uz dnes sa tesim na pokracovanie, ktore som zatial nevidel. Chcel by som naozaj vediet, aky blockbuster by dokazal natocit reziser Bekmambetov, ak by dostal slusny americky rozpocet :-) 29.11.2007(29.11.2007)

Musím upozornit, že jsem fanoušek Lukjaněnkovy předlohy, a proto následuje spousta kritiky, byť film se mi vlastně hodně líbil. Přišlo mi jako strašná chyba, že snímek byl tak krátký (a to jsem viděl delší verzi) - většina postav byla jen tak nahozená, objevily se ve filmu jen na pár vteřin, bylo mi ohromně líto tak nevyužitého potenciálu obsaženého v knize. Navíc, ke konci mi dělalo chápání vazeb mezi jednotlivými postavami a vlastně vnímání děje docela problémy. Některé úpravy mi hlavně přišly proti duchu knihy (Anton a jeho syn), závěr je taky totálně překopán... A teď ty klady - vizuálně je film opravdu působivý, místy je to čirá exhibice (např. to létající auto, známé z ukázek, nemá žádný smysl), obrazová žranice kopírující to nejlepší z Jacksona, Finchera, Wachowských a dalších. Obsazení je typově přesné (snad jen Olga mohla být atraktivnější). Noční hlídka mohl být ráznou ruskou odpovědí na Pána prstenů - mohl to být film, který by kromě úchvatné vizuální síly obsahoval stejně silný obsah - na to už ovšem tvůrcům nezbyly síly (nebo chuť?). Škoda. I tak se ovšem na Denní hlídku (vlastně ne, Noční hlídku 2) těším...(24.10.2005)

• Bebacek

Asi jednou natočím jeden ze svých nočních snů a ve výsledku vznikne něco jako tento film - neuvěřitelná blbost plná nesmyslů, na kterou po několika vteřinách okamžitě zapomenu.(28.2.2008)

Po osmi letech jsem film viděla znovu, bohužel hned po přečtení knihy, a tak to na mě nemělo takový dopad, jako když jsem to viděla prvně. Přesto je to pořád film, na který se dá dívat a ukazuje zase něco Jiného. Jak jsem si tak četla svůj puberťácký komentář z „té“ doby, tak jsem si říkala, že jsem byla pěkná blbka, když jsem tak jednoduše vyspoilerovala věc, která jde sice odhadnout, ale dělat by se to nemělo. A proto píšu tenhle úvod. Pozor, následuje puberťácký výlev a spoiler. Film mi nedovoloval moc přemýšlet, proč se to a to děje, jelikož se neustále dělo něco dalšího. Nevadilo mi to, naopak se mi tento "styl" zalíbil ... Nejlepší zážitek pro mě byl konec, kdy se Anton dozvěděl, že Jegor je jeho syn, proč Zavulon hrál Playstation a co s tím vším má společného upírka se znetvořeným obličejem. Utvoření celkového pohledu na film když začaly titulky, mi zanechal na tváři zamyšlený výraz a to se mi líbí. :-) Prostě zajímavě vyjádřený ruský pohled na soboj mezi Dobrem a Zlem. Pane Lukjaněnko, jdu si vás přečíst!(17.10.2007)