Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiální text distributora)

Lobotommy

Hele, ono by to asi bylo fajné, kdybych nějak víc věděl, o čem to je. Jestli to v Matičce zná každý, pak to chápu, ale divák nepoznamenaný knihou je tady trochu mimo mísu a musí hodně vnímat, aby věděl, která bije a komu a proč a co a tak... Mrknu i na Denní hlídku, když už jsem to rozkoukal. ()

LetztesBiest

Poměrně mě zarazilo zdejší hodnocení. Je pravda, že je to film trochu zvláštní a zklame i čtenáře, co čekají věrnou kopii knihy a dost je zarazí už jen ten začátek, kdy Anton... no, nebudu spoilovat :) Kniha je samozřejmě podstatně lepší a propracovanější, ale i tak se mi film nakonec líbil, asi i proto, že je takový "jiný" (jak příhodné) a má svou specifickou atmosféru. ()

Hydr0gen

Ano vizuálně skutečně už na úrovni západní, ale příběh je zvláštní, občas zmatený, ale to, co se děje na obrazovce je už zmatek nad zmatek. Občas prostě nevíte, "vo co na vobrazovce go"... A mě vadil i dost agresivní product placement-ze všeho nejvíc vložení snímku s nápisem Nokia, při obskurním kaskadérském kousku auta "Světlých" na silnici. ()

Unka

Skvělý film! Opravdu! kam se hrabe Válka světů! Ano, je na filmu zásadně znát inspirace akčními a fantasy filmy USA, ale co na tom - každý kopíruje. Tak proč by nemohli Rusové? Když na to mají? Je skvělé, že jsme se od filmařů této země dočkali i jiných filmů než jsou jejich zimní komedie typu Svéráz národního lovu/rybolovu, Michalkovovy filmy a drsná dramata (nic proti nikomu), protože jim to jde náramně. Přiznejte si to, vy všichni kritizéři: krom ruštiny tenhle film vypadá jako typická nadprůměrná akční Amerika. Tj. nabušený děj, super efekty, výprava, zvuk, barva, hudba... V něčem ale dost americkou produkci převyšuje: skutečně uvěřitelnými výkony všech (!) herců. Možná je to i díky jejich neokoukatelnosti, uznávám. Ovšem kritizovat tohle dílo je podle mě velmi zvláštní druh předsudku nebo čehosi a dost negativním kritkám nerozumím. Proti gustu..., ale tohle fakt stojí za to. Čtyři hvězdy a půl. ()

Meescha

Cely film jsem byl lehce zmateny. Knizni predlohu neznam a ve snimku nebylo skoro nic rozumne vysvetleno. Jde videt, ze penize byly, ale jak se s nimi nalozilo, to je hruza. Podivny film, ktery si zde asi moc fandu neziska. Skoda, potencial tu byl...presto verim, ze tvurci si nasypou popel na hlavu a dalsi dve pokracovani udelaji trosicku zajimaveji, zazivneji a hlavne profesionalneji... ()

Fungi

Celkem pěkně natočený, ale moc sem se nebavil a jak film běžel, tak sem se v něm čim dál víc ztrácel, až sem nevěděl vúbec nic. Možná sem dával málo pozor. Bohužel nemam vůbec žádnou chuť kouknout se na to znovu, abych to třeba i pochopil. Spíš něco mezi ** a ***. ()

Arccos

Ze zacatku jsem mel problemy se do filmu dostat. Kdyz k tomu pripoctu muj spise nezajem o urban fantasy, tak jsem ani moc necekal. Chyba! Ruskym filmarum se podarilo do filmu napumpovat opravdu hutnou atmosferu. Dej nepostrada jistou hloubku (neni to zadna povrchni mlaticka) a urcite bude kazdy divak dlouho premyslet, co se to vlastne deje. Neda se rict, ze by film na vsechny otazky nakonec odpovedel, ale co se v deji objevilo, to do sebe zapadlo - i kdyz obcas pres soukoli pulky filmu. Za specialni zminku stoji vizualni zpracovani. To je zamerne chaoticke a plne netradicnich videoklipovych pohledu na scenu. V tomto pripade to bylo ovsem az prehnane a obcas prekryvalo dej. V kazdem pripade dojem z filmu jsem mel veliky a malo chybelo, aby nedostal oceneni nejvyssi. ()

Tanus

Tezko hodnotit; kdyz si napred prectete knihu a pak zkouknete film tak budete nejspis celkem zklamani, v opacnem poradi (muj pripad) i kdyz se vam film libi tak je ve nem pomerne dost veci ktere bez precteni knizni predlohy nepochopite protoze proste ve filmu nejsou nejak zvlast vysvetleny i kdyz se s nimi bezne pracuje (treba co je to sero). Navic pak po precteni knihy narazite na dalsi odchylky ktere me osobne mnohem vic me sedi v knizni verzi - treba zaverecny souboj na strese, Svetlane by prece jenom troska sexapelu navic neublizila a Ignat ktery ma byt ten nejvetsi playboy vypada vylozene k smichu. Ale i tak se mi film pomerne zamlouva, na druhou stranu kniha je uplne jina kava ;) ()

Hawkeye666

Na tenhle film jsem se strašně těšil. Lukjaněnkovi Hlídky mám kromě té Poslední zatím přečteny všechny a hrozně se mi líbili. A dojem z filmu??? Sklamání. Hlavně nad tím, jak je ten boj mezi temnými a světlími zjednodušen (temní = zlo). V knize dost záleželo na sympatiích, která strana se vám bude víc líbit (když jsem zjistil, co za svinstva dělají světlí a že dokonce můžou i za socializmus, začal jsem fandit temným). Další věcí byli souboje. Jiní jsou přece mágové, tady se místo kouzlení kopali a propichovali kusy skla a Anton (ostatní herci se mi líbili, hlavně Geser, ale z něho udělali divného nesympatického, furt ječícího úchyla) nosí místo nablýskaného Desert Eagla se stříbrnými náboji baterku (proč???). Některé scény jsou jen na efekt (třeba ta, kde světlí autem téměř zrazí Zavulona). To, co mě na tomhle filmu nejvíc štve je samotná postava Zavulona. Tady ho vykreslují jako primitivního debila, od kterého byste čekali spíš mlácení stadionů spolu z ostatními Hooligans, a ne vedení Denní Hlídky. A ješte si myslím, že Kosťa s Jegorem by mohli být o něco starší (Jegor vypadá tak na deset a z Kosti bude co nevidět Nejvyšší upír, tak mohli vybrat někoho alespoň o něco dospělejšího). Na souboj Zavulon proměněn v démona vs. Geser na konci jim asi nezůstali peníze. A podle knihy byla velkým jiným Světlana (ale jen mocná čarodějka, žádné proroctví se nekonalo), ale to bych asi už chtěl od režiséra moc. ()

Behind

Co se děje? Proč to má tak málo? Tenhle film je naprosto nepředvídatelný, originálně odvyprávěný a perfektně zvládnutý i po vizuální stránce. Neodtrhl jsem od něj oči ani na malou chvíli. Přidávám pátou hvězdičku, jen abych napravil vzniklou křivdu. ()

fordhont

Velice zajímavý film. Propracovaná kamera (zpomalené záběry) a mysteriozní atmosféra Ruska dodává filmu tajemný nádech. ()

HarveyDent

Napínavý souboj dobra se zlem, upíři moderního věku v akčňáku s grády Matrixu s trošku pletoucími pravidly(pochopil jsem to vše až na potřetí). Sice v některých místech kopíruje třeba od Matrixu, což mu hodně ubírá, ale když si uvědomíte, že tohle udělalo Rusko a ne Hollywood., tak si myslim že 4* jsou oprávněný. ()

Billy.3

Zde se mi jen potvrdilo to, co jsem si už dávno myslel. Rusové prostě neumí točit zajímavé a napínavé filmy (jedna malá výjimka je 9. rota). Tenhle film jsem dodíval až napodruhé a to ještě s vypětím všech sil. 10 minut po filmu jsem si z něj nepamatoval absolutně nic, žádná scéna nebyla k zapamatování. Hlavní mínus tohoto filmu je naprosto překombinovaný děj a hlavně dvouhodinová nuda. Jednu hvězdu dávám za někdy slušnou pochmurnou atmosféru, jinak je tenhle film pro mě velké zklamání. ()

Cortesz

Lukjaněnkovu předlohu neznám, což pro mě bylo asi největší mínus a myslím, že nejen pro mě, v ději jsem se ztrácel, nechápal jsem souvislosti, nechápal jsem toho mnohem více, ale film se dá pochopit po svém, Timur Bekmambetov, od kterého jsem dříve viděl Wanted, kterému jsem dal celých 5*, tak zde sice nebyl tak mocný rozpočet, ale i tak režisér dokáže vyždímat maximum, je téměř originální a dokáže člověka u TV udržet každým záběrem a akci rozhodně točit umí, rozhodně není žádnej rutinér. Herci obstojní, hlavní postava zapamatovatelná, škoda jen, že si tvůrci více nepohráli ze scénářem a nanapsali ho i tak, aby film pochopili i ti neznalci předlohy. ()

Quendi

Tak tenhle film skutečně neměl ani hlavu, ani patu. A ani to mezi tím. A to jsem si myslela, že na filmy se zmatenou zápletkou mají patent japonci se svými anime. Nemám nejmenší ponětí, o čem byly tři čtvrtiny scén a o zbytku se to jen dohaduji. V celém tom maglajsu mi ale připadalo nejzvláštnější, že to celé bylo rusky, ale předmluva i domluva byla anglicky(?!?). ()

maoc

Timur a jeho parta nám ukázali, že i postkomunistické země můžou natočit film srovnatelný svou produkcí s největšími kinematografickými mocnostmi. A když se k tomu přidá slušný příběh a neodflákne se to, je to pecka. Lukjaněnkova vstupenka do high society. No a co, má na to a dře. Takže, filmaři vlasti české (a moravské a slezské), máte koule na to, vydat se cestou, kterou prorazil tenhle ledoborec? Nebo zase budete přešlapovat na místě a čekat, až zamrzne? ()

Elegnor

Trailer vypadal líp než film, napínavějš, motiv je navíc už docela ohranej, místy mi to přišlo až moc chaotický, což není zrovna na místě u filmu s tak jednoduchou zápletkou.. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Timur Bekmambetov v Hollywoodu