Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiální text distributora)

PetkaW.

Noční hlídka není špatný film. Na Ruské poměry je vlastně dost dobrý. Má zajímavý, i když lehce průhledný, děj, dobře budovanou atmosféru, neokoukané solidní herce, ale... je taky plný laciných triků, rychlých střihů a co mě osobně vadilo nejvíc, byla ta nedotaženost. Spousta motivů tu nebyla vysvětlená, nebo jen omezená na náznaky, takže si člověk musel půlku věcí domyslet sám, nebo je zkrátka ignorovat, protože jasnějšího náhledu se nedočkal. Tvůrci prostě automaticky počítali s tím, že budete číst knižní předlohu a pokud ne, vaše smůla. Od druhého dílu mě to ale neodradí... ()

angloumene

Noční hlídka má právě opačný problém než řada hollywoodských trháků jako Hobit, Harry Potter a další. Namísto toho, aby byla rozdělena do dvou dílů (což by i bylo celkem nasnadě, vzhledem k tomu, že se ve filmu objevují dvě finále), tvoří ji pouze jeden. Díky tomu divák nemá příležitost poznat hlubší psychologii a motivace jednotlivých postav, které jsou zde v mnoha případech pouze lehce načrtnuty. Na druhou stranu hlavní dějová linka je dost zřejmá (a vůbec ne tak komplikovaná, jak zde uvádí mnoho uživatelů) a poměrně zajímavá. Na druhý díl se určitě podívám a když mě bude bavit, alespoň tak jako první, možná zvážím i přečtení knižní předlohy. ()

system

Rusaci jsou v kurzu. Vynikajici mix zanru, presne podle meho gusta. Film me tak nastartoval, ze se dvojky nemuzu dockat. ()

Camus

Velmi dobrý film, zvlášť ve svém žánru, tedy fantasy ze současného světa. Místy sice je trochu nedotažený a nedovysvětlený, ale věřím, že další díly budou lepší. ()

Senfi

Hrozně mě to zklamalo....tak šíleně sem se na to těšila a byla sem si jistá, že se mi to bude líbit, ale bohužel....Bylo to přeplácaný a tak halabala poskládaný....nevím co k tomu víc říct...du zapít smutek!! ()

willis

Pro toho kdo nečetl knížku to musí být strašlivej zmatek, já jsem ji četl, ale taky jsem chvílemi nechápal co se tam děje. Jinak některé efekty mně přijdou dost samoúčelný. Něco jako: mrkněte co u nás v Rusku taky dovedeme. ()

Dragonlanc

Výborný film natočený podľa románu mladého ruského autora Sergeja Lukjanenka. Noční hlídka je prvý diel z celej série románov - nasleduje Denní hlídka, Šedá hlídka, Temná hlídka a Poslední hlídka. Jedna z najlepší sci-fi a fantasy sérií posledných rokov. Keď som ich čítal, neveril som, že by bolo možné ich sfilmovanie, vzhľadom na komplikované vzťahy temnej a svetlej strany, množstvo ľudí nadaných mimoriadnymi schopnosťami pričom ani temná ani svetlá strana nesmie silou prikláňať ľudí ani na jednu stranu - každý človek sa musí sám rozhodnúť na ktorú stranu sa prikloní. Nad dodržiavaním všetkých pravidiel dohliada nezávislý dozor - Šedá hliadka, ktorá je zložená zo zástupcov dobra aj zla. Musím povedať že režisérovi aj scenáristovi sa vcelku dobre podarilo vystihnúť celú ideu aj keď pre niektorých, ktorí nepoznajú knižnú predlohu môžu byť niektoré časti trochu nezrozumiteľné. Veľmi zaujímavo je riešený tiež prechod do rôznych úrovní "tieňov". Strana svetla zastúpená Nočnou hliadkou dohliada na činnosť strany temna, ktorá je zase zastúpená Dennou hliadkou, aby dozerali na stranu svetla. Obe strany majú jeden hlavný cieľ - udržať rovnováhu medzi oboma stranami. Ak jedna strana získa novú posilu tak druhá strana má právo takisto získať jednoho prívrženca. Medzitým sú obyčajný ľudia bez akéhokoľvek nadania, ktorí sú využívaní, alebo zneužívaní oboma stranami. Neexistuje čisté dobro ani čisté zlo. Aj strana dobra obetuje nevinných ľudí v záujme vyšších cieľov - napríklad prideľovanie kvóty ľudí, ktorým môžu upíri potom beztrestne vysať krv a tak ich zabiť. Záujemcom doporučujem prečítať si celú knižnú sériu, je super. ()

Ukko

Nočnoj dozor bych klidně popsal jako ruské Nikdykde. Ono když to vemete kolem a kolem, tak scénář je krapítek klišoidní a vůči knize hodně předělaný, nicméně jsem velmi kladně hodnotil vymazlené ruské prostředí a velmi doborou atmošku filmu. Dokonce jsem byl ochoten překousnout všudypřítomné reklamy na nokii a nescafe, páč je mi jasný, že šlo o jedne z prvních ruských porevolučních velkofilmů, na kterej prostě nebyly peníze. Spoutě diváků se film může zdát chaotický a nepřehledný, proto doporučuji přečíst knihu, ledacos poté docvakne a film tak dostane nový rozměr. ()

Milky.

Jako velký fanoušek knih jsem byl po shlédnutí dost naštvaný. Tady šlo do háje úplně všechno, od zmrveného scénáře po herce a zpracování. Podle toho co si z filmu pamatuju si nejsem jistý pro koho je vlastně určen. Pro fanoušky knih to knihy neuvěřitelně deformuje a likviduje a neznalý divák film nejspíše moc nepochopí. Alespoň za originální efekty a atmosféru ale hvězdičku dám. ()

zelvicka.

Ble. Drží se to knížky asi jako voda oleje. Linka je překroucená (i když třeba pointa prokletí je pořešena lépe), ale většina scén je uspěchaná a působí totálně umělým dojmem. Docela jsem si přál, aby Olga byla většinu filmu sova (tak jako v knížce), protože na tu herečku se nedalo moc koukat. Filmu chybí Semjonovy hlášky a Olžin cynismus. Osobně za nejhorší tam považuju to historické okénko, který tam teda nesedí ani trochu. Zvláště závěrečná bitva si podle mě zasloužila podobný triky, ovšem v moderní době - tím jsem opravdu zklamanej, protože jsem se těšil na velkou vrčící tygřici, která zrube Alici. Jenže to bych chtěl moc. Výsledek vypadá jako od Uwe Bolla. Myslím, že zrovna tomuhle podkladu by seděl seriál nebo delší metráž, protože zatímco knížky vykreslují příběh jako svižnou partii šachu, tady máme na plátně rozmazaný scény, který na sebe tak tak navazujou. ()

hell_boy

Kdybych byl hodně zdechlý, tak napíšu jenom: "Psychárna jak cip." Kdybych byl trochu míň zdechlý, tak napíšu: "Psychárna jak cip s geniálním soudtrackem." Ale protože zase tak moc zdechlý nejsem, tak to trochu rozvedu. Noční hlídka je velice svérázný, místy trochu zmatený, ruský pohled na souboj dobra a zla. Nápad je originální, příběh kvalitní a konec povedený, ale nejsilnější stránkou je pro mě forma. Film má skvělé tempo a je protkán neustálými nájezdy kamer, častým zrychlováním a zpomalováním a to všechno je doprovázeno fantastickým převážně rockovým soudtrackem, který kvalitu některých scén zvedá do nebeských výšin. Pro mě zatím jediná letošní konkurence pro Sin City, i když zcela chápu, že pro někoho může být toto ruské sousto dost těžko stravitelné. Dodatek po druhém zhlédnutí:Vřele doporučuji přečíst si fantastickou knižní předlohu, film pak dostane úplně nový rozměr. 100% i na druhý pokus:-) ()

Strike

Jelikož jsem četl Hlídky (Noční, Denní i Šerou) tak můžu dát s klidem 4 hvězdy. Vizuálně je to parádní podívaná, herci jsou dobře obsazeni (sem zvědavej jestli se bude točit Denní hlídka, jak Alice zvládne velikou romantiku - trochu spoil). Bohužel pro diváka naznajícího knihy je zde spousta momentů, které jsou v knize dopodrobna rozepsány a zde jsou odbyty a nevysvětleny. Mrzí mě taky, že pobyt v Šeru je zde jen na malém prostoru, protože v knize jsou v něj dost často. Největším omylem je pro mě ale úplně převrácený a zmněněný konec, na který se bude, pokud další film bude pokračovat příběhem z knihy Noční hlídka, jen těžce navazovat. Celkově však, když o tom tak přemýšlím, je to natočeno asi nejlíp jak to šlo, kromě teda konce. Bohužel zjednodušení je nutné udělat, protože jinak by to muselo trvat minimálně o hodinu dýl a bylo by to dost nudné. Sem proto zvědavý na další filmy, protože další povídky a knihy jsou ještě složitější. P.S.1. Velmi doporučuji tyto knihy přečíst - hlavně Denní a Šerá hlídka jsou něco nevídaného. P.S.2. Příběh, kterého se týkal tento film je z těch knih nejslabší ()

FunThomas

Originálně pojaté ruské sci-fi dílko. Přes všechnu snahu však filmu ještě chybí něco, co by přitáhlo více pozronost diváka... Úvodní bitka na mostě spravedlnosti je sice působivá, stejně jako závěrečný souboj ve stylu Mortal Kombatu a Hvězdných válek, ale ještě to chce vylepšit...hudba, příběh, atd... ()

Phillo

Veľmi nápadne podobajúci sa film na Constantina ale aj tak v niečom iný a zaujímavý. Nádherná kamera rôzne filtre sú skvelé, herci sa mi zdali uveriteľnejší (najmä hlavný hrdina). Naozaj slušné efekty a vysoká dávka originality. Film sa snaží ísť svojou cestou, čo sa v dnešnej dobe cení. Mínusom je snáď koniec, ktorý najprv vyzerá úplne nemožne, z čoho nakoniec vyjde záver ako z telenovely. Chýba už len povestné „To be continued“. Škoda, avšak celková vizuálna stránka z robí z filmu niečo výnimočnejšie a na európske pomery neuveriteľné. Najväčším kladom je osobitosť tohto dielka 80% P.S.: A vôbec to nie je neprehľadné. ()

bidja

Jsem překvapen, mám rád ruské filmy pro jejich nenapodobitelnou atmosféru, tohle mě, ale nadchlo z více stran. Mám otevřená ústa ještě teď. Doporučuji. ()

Xsi

Noční hlídka je pro mě naprosto srdeční záležitost, a tak jsem se nemohla dočkat filmu... Hned na začátku mě pohlitila ta atmosféra. skvělá, naprosto uvěřitelná. Sice mě, pravda, dost vytočilo tolik prohřešků proti knize, ale sám film to bohatě vynahrazuje. Je to úplně něco jinýho než americký trháky, což jsou body k dobru, muzika je taky výborná, herci neokoukaní, střih svižný... A Anton je prostě bourák. Je sice pravda, že kdo nezná knihu, asi nedostane moc šancí se ve světě Jiných zorientovat, což je jediná, zato významná slabina. Ale já jsem z Noční hlídky nadšená, jen víc takových filmů do našich kin...:-) ()

FElix06

Bez znalosti předlohy, snad tenhle film ani nelze pochopit. Naprostý chaos.I když jsem četl knihu, tak jsem měl co dělat, abych se zorientoval v bláznivém Timurově expresu zmatku. No, možná je moje averze způsobená přehnaným očekáváním (grandiózní chyba) + všeobecnou averzí vůči fantasy zpracováním knih – boří mé představy a to jim nemůžu/nechci odpustit. ()

Illy

Na dovolené jsem zasedl ke knize a už se neodtrhnul. Stejné je to i s filmem, i když věřím že kdybych byl knihy neznylý - tápu v ději. Takto se výborně bavím. ()

crozet

Když jsem film sledoval, vlály mi vlasy, jako když člověk vystrčí za jízdy hlavu z vlaku. Ano, místy je divák zmaten a jisté zmatení zahání ještě chvíli po odchodu závěrečných titulků.. Nicméně: jde o silný příběh a strhující podívanou, s chvalitebně uspořádanou příběhovou logikou a famózním střihem a hudbou, majstrštyk soudobého hypermoderního a hyperexpresívního filmu, jehož "domicil" konzervativní diváky poněkud překvapí.. Na poměry rozhodně víc než 80%. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Timur Bekmambetov v Hollywoodu