Incident

The Incident

Krimi / Drama / Psychologický

USA, 1967, 107 min

• dobytek

První polovina, kdy se divák postupně seznamuje s postavama, je naprostá nuda. Druhá polovina, kdy se konečně rozjede ten teror v metru, je o něco lepší. Jenže zajímavou zápletku sráží absolutně dementní a nevěrohodný chování snad všech cestujících a navíc "tyrani" nevzbuzujou ani sebemenší respekt. Tomu filmu jsem prostě nevěřil. Jasně, lidi jsou lhostejný a když se někde něco semele, tak si radši každej hledí svýho. Ale tohle bylo vyhnaný úplně ad absurdum. Že by se těm dvěma chcípákům vůbec nikdo neopovážil vzdorovat? Tohle prostě tvůrci nějak nezvládli. Spíš mi to přišlo k smíchu, když třeba Brock Peters tam brečí jak malá holka, protože mu řekli, že negři smrděj. Navíc je trochu blbost, aby metro mezi stanicema jelo snad 15 minut nebo aby se v metru dalo šeptat. Je to celkově takový dost nedotažený. Kdybych měl hodnotit samotnou myšlenku, dal bych 5 hvězd. Jenže zpracování se vůbec nepovedlo. 40%(17.7.2012)

Chvilkama je to teda nuda, zvlášť v první třetině příběhu. Pak se to trochu rozjede. Rozhodně je to na svou dobu celkem povedený snímek, který se obsahem k nám teprve dostává. Ale nebojte, bude hůř.(1.4.2013)

Skvělý film. Nastavuje zrcadlo, jak říká klasik, nám všem. Malicherným, lhostejným, pomstychtivým, zamindrákovaným, ustrašeným, zbabělým. Přitom stačilo tak málo a v metru by byl klid ... "Kde jste, sakra, lidi, byli?" Ve zdejších (pozitivních) komentářích je mnoho popsáno. Přeji všem, aby našli odvahu se na tento film podívat.(11.1.2014)

Dokonalá ukážka ľahostajnosti voči svojmu okoliu a v podstate aj k samému sebe. Po nevyhnutnom "predstavení" zúčastnených postáv sa film odohráva vo vozni vagóna a nervydrásajúcim sposobom poukazuje na ľudské slabiny. Snímok zaváňa televíznou produkciou, oceňujem však, že sa na nič nehrá, nesúdi a je len na divákovi, čo si z neho odnesie. 4+(4.10.2014)

Nevidím zlo, neslyším zlo, nemluvím zlo, ale zlo si mě stejně najde. Parádní psychologické drama s kašovitou atmosférou.(26.4.2011)

• Beau Bridges