Incident

The Incident

Krimi / Drama / Psychologický

USA, 1967, 107 min

Film přináší bezesporu realistický příběh a je sondou do světa násilí a chování slušných občanů. Oceňuji černobílou syrovost ztvárnění s téměř dokumentární hodnověrností. Při sledování děje jsem si vlastně uvědomil, že zasazený příběh do nočního newyorkského metra v určitém nadhledu můžete prožít kdykoli i u nás. Protože bez nadsázky lze potvrdit, že podobní dementní vyznavači kultu hrubé síly jezdí i pražským metrem a klidně vás zbijí, protože jste se zastal slabšího. A ostatní vám nepomohou. O čemž svědčí i zprávy z různých medií. Myslím si, že kdo prožije takovou situaci v reálu, tak se mu hodně zaryje pod kůži. Možná to, co teď napíši, popudí právníky, já osobně si myslím, že slušný občan by měl mít možnost se bránit všemi dostupnými prostředky a naučit výtržníky, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Protože pykat má jít zločinec, nikoliv nevinní lidé.(14.1.2012)

Skvělý film. Nastavuje zrcadlo, jak říká klasik, nám všem. Malicherným, lhostejným, pomstychtivým, zamindrákovaným, ustrašeným, zbabělým. Přitom stačilo tak málo a v metru by byl klid ... "Kde jste, sakra, lidi, byli?" Ve zdejších (pozitivních) komentářích je mnoho popsáno. Přeji všem, aby našli odvahu se na tento film podívat.(11.1.2014)

Chvilkama je to teda nuda, zvlášť v první třetině příběhu. Pak se to trochu rozjede. Rozhodně je to na svou dobu celkem povedený snímek, který se obsahem k nám teprve dostává. Ale nebojte, bude hůř.(1.4.2013)

Dokonalá ukážka ľahostajnosti voči svojmu okoliu a v podstate aj k samému sebe. Po nevyhnutnom "predstavení" zúčastnených postáv sa film odohráva vo vozni vagóna a nervydrásajúcim sposobom poukazuje na ľudské slabiny. Snímok zaváňa televíznou produkciou, oceňujem však, že sa na nič nehrá, nesúdi a je len na divákovi, čo si z neho odnesie. 4+(4.10.2014)

Očekávala jsem, že tento Incident bude trvat déle a že nabídne drsnější a syrovější zpracování. Jenže jsem asi příliš nakrmena současnými filmy:) Myslela jsem, že hlavní konflikt, se bude odehrávat v metru již od začátku filmu. K samotnému střetu hlavních dvou grázlíků a ostatních postav, však předchází zhruba hodinové představování cestujících, kteří do nočního metra nastoupí. Teprve po chvíli sledování jsem si uvědomila, že ten fešák, na kterého se dívám, je vlastně mladý Martin Sheen, a ten voják zase Beau Bridges:) Jen je škoda, že nebyl o trochu více rozveden charakter Artieho. Z dialogu, který vedl k tomu černovlasému mladíkovi, jsem byla trochu v rozpacích. Doufala jsem, že se během "jízdy" nějak vyjasní, jenže postupem dalšího děje vyšuměl do ztracena. Doteď si říkám, co to vlastně melo znamenat. Možná jen můj dojem:) Velmi kvalitní snímek o situaci, ze které má nejspíše spousta lidí při (pozdním) cestování městskými spoji skryté obavy. Ač toto je pouze jedna forma moci, bezpráví, útlaku a lhostejnosti lidí. Černobílé zpracování ještě více přidává snímku na atmosféře a mém celkovém dojmu.(8.4.2011)

• Beau Bridges

• - Natáčení probíhalo v New Yorku. (reich)

• - Martin Sheen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Natáčení v New Yorku v metru ani pořizování jeho záběrů nebylo štábu oficiálně povoleno, a tak kameraman Gerald Hirschefeld a jeho asistent vzali skrytou kameru a natáčeli tajně. Ostatní záběry ve vlaku byly natočeny ve studiu. (reich)