Valdézovi koně

• Francie Chino (více)

Režisér Sedmi statečných John Sturges nabídl ve svém posledním westernu již popáté výraznou roli charismatickému Charlesu Bronsonovi. Ten se představuje coby samotářský rančer Gino Valdez, na jehož dveře jednoho večera zaklepe mladičký Jimmie Walker s prosbou o práci. Gino a Jimmie spolu dobře vycházejí a Jimmie se od staršího muže učí starat se o stádo výstavních mustangů, kteří jsou Valdezovou pýchou. Míšenec Valdez se ale musí neustále vyrovnávat se šikanou majitele půdy Morella, jehož banda má pod palcem celý kraj. Situace se vyostří, když do hry vstoupí Morellova krásná sestra Catherine... Western byl sice natočen v italsko-španělské koprodukci, místo akční a divoké „špagetové“ podívané jde však spíše o výborně napsaný, pozvolna gradující western s podmanivou atmosférou, umocněnou hudbou bratří De Angelisů. Jinak ovšem nabízí klasické ingredience žánru: Charlese Bronsona v hlavní roli sympatického vyvržence, Jill Irelandovou jako křehkou krásku a Marcela Bozzuffiho coby ukázkového padoucha. (Česká televize)

Cervenak

Nenechajte sa pomýliť tým, že sa jedná o taliansko-španielsku koprodukciu. Ak budete očakávať divoký spaghetti-western, v ktorom zaznie viac šteknutí koltov než ľudských slov, unudíte sa k smrti. Ak však budete mať náladu sledovať pozvoľna rozprávaný, solídne napísaný, dobre zahraný a postupne gradujúci western, ktorý sa vyhrotí až v záverečnej štvrťhodine, nebude to pre vás stratený čas. Napokon, Bronson tu síce nemá harmoniku, ale na winchestrovku hrá takisto pekne. ;-) Áno, od Sturgesa sme už videli onakvejšie a napínavejšie filmy, ale ani toto nie je zavrhnutiahodná hovadina. ()

Disk

Pomalu vyprávěný western příjemně ubíhá a Charles Bronson hraje svého málomluvného kovboje China tak, jak ho všichni známe. K tomu nádherná příroda, podmanivá a dokonale jímavá hudba bratří De Angelisů a nečekaný závěr. John Sturges nabídl ve svém posledním westernu a v produkci Dina DeLaurentiise jinou podívanou než v Sedmi statečných, ale rozhodně nejde o ztracený čas. Kdo si rád vychutnává atmosféru u starých klasik, Valdezovi koně ji mají na rozdávání. ()

Martin741

Ako mal John Wayne film Mali Kovbojove - taky western pre mladez, tak Charles Bronson mal Valdezovi Kone. Chvalim peknu prirodu, dobry pribeh, vyborna Jill Yreland. Charles Bronson a mlady Marcel Bozzuffi na urovni. Reziser John Sturges /prestrelka u Ohrady O. K. Corral/ odviedol len rezisersku rutinu, a myslim, ze tento film patri od neho do tych stojatejsich priemernejsich vod. Sympaticky spaghetti-western pre dospievajucu mladez. 69 % ()

Jizni Tlapa

Charlie a jeho knírek o třech chloupcích v hlavní roli nezklamal jako vždy. Navíc tajtrdlíkoval za zvuku líbivého benja a harmoniky a to prostě do prostředí westernu patří. Sekundující mlaďas byl zajímavým protihráčem a Valdézovým šemíkům tak vybojoval třetí v hodnocení... o klasiku na kolty to tady ale prostě není ()

Anderton

Sturges a scenáristi si vo Valdézových koňoch v podstate vystačili bez poriadneho príbehu a zostali mu iba témy. Mňa tento prístup zaujal, film ma rozhodne nenudil, presne vie, čo chce povedať a Bronson ho drží pevne na svojom chrbte (veď je tu aj za koňa). Navyše je sú Kone nepredvídateľné, pretože aj Valdézove rozmýšľanie nie je úplne štandartné, možno má trochu dlhé vedenie, ale to iba preto, že stále verí, že sa dá stále žiť podľa nejakých morálnych hodnôt. On je ten prírodný, prirodzený typ a tí ostatní sú už čistí kapitalisti. ()

• V Európe sa film po prvýkrát premietal v septembri 1973, v USA až o tri roky neskôr. (m.a.t.o.)
  • Postava Jill Ireland bola v kinoverzii pomenovaná ako Catherine, no v iných verziách filmu vystupuje pod menom Louise. (m.a.t.o.)
  • Paramount pôvodne zamýšľal, že v USA uvedie film pod názvom The Wild Horses. (m.a.t.o.)