Poslední traper

• Francie Le Dernier Trappeur (více)
Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther. (oficiální text distributora)

Sekero

Postupující civilizace žene horaly spolu s jejich světem čím dál víc do hor a tento dokument je jedinečným svědkem, že nezkrocená příroda je hodně divoká milenka, avšak její náruč by nikdo z horalů za nic jiného neměnil. Částečné nahlednutí do radostí a strastí posledního trapera. Ne vážně, tohle vás ve skautu nenaučí. ()

maxxxim

"Prírodná", prirodzená až meditačná záležitosť bez rušivých momentov a rečí. Protagonisti z "Life below zero" by si mali brať príklad, minimálne pokiaľ ide o vozový park a uhlíkovú stopu, ktorú zanechávajú po sebe, keď sa už rozhodli prezentovať pôvodný spôsob života :). ()

MiCM

To je show. Francouzi ty filmy prostě fakt umí dělat. Dobrá hudba, kamera, střih, dobře se na to dívá, svižné, napínavé. Francouzský film.. ()

Ceres

Vskutku krásný film, který pojednává o propojení človéka a přírody na bázi harmonického vstahu. Je to taková labutí píseň o tom, jak se člověk odklonil od této harmonie díky honu za ekonomickým růstem, penězích atd., a jak by mělo tohle pouto vypadat. Dějová stránka filmu nebo i herecké výkony nejsou nijak oslnivé, ale o to tady vůbec nešlo. Film se snaží ukázat, že je tu i něco krásnějšího než v drtivé většině pro nás známý konzum dnešních dní. Krásný snímek - 80% ()

VasaX

Absolutní divočina. Příběh by se vešel do žaludku zajíce a poutavý asi tak jak hodinové pozorování spící srnky. O komplikované zápletce se také moc bavit nemusíme. Přesto je to krásná, obsáhlá esence kanadské divočiny a životě trappera v ní. Skvělá atmosféra, realistické a kouzelné, že by jste si hned šli zabalit batoh a vzali první let směr Kanada. ()

Ravi

Nádherný dokumentárně hraný film o traperovi žijícím na okraji spíše civilizace než přírody, o jeho strastech, radostech, zkušenostech a o jeho věrných psech. Život, který žije nám v dnešní době může připadat neuvěřitelný, avšak jemu nic nechybí a snímek to dokonale vykresluje. Krásná příroda i hudba. "Vlci nesnášejí psy. Na lidi neútočí, jak se o tom píše v knihách." - Věta, ze které vše čiší. 90% = 5/5 ()

NoFiction

Lidi by nikdy neměli ztratit kontakt s přírodou. A jestli má lidstvo přežít, musí se s přírodou spojit, ne jít proti ní. ()

Scar

Tak toľko, čo hlavný hrdina, sa nenacestoval ani Frodo s prsteňom - smer Mordor. Krásnym na tomto diele je, ako režisér využíva rozpohybované obrázky. Sú ako obrazy umelcov, ale dynamické. V tomto prípade mi vôbec nepekážalo, že chýba akákoľvek zápletka a scenár a že dialógy starých známych sú také bezcitné, ako by sa tí ľudia videli druhý krát v živote. Čo mi ozaj vadilo sú poľovnícke keci o tom, ako je človek potrebný v prírode a udržiava rovnováhu divočiny. Predsa to, či nejaký živočíšny druh prežije nijako neovplyvní fakt, že niekoľko jeho kusov odstrelí lovec. On v skutočnosti nevyberie najslabšieho jedinca, sám sa v obchode chválil, že ulovil veľkého rysa. Príroda sa reguluje sama. Prežijú najzdatnejší jedinci každého druhu, z predátorov najlepší lovci a predátor nevrhne viac mláďat, ako by ich revír dokázal zasýtiť. Človek je v prírode na obtiaž, je to parazit. Myšlienku - vziať si toľko, koľko z prírody potrebuješ - s tou sa stotožniť viem. Scenár je v tomto taký slabý, že si v týchto dvoch tvrdeniach odporuje. Ako psíčkara ma tento film hrial pri srdci. Nenechajte sa ale opantať romantickou predstavou, že husky bude kráčať desať krokov za vami. Je to nezávislé plemeno, so silným loveckým pudom, ktoré si rado robí prechádzky bez dovolenia... ()

lskala

Do nádherné, panenské přírody zasazený, ale ne příliš záživný, polodokument. Norman Winther má celkem fešnou Eskymačku, to se musí nechat. :-) 60% - 3*** ()

velkyvezir

Ačkoliv zimní pasáž je poněkud zdlouhavá, dávám plný počet bodů, protože k tomuto filmu se vrátím vždy, když budu potřebovat vidět něco poklidného. Nádherné scenérie severoamerické přírody dobijí energii. ()

ZdenoLo

Miestami mi to prišlo ako dokumentárny film a nie ako dobrodružný. Tie dialógy boli strašné, také umelé. Inak život v takej nehostinnej prírode bol zobrazený pekne aj keď len tak riedko. ()

ThomasCrown

Prekrásny životný príbeh o úteku do divočiny a o živote takom čistom, ako vody Kanadských a Aljašských jazier. Naučiť sa žiť s prírodou a zachovať si voči nej rešpekt, to je obrovským tajomstvom zmyslu života. ()

vander19

Filmový dokument alebo dokumentárny film??? Vanier opäť vytvoril film, ktorému dominujú nádherné zábery prírody. A v porovnaní s jeho filmom Loup v Traperovy stojí na príbehu len veľmi malinkatá časť filmu. Skôr je to také zobrazenie života Normana Winthera. Ako lovec kožušín žije so svojou ženou v zrube, bez elektriky, internetu, namiesto auta má snežné sane a asi 7 krásnych psov. Jeho život však je tvrdý a ťažký. V zime klesá teplota pod 40 stupňov, všade plno medveďov, vlkov a strmých zrázov. Nie je to taká romantika ako to na prvý pohľad vyzerá. Osobne nesúhlasím s niektorými názormi užívateľov tu na CSFD, že príroda a otázka jej ochrany je zbytočne preberaná. Ak to považujú za zbytočné sú hlúpy. Ničíme a príroda nám to 100 násobne vráti. Treba sa zastaviť a myslieť na budúcnosť a nie na zisky... ()

conery1

" Volám sa Norman, narodil som sa tu a inde by som žiť nevedel. Páči sa mi toto prostredie pretože je rýdze, prosté a môžem si tu žiť svojim tempom a keď zabijem zviera, poviem mu prečo. Vysvetlím mu čo urobím s jeho kožou a mäsom. Neprosím ho o odpustenie. Poďakujem mu. " Nádherný príbeh o prírode, o jednom z posledných ľudí, ktorí sú jej súčasťou. Očarujúce zábery Skalistých Hôr poslednej " bašty " nedotknutej prírody. Dokedy ? " Keby si každý bral z prírody len to čo potrebuje, bolo by pre všetkých a ani príroda by neutrpela." ()