Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

sta

Film je prostě skvělý. Ale víc než v nějaké romantice bych viděl kvalityv charakterech Rickyho a policisty - tolik cynismu se jen tak nevidí, super! ()

Laxik

První polovina bezchybná. Film, který je hoden označení FILM FILMŮ, film, který je vším, co je na starém dobrém Hollywoodu staré a dobré, film, který vás vcucne a nedá vám oddechnout, film, který si zaslouží svůj kult. Pak ale jeho kouzlo slábne, jeho děj zřídne a jeho síla ochabne. Stále je kouzelný, hutný a silný, ale už to není TEN FILM, na který jste se dívali první hodinu. Už je to obyčejný film z těch let. Pohybuje se mezi označením DOBRÝ a SKVĚLÝ, ale BRILANTNÍ už bohužel není. Jen přemýšlím, jestli je dobré nebo špatné znát nazpaměť a milovat Žhavé výstřely 2 dřív, než uvidíte Cassablancu. Přeci jen Žhavé výstřely končí mnohem lépe. /// Čas uzrál a vše, co jsem prohlásil o druhé polovině beru zpět. Cassablanca je film filmů, nebo má k němu minimálně velmi blízko. ()

PKD

Na tomto filmu je geniální to, že je v podstatě o ničem. Ve své době, jen další tuctové romantické drama (kterých se v té době vyrobilo v Holywůdu 50! ročně) na pozadí II.s.v. Ovšem jak víme, časem získal to, o čem se mnoha jiným filmům může jen zdát...nesmrtelnost. P.s. Claude Rains měl dostati za svou dokonale napsanou roli, toho pozlaceného 24 karátovým zlatem, naháče s mečem, jehož výrobní cena jest 150 babek. Při vší úctě/sympatií k Bergmanové a Bogartovi. Narozdíl od Henreida, který mi od 1.podívání kazí každou scénu kde (tohle neskutečné a brutálně nesympatické dřevo) je a který hraje čecha s totálně maďarským jménem, což jen dokazuje, že amíci mají povědomí o ostatních národech na úrovni améby. Hlava mi to dodnes nebere, proč je na plakátech jako 3., když ho Rains převyšuje ve všem o nejméně 3000% A to, že to v 80tkách colorovali, to už nebudu komentovati vůbec. P.s. taková srandička na závěr...Viktor Laszlo je jakási francouzsko-belgicka zpěvačka. A proč to zde zmiňuji? Páč Sonia Dronier (což zní 100X lépe) se umělecky přejmenovala právě po té mé ´´vysoce oblíbené´´ postavě z tohoto šíleně kýčovitého a zároveň, geniálního filmu. Ironie. ()

Vojcl

Casablanca v podstatě není nic víc (ani míň) než limonádový romantický slaďák. Podobný příběh by dnes už asi stěží u náročnějších diváků zabodoval, avšak přihlédneme-li k faktu, že film byl natočen v roce 1942, tedy uprostřed největších válečných útrap, musel jistojistě ve své době působit jako dokonalé zjevení! Koneckonců, ani po letech neztratil své zvláštní kouzlo, ústřední herecká dvojice (nebo spíš trojice) je nadmíru sympatická a závěr je vskutku úžasný! Z nostalgie dávám 90%. ()

Orlau32

Oscarový famózní film z r.1942. Snad se tolik líbil všem divákům, protože je slyšet v americkém filmu slovo Čech, Praha a Čechoslovak. Snad jen to jméno mohlo být češtější. "Viktor Laszlo" zní více maďarsky než česky. Ale to je moucha. Celkově je film úžaaaaasný ! A ta super muzika ! Viděla jsem to asi 6x , dostala jsem DVD od vnuka na narozky, který věděl, jak se mi film líbí. Ani 70 let od vzniku jej nedostalo do skříně zasypané prachem. Zkrátka lahůdka ! ()

blackrain

Stará láska nerezaví a nikdy nepřebolí. Staré lásce se dá podlehnout velmi lehce. Můžete se bránit jak chcete, ale neubránite se jí. Nádherná klasika, která neumí stárnout a ani nezestárne. Je to romantickým příběhem, výborným hereckým obsazením a krásnou hudbou. To vše se smíchalo v neskutečný filmový zážitek. Mezi Bogartem a Bergmanovou to tak krásně jiskří. Oba odvedli výbornou práci. "Ze všech putyk ve všech městech, co jich na světě je, si vybere to mou." Tato věta mluví za vše. ()

kaylin

Některé filmy si rád připomínám a "Casablanca" je jedním z nich. Věčný příběh jedné lásky, která nemohla být naplněna. Na druhou stranu je tohle ale skvělé konverzační drama s naprosto dokonale vybroušenými charaktery, které jsou natolik stylizované, že vám prostě musí uhranout. Bogart, Bergman, Rains, Lorre a Veidt, to jsou jména, která v jednom filmu vytvářejí nehoráznou kvalitu. Prostě něco, co by měl fanoušek filmu vidět. ()

Mikita

Nechápu komentáře typu: "...žít v té době, vnímal bych film jinak ...." Každá doba má něco a ten pocit národní hrdosti (zpěv Marseillaisy), pocitu marnosti (čekání na "víza") a pocitu, že občas je prostě nutné bojovat (a nejen v prostředí okupace), to by nám přece nemělo být NIKDY cizí. Chci věři, že až bude nejhůře, znovu se objeví velká postava typu Viktora László, který bude symbolem boje a že bude mnoho takových, jako je Rick Blaine, kteří budou tajně podporovat odboj a nejen pro oči krásné dámy. A k osudové lásce a volbě mezi dvěma velkými muži ... "Ricku, teď musíš myslet za nás oba, nedokážu tě znovu opustit." Vždy je tu někdo, kdo ví více a ten musí rozhodnout. Casablanca je nádherný a nadčasový film a jsem ráda, že jsem se k němu konečně dostala. Proč mám pocit, že věta “We’ll always have Paris.” není v našich životech ničím ojedinělým, dosaďte si své místo, místečko s pocitem dokonalého štěstí, pak si musíte Casablancu zamilovat. Láska, drama i humor, lidské osudy propletené v cizím městě, v mezizastávce k novému životu, daleko za vším. ()

Damiel

Je to hezké, je to působivé, nečekal jsem od toho mnoho a velmi mě to překvapilo. Do svého Top Ten byl ale Casablanku asi nezařadil... ()

YURAyura

5/10 Hodne velke zklamani - cekal jsem opravdu neco vic jineho nez hloupoucky romanticky sladak. Bogy je sice bozi, ale jeho zkratkovite chovani mi k jeho postave jaksi nesedelo. Jeste za zminku stoji Lorre - ostatne jako vsude kde hraje a francouzsky policejni prefekt, ktery je Bogymu vice nez rovnocennym partnerem. Coz o zbytku ansamblu nelze ani zdaleka tvrdit. COZE oscar za scenar??? WTF, to musel byt rok pod psa... ()

Herr_Flick

Myslel jsem, že Casablanca bude nějaký romantický, sentimentální žvást, ale tím ona určitě není. Skvělá záležitost vykreslená na pozadí 2. světové války, která předběhla svou dobu. ()

FilmFan24

„Nám navždy zůstane Paříž“...a mě zůstal začátek jednoho krásného přátelství! Poté co jsem film "Casablanca" shlédl poprvé a to ještě dabovaný do němčiny, jsem se okamžitě začal zajímat o další filmy s Humphrey Bogartem. A vyplatilo se! "Casablancu" po každém shlédnutí si oblíbím snad ještě víc. Nevím, čím to, ten film má jakési magické kouzlo. A já se rád nechám vždy očarovat... ()

Thewho18

Jeden z lepších filmů, z doby kdy byli herci a hlavně herečky mega afektovaný a prkený, hudba převážně orchestrální, kulisy potěmkinovský a obraz celej takovej divnej, bez barev:) ()

togaf

Krásná Ingrid a chlapácký Humphrey a velkej kopec romantiky (a nezapomenutelné hlášky). Plus česká stopa v podobě odbojáře Victora Laszla (opravdu české jméno, že?). Jedním slovem Klasika. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1943.. Jeden z najkultovejších hollywoodskych filmov všetkých čias ma akosi nechytil za srdce. V štyridsiatich rokoch sa to Američanom a okupovaným Francúzom (pokiaľ sa k tomu dostali) muselo nesmierne páčiť. Však ako by nie, keď tu Nacisti dostávajú na frak vo všetkých sférach, morálnych aj nacionálnych. Je to však načrtnuté s istou dávkou opatrnosti, jedná o nesmierne striedmy romantický film. A tým pádom že, tento žáner nepatrí k mojim favoritom, a do melodramatických scénok sa nedokážem vžiť, tá hodinka a trištvrte u mňa uplynula rýchlo a ja som si toho nezobral nič. Avšak nenudil som sa to musím uznať. Určite ma to bavilo o niečo viac ako Občan Kane. ()

major.warren

Ikonický hollywoodský snímek 40. let, který propojil účelovou složku (propagandistický film spojenců) s tou uměleckou, dodnes neztratil nic ze svého kouzla. Curtizova režie je přesná ve všech detailech (kamera, hudba, práce s tempem i mizanscénou, vedení herců). Napínavý zvrat na konci a závěrečná usmiřovací douška mezi Rickem a kapitánem Renaultem je pro mě jedním z nejsilnějších závěrů, jaké jsem v klasické hollywoodské kinematografii viděl. Humphrey Bogart (Rick) a Ingrid Bergmanová (Ilsa) jsou v romanci na pozadí války zkrátka nezapomenutelní. Jejich vzájemná jiskřivost ve spojení s třetím Paulem Henreidem (Viktor Lazslo) ještě více sílí a v závěru při scéně rozloučení jim emoce zatraceně věříte. ()

Skip

Tenhle film je prostě klasika. Většina ho viděla a určitě každý o něm alespoň slyšel. Je to kýčovité, klišovité, na city hrající...ale je to prostě krásné, nemohu si pomoci. ()

willow666

Další filmová klasika, co je pro mě spíš zklamáním než nadšením. Ale je to asi hlavně proto, že Ingrid Bergman je tu fakt nesnesitelná. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána