Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

honajz

Není to čistých a silných 5 hvězd, protože k tomu mi chybí třeba dořečení linie Sama, Rusa a toho tlusťocha-servíra v baru (že budou moci být nadále pod nějakým pašou ve stejné kavárně, to mmi přijde prostě slabé na to kamarádství, co je všechny pojilo), a i ten konec je podle mne zbytečně sladkobolný a mírně, skutečně mírně přepálený, včetně Renaultova "obrácení" (to asi ta hymna předtím), ale jinak skvělé lokace, scénář, svižné dialogy, uvěřitelné a nejednoznačné postavy (dá se říci, že Rick je skutečně sobec, ale na druhou stranu má pravdu, že na něho a jeho štěstí nikdo nemyslí), skvělé hlášky, které se staly legendou a opakují se v mnoha jiných filmech (když v tom letadle nebudeš..., začátek dlouhého přátelství apod.), pečlivě vystavěný příběh, kde do sebe vše zapadá a divák se i lehce orientuje, dobrá kamera, hudba, jistá nostalgie, nu a k tomu hrdina Čechoslovák s maďarským jménem, no neberte to. :-) ()

Ivoshek

Člověk na to prostě kouká a ono to samo tak pěkně plyne... Bogart je tu charismatickej, Ingrid hezká, atmosféra dobrá a do toho je tu hromada vtipných hlášek, navíc peonášených tak nějak mezi řečí. Zkrátka ten film funguje, i když tam není žádná velká akce a ani příběh není nějak extra složitý. Fakt chápu, proč mají lidi ten film rádi. ()

Pítrs85

Psát komentáře k filmům typu Casablanca je tuze zbytečné, páč pokud si říkáte filmový fanoušek, měli byste... ne, musíte Casablancu vidět. Já jsem rád, že si mohu tento restík jednou provždy odškrtnout, ale hlavně jsem rád, že jsem mohl vidět takový skvost, ve scéně, kdy se přezpívávají Francouzi se Skopčákama (aby se ti poté poslušně zase posadili), jsem měl jedno velké mrazení. Jen ten Bogart... Ne, nemám ho rád :-) Klasika nejklasičtější. ()

Scrytcher

Nikdy nehasnoucí klasika, která dokáže diváka zaujmout i po letech a přitom se nevytratilo nic z jejího kouzla a neškodné sentimentality. ()

eraserhead666

"Vy mnou pohrdáte, viďte?" "Kdyby jste mi za to stál, asi bych pohrdal." Inu, i takto vypadají kulty. Hrdinský romantický doják v lehce dobrodružném hávu. O některých věcech prostě víte, myslíte si, že skoro všechno a tak je ani nepotřebujete. A pak přijde ta chuť, zažít to na vlastní kůži. A tak jsem do toho šel. Nejzákladnější věcí, kterou o Casablance mohu prohlásit, je, že jsem to čekal mnohem horší. 3,5* ()

borsalino

Těžká klasika, ve které se v podstatě nic neděje, ale přesto má hluboké vnitřní kouzlo, které nutí diváky i po sedmdesáti letech se na tento film podívat. Možná je to tím, že film je ještě málo Hollywoodský a herci měli co hrát. ()

hansel97

Nemůžu říct, že jsem naprosto nadšený. Chvílemi jsem se nudil, ale Casablanca má zase i velmi silné pasáže a ikonický konec a ve finále by se mi těžko hodnotila průměrem, takže aspoň za skvělé herce dám tu čtyřku. ()

Ilicka

Válečná romance z válečných let. Mobilizace pro liknavé američany, kteří jsou pod tlakem schopni hrdinství. Úžasný charakter Ricka Blainea zastínil i samtnou romanci... Humprey, I think this is the beginning of a beautiful friendship. ()

Sawy

"Myslím, že tohle je začátek krásného přátelství.“ Casablanca.Nejslavnější filmový kýč všech dob.Asi už nikdy nikdo nenatočí film,který by obsahoval tolik klišé a přitom dokonale fungoval.Tenhle film je pro každého filmového fanouška naprostou povinností.Mužné charisma Humpreyho Bogarda,křehká krása Ingrid Bergman,spousta kultovních hlášek("Zatkněte obvyklé podezřelé!"),nezapomenutelné finále na letišti,to jsou jedny z mnoha kladů Casablancy.Co k tomu říct?Snad jen:"Here's looking at you,kid."95 % ()

maseer2

kvality, atmosféru a fakt, že je to nesmrtelná klasika, Casablance upřít nemůžu.. ale hold jsem se moc nebavil a celý příběh mě se svou "suchostí" příliš neoslovil.. takže za 3* ()

Tommassi3

"Zamilujem se do sebe, zrovna když se celý svět hroutí.." - "Jo, v tu nejméně vhodnou dobu.. Kdes byla, řekněme, před deseti lety ??" - "Před deseti lety ?? Počkej !! Jo, to mi zrovna zkoušeli rovnátka.." ;) ()

malylada

Určitá nostalgie a romantický koncept tehdejší doby. Celé vystavěno na chytrých a vtipných dialozích. Ingrid Bergman zklamání, ale mužské osazenstvo to vynahrazuje. Film mě bavil a koukal jsem na to s nadhledem. Dívat se na něj v té době, určitě bych byl nadšený.....7/10 ()

Beast

Film, který obestírá neuvěřitelná pověst a kult - dokonalý obraz Americké naivity té doby - nezapomenu scény kdy Český undergroundový "agent" jménem Laszlo vypráví "... jo tehdy, když mě propustili z koncentračního tábora...." - nebo když vysoký Německý důstojník kamarádsky vyhrožuje. - Je zde vidět, že amerika neměla v té době nejmenší představu o tom, co se v Evropě děje. - a patrně ji nemá dodnes. ()

MrCreosote

Na Casablance se mi líbí především to, že dokáže obstát jako výborný film i bez přihlížení k dobovým souvislostem. Závěrečné rozhodnutí Ricka Blainea i kapitána Renaulta se sice může jevit jako silně nepravděpodobné a příliš patetické, ale na druhou stranu, není právě tohle ten ideální zvrat každého romantického/dramatického filmu, po kterém vždycky toužíme? No, vy možná ne, já si ho ale řádně vychutnal stejně jako celý snímek. A to mám filmovou duši cynika. ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána