Racek Jonathan Livingston

Drama / Poetický / Podobenství

USA, 1973, 120 min

Lee Holdridge

Hall Bartlett

Tak se mě konečně podařilo vidět tento dnes celkem těžko sehnatelný film. No přátelé prostě nádhera, na pozadí jakési úchvatné přírodní scenérie, má divák, možnost sledovat v tomto neuvěřitelně citlivě-melancholicky laděném filmu život racka jménem Jonathan. Režisér Barlett tu obohacuje půvabné záběry myšlenkami jednak o svobodě, ale také třeba o vzájemné lásce a tolerantnosti. Celé je to pojato a divákovi tu servírováno jako takový působivý obraz, který je zde navíc podmalován opravdu krásnou melancholicky-zpívanou hudbou od amerického zpěváka a skladatele Neila Diamonda. Záběry na ptáky jsou skutečně impozantní:-) Nevím, ale mě se tento velice citlivý snímek s jakýmsi smířlivým poselstvím velice líbil, dokonce jsem překousl na takový to druh filmu i tu děsivě dlouho stopáž, po celý film jsem se rozhodně nenudil, a hodnotím ho tedy známkou nejvyšší.(12.9.2007)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Kamera, Střih(19.4.2004)

Žiadam šesťčíselný honorár v australských dolároch pre Jonathana Livingstona! Kde sa na neho hrabe DiCaprio alebo ktorýkoľvek iný cicavec. Čajka revoltujúca-veriaci živočích, nezlomný organizmus-vták vyhnanec. Občas pokúša, stále sa učí, nevzdáva sa ale bojovať musí. V konečnom dôsledku nelieta ani príliš vysoko, ani príliš nízko (počúvol Daidalosovu radu), je v tom prevažne sám a letí si za svojím snom. Šepot v oblakoch. Mágia prírody. Sloboda nadovšetko.(24.10.2011)

Musí na to být správná nálada.(23.10.2011)

Svého času nesehnatelný film, ve kterém vystupují pouze ptáci a nádherná hudba Neila Diamonda. Myšlenka odlišení a vzbouření se od zajetých pravidel "společnosti" působila zvlášť za totality velmi silně.(29.1.2003)

• - Tento film byl zařazen mezi "50 nejhorších filmů všech dob (a jak se tam dostali)" dle Harryho Medveda a Randyho Lowella. (Cheeker)

• - Jedná se o jeden z mála filmů, který filmový kritik Roger Ebert nedodíval. (Cheeker)